güney kutbu sözlük formatı

 1. 64
  format kurallar sıkı tam istediğim gibi formatı ezberledim yazmak için sabırsızlanıyorum.
 2. 63
  Zor anlaşılan bir kullanma kılavuzu
 3. 62
  yeni nesiller için bilgilendirme...

  kutup sözlük bir zamanlar çift kutuplu sözlük idi. sol ve sağ frame. sağ frame daha serbest bir formata sahip idi yani kuzey kutbu. daha sonra sağ kalkınca yalnızca sol frame güney kutbu kaldı...

 4. 61
  Kuzey kutbu küresel ısınmadan daha az etkileniyor, keşke sözlük oraya kurulsaydı dediğim başlık. Ayrıca formatı okurken bile insan eğleniyor. Bu ne güzel bir üslup.
 5. 60
  az önce ilk defa okuduğum , mantıklı da bulduğum formattır
  ama yazar sayısı çoğaldıkça giderek toprağa gömülmeye de müsait formattır
  keşke olmasa böyle :(

 6. 59
  şu kuralları tek tek uygulayan tek bir sözlük kalmadı. sadece buraya has bir durum değil bu. evet farkındayım zor bir iş. ancak tam da böyle bir ortamda ( her sözlükte salak salak yazılar, tanımsız yazılar yazılırken ) buranın katı kurallara dönmesi belki başka insanları da çeker? bakın ekşi'de kanzuk'a demediklerini bırakmıyorlar. neden? bok gibi bir yer oldu çünkü;

  (link: birxsozluk.com... : şu adam yazar olmuş mesela düşünün durumu)

  biz istiyoruz ki burası da öyle olmasın. hatta olabildiğince katı olsun ki kurallar ( tanım, noktalama işaretleri ya cümlesinin sonuna nokta koymaktan aciz yazarlar var burda ) ekşiden kaçan yazarlar da "aa böyle bir yer varmış burda yazalım" desinler. ha bunlara uymayan çok insan var. onları banlarsak, cezalandırırsak yazmazlar, aktif yazar sayımız düşer diyorsanız. bırakın siktir olsun gitsinler. yani şu başlıklar ne gibi bir şey katabilir sözlüğe, insana? lan komik desen komik de değil.

  evlenmeden ilişkiye giren baldız ( yani buna yapacak yorum bile bulamıyorum )
  evlenmeden ilişkiye giren kaynana
  kulak deliği ikiden fazla olan kadın ( lan bu ne allah aşkına bu ne? bundan nasıl bir sosyolojik çıkarım yapmayı düşündün de açtın şunu )

  şu başlıklar sürekli olmasa dikkat çekmez, rahatsız etmez belki. ancak sürekli bu başlıklar var ve aynı tipler tarafından uplanıyor. lan zeka desen 2 basamaklarda kalmış, kültür desen inci çakması, troll desen iyi bir trollun kalitesinin gramı yok. yani inanılmaz boş tipler var.şahsım adına kuralların daha da katılaştırılmasının, sözlüğe iyi yönde katkı yapacağına inanıyorum. bu benim görüşümdür.
 7. 58
  her yazar için geçerli olmayan veya aynı şekilde uygulanmıyor gibi duran format.

  ayk'ın iyi niyetli bir girisini okuduktan sonra "bazılarına neden uygulanmıyor?" sorusuna veremediğim cevabı "iyi niyetten" şeklinde veriyorum şimdilik. kendisine de belirttim, tavrını sevdim çünkü haksızlıktan uzak durmaya çalışıyor.

  ancak aynı şekilde iyi niyetle belirtmek isterim ki sürekli forum tarzı entry giren, hakaret eden, nefret söyleminde bulunan "yazar"lara gerekli yaptırımın uygulanmaması diğer yazarlara zulme dönüşür.

  ben bu satırları yazarken sözlük kültüründen yoksun bazı yaşam formları çoktan fazla ciddiye aldığımıza yönelik şeyler yazıp çizmiş olabilir, okur gülümserim. zira burada fazla ciddiye almaktan ziyade ciddiye alan ve almayan, cılkını çıkaran taraflar mevcut.

 8. 57
  Gereksizdir.

  Ya kardeş bi’ salın da adamlar iki bir şey yazsın ya. Zaten diken üstünde yazıyorlar. Ne modları tahrik ediyosunuz aq?
 9. 56
  Sözde var olan bir kural barındıran formattır.

  Başlık hakkında 1 cümlelik tanım yapmak çok mu zor? Yani illa da başlığın etimolojik kökenini anlatın demiyoruz. Ama öküz değilsin, twit atıyormuş gibi de başlığa yazmanın manası yok.
  Peki, herkesin açısından bakmaya çalışıyorum.
  Yazarlar eğlenmek istiyor, günün stresini burada atıyorlar falan filan.
  Sözlük ise kurallara uymayanların hesaplarını silerek kullanıcı kaybetmek istemiyor.

  E ne diye "tanım sözlüğüne uygun olmayan başlıkları ve üsttekine hitaben verilen cevap girdilerini kabul etmez. başlıkta ya da nick altında girilen sohbetvari tanım sözlüğüne uymayan girdiler ve ilk girdide görülen başlığı açıklamayan yazılar da bu kural kapsamında değerlendirilecektir" kuralını koyuyorsunuz o zaman? Zaten uygulamıyorsunuz ki. Hani diyin ki tanım zorunlu değil, konuşur gibi başlığa veya entry sahibine cevap verirmişçesine entry girmek serbest, o zaman biz de girelim öyle entry. Ben niye tanım gircem diye kasıyorum yani kendimi boşu boşuna. Yani bir sözlüğün kendi içinde bir çelişkisi mi var yoksa bu kural herkes için geçerli bir kural değil mi, bunu bilmekte de fayda var.

  Modlar değişiyor, o mod gidiyor bu mod geliyor. Ki ben daha birkaç gündür buradayım ama yıllardır başka sözlüklerde yazarım yani sözlük formatı nedir bilirim, sonradan gelmiş konuşuyor da bıdı bıdı demeye hiç gerek yok. E şikayetler noldu? Sözlükte zaten aktif olan kaç kişi var ki şikayetlere yetişemiyor olasınız? Bu ihtimali de değerlendiremiyorum, tamamen iyi niyetim doğrultusunda yorumladım oysaki.

  Hepimiz emekli subay gibi bahçemizde oturup, türk kahvemizi yudumlarken birbirimize laf atıp sohbet ediyormuşuz gibi geliyor bir bakıma. Bunu seviyorum ama kuralları daha çok.
 10. 55
  Bu sözlük bir harika dedirtecek kurallar bütünü...
 11. 54
  (bkz: kafam girsin)
 12. 53
  (bkz:kutup sözlük anayasası)
 13. 52
  lan ben hiç okumamışım meğer..
 14. 51
  sözlüğün ikinci entrylerinden biridir.
 15. 50
  bu format başlarda çok ağırdı. sonra biraz yumuşatıldı. daha sonra biraz daha yumuşatıldı. ardından daha da fazla yumuşatıldı. şimdi tekrar biraz katılaştı. bakalım nereye doğru gidecek.

  tanım: kutup sözlük formatına verilen ad.
  • -kulak memesi kıvamında bir formattır.

   yorumlarda da tanım yapmak lazım artık :D
  • tanım: the sacred kardeşime vereceğim cevaptır.

   aynen valla şimdi tanımsız diye uçmasın. lol ama alıştık biz şimdi böyle.
  • putuk'un kesinlikle haklı olduğu konudur. :D asdljkdkjl

   önemli olan mekanizmayı kurmakta, bu sözlükte ispiyon ve şikayet mekanizması çalışmıyor... özelden ulaşacaksın ancak. her entry için de ulaşılmaz, başta coder'ın çözüm
  • t: vereceğim cevap. asdfg

   haklısın. yönetim mekanizmasının doğru kurulması gerekiyor. şu an katı bir formatı kaldıracak durumda görmüyorum ben sözlüğü.
  • mesela sözlüğün ilk zamanlarında çok katıydı format ama yönetim hemen el atıyordu. çünkü sözlüğün yarısı yönetimdeydi. sadfgdsadfgh
 16. 49
  kabul ettiğim format, gerçi kimse bir şey sormadı.
 17. 48
  okuduğum başlıklar ve girdilere dayanarak, olmayan formattır. özellikle 4. nesil yazarların sözlüğü foruma çevirmesi ve açılan seksist başlıkların yanı sıra içi boş girdiler sözlüğün yavaş yavaş bir geyik ve sohbet sitesine dönüşmesine sebebiyet vermektedir. acilen sözlük yönetiminin yazar alımında bazı kriterler koyması ve formata uygun olmayan girdiler giren yazarların uyarı sistemiyle önce uyarılması daha sonra bu yazarların uyarıları dinlememesi durumda yazarlıktan alınması gerekmektedir diye düşünüyorum. yoksa kaliteli yazarlarda olan sözlük kalitesini kaybettikçe bu yazarlarını da kaybedecektir.
 18. 47
  müthiş katı olmayan ama sözlüğün foruma dönüşmesine de kesinlikle izin vermeyecek formattır. yine de biraz genişletilmesi kuralların iyi oldu.
 19. 46
  Aradığımı bulamamama sebep olacak formattır. Korktuğumdur.
 20. 45
  olması gereken.

  edit: bence sizli bizli başlık açılmamalı. daha güzel olabilir. şahsi görüşüm tabii ki
 21. 44
  (bkz: kızlar bize diyor)

  Bir format. Muhakkak.
 22. 43
  ara sıra hortlatılması gerekilendir.
 23. 42
  Uyulursa güzel olabilecek kurallar bütünüdür.

  İş bazen tanım yapmaktan çıkıp birilerine laf yetiştirmeye illa ki dönecek ama hani gözünü de çıkarmamak koşuluyla.

  Bir de dava olayı güzelmiş yahu. Demek ki yönetim arkamızda... Heyt!
 24. 41
  formatsızlık vizyonunda dörtnal yahut dörtnala koşanlara 3578 beyitlik notlardan oluşan listenin alamet-i farikası.
  en güzel beyitine ulaşmak için, nirvanaya ulaşmak gerekir.
  akabinde format cepte.

  ''ihihihi çik gizil yizdim :))'' ruhun en acılı kısmı.
  arının.
 25. 40
  kıbleye mi bakıyor nereye bakıyor bu?

tümünü gör
dizi izle