güney kutbu sözlük formatı

 1. 1
  kutup sözlük sol frameiyle alakalı kural kitabıdır...

  1-) kutup sözlük girdilerinde başlıkla alakalı yazılar, bkzlar ve linkler görmek ister. tanım sözlüğüne uygun olmayan başlıkları ve üsttekine hitaben verilen cevap girdilerini kabul etmez. başlıkta ya da nick altında girilen sohbetvari tanım sözlüğüne uymayan girdiler , ilk girdide görülen başlığı açıklamayan yazılar ve karakter sayısını tamamlamak için yazılan boş yazılar da bu kural kapsamında değerlendirilecektir. şüphesiz ki lezzetli olanlar kalanlardır, evet.

  2-) kutup sözlük birazcık tdk bilgisi ister. dolayısıyla ne diyorsun anlaşılmıyor çeken bir yere geç denilesi yazıları sahibine iade eder.

  3-) birbirinize ve 3. şahıslara hakarette bulunmamalısınız... buna chat paneli ve mesaj kısmı da dahil...

  4-) kutup sözlük olarak ne kadar burasını yuvanız yapmaya çalışsak da yazarların yazar kişiliğini korumasını ön planda tutuyoruz. dolayısıyla ifşanın her türlüsü sözlüğümüzde görmek istemediğimiz türden hareketlerdendir...

  5-) kutup sözlük sizi türlü tehlikelerden korur ancak sizin de bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmekte. maç linkleri, alıntı girdiler, pornografik paylaşım ile her türlü telif hakkı ihlali doğuracak yazı sizin ve sözlüğün selameti açısından sözlükten kaldırılacaktır...

  ayrıca kutup sözlük bir markadır ve bunun içerisinde kurumunuzun tanıtımını yapmak istemeniz çok doğaldır... ancak bu reklamdaki ısrarcılık ya da çocuksu hareketlerle yapılacak saldırılar yazarlığın ve ilgili başlığın sözlükten silinmesine neden olacaktır...

  6-) kutup sözlük sizi her türlü dava ve masrafından korur... bunun için de elindeki hukukçuları kullanmaktan çekinmez... bu hukukçular türk kanunlarının her türlü maddesine göre sizin girdilerinizi denetler ve sorun olması halinde ilgili maddeyle birlikte size girdiyi iade eder... bu dev kıyağı da size kimse yapmaz...

  7-) kutup sözlük kendi içinde havai fişek patlatır ama linkleri patlak istemez. dolayısıyla kırık link gördüğünde silinir. yazarın aynı girdiyi çiftlemesi, hat trick yapması ve spor müsabakaları törenler yarışmalar disindaki başlıklardaki 24 saat içinde girilen flood girdiler yine silinme nedenidir. Ayrıca benzer başlığa yönlendirme amacıyla verilen bkzlar başlık yönlendirildikten sonra tekrara düşecektir. moderasyon da ilgili bkzı çöpe düşürecektir. Son olarak her sözlük butonu (bkz yıldızlı bkz spoiler vs.) Kendi amacına uygun olarak kullanılmalıdır. Aksi halde girdi silinecektir.

  8-) kutup sözlük içerisindeki tüm maddelerin yanısıra kutup sözlük'ten uçma yolları adlı yüksek tezimize aykırı hareketler olması hem entry silinme hem de yazarlığı kaybetme sebebidir.

  format yukarıdaki şekilde olup formata uymayan eylemlere cezai işlem uygulanacaktır... entryi silme, uyarı verme, çaylak gibi işlemler bunlara örnektir... yönetimin yaptığı işlemlerin yanlış olduğunu ve sizin haklı olduğunu düşünüyorsanız modlarla irtibat kurmanızı tavsiye ederiz... sözlük içinde bu tarz şikayetlerinizi yazmak olayla ilgilenmemizi zorlaştırmakta ve kargaşaya sebep olmaktadır... o sebepten ötürü ilgili kişilerle özelden muhatap olmanız yararımıza olacaktır...
  • Madde-1'de anlatım bozukluğu var. Tanım sözlüğüne değil, sözcüğüne olacak.
  • Gördüğüm en iyi format ♡♡♡
 2. 2
  Sözde var olan bir kural barındıran formattır.

  Başlık hakkında 1 cümlelik tanım yapmak çok mu zor? Yani illa da başlığın etimolojik kökenini anlatın demiyoruz. Ama öküz değilsin, twit atıyormuş gibi de başlığa yazmanın manası yok.
  Peki, herkesin açısından bakmaya çalışıyorum.
  Yazarlar eğlenmek istiyor, günün stresini burada atıyorlar falan filan.
  Sözlük ise kurallara uymayanların hesaplarını silerek kullanıcı kaybetmek istemiyor.

  E ne diye "tanım sözlüğüne uygun olmayan başlıkları ve üsttekine hitaben verilen cevap girdilerini kabul etmez. başlıkta ya da nick altında girilen sohbetvari tanım sözlüğüne uymayan girdiler ve ilk girdide görülen başlığı açıklamayan yazılar da bu kural kapsamında değerlendirilecektir" kuralını koyuyorsunuz o zaman? Zaten uygulamıyorsunuz ki. Hani diyin ki tanım zorunlu değil, konuşur gibi başlığa veya entry sahibine cevap verirmişçesine entry girmek serbest, o zaman biz de girelim öyle entry. Ben niye tanım gircem diye kasıyorum yani kendimi boşu boşuna. Yani bir sözlüğün kendi içinde bir çelişkisi mi var yoksa bu kural herkes için geçerli bir kural değil mi, bunu bilmekte de fayda var.

  Modlar değişiyor, o mod gidiyor bu mod geliyor. Ki ben daha birkaç gündür buradayım ama yıllardır başka sözlüklerde yazarım yani sözlük formatı nedir bilirim, sonradan gelmiş konuşuyor da bıdı bıdı demeye hiç gerek yok. E şikayetler noldu? Sözlükte zaten aktif olan kaç kişi var ki şikayetlere yetişemiyor olasınız? Bu ihtimali de değerlendiremiyorum, tamamen iyi niyetim doğrultusunda yorumladım oysaki.

  Hepimiz emekli subay gibi bahçemizde oturup, türk kahvemizi yudumlarken birbirimize laf atıp sohbet ediyormuşuz gibi geliyor bir bakıma. Bunu seviyorum ama kuralları daha çok.
 3. 3
  iş disiplini ve büyük saygı çerçevesinde oluşturulmuş, kaliteli bir sözlük formatı. *
 4. 4
  entellektüel yazarlar için oluşturulmuş nadide format. okuma yazma bilmeyen cahillerin uyamayacağı kurallar bütünü.
 5. 5
  Yazmanın bir kuralı Evet olur nikin sirinbetul iken sikinbetül olabilir mesela.
 6. 6
  açın okuyun şu amına koduğumun formatını ya. zamanında olsa her 10 entry'nizden 8'i silinirdi yemin ediyorum. özellikle yeni gelen cicişler. azıcık nick altı kasmayı bırakın da tanım girin. lütfen.

  not: sağ frame zamanında katı sol frame formatını görmüş yazar exogenesis.
 7. 7
  her yazar için geçerli olmayan veya aynı şekilde uygulanmıyor gibi duran format.

  ayk'ın iyi niyetli bir girisini okuduktan sonra "bazılarına neden uygulanmıyor?" sorusuna veremediğim cevabı "iyi niyetten" şeklinde veriyorum şimdilik. kendisine de belirttim, tavrını sevdim çünkü haksızlıktan uzak durmaya çalışıyor.

  ancak aynı şekilde iyi niyetle belirtmek isterim ki sürekli forum tarzı entry giren, hakaret eden, nefret söyleminde bulunan "yazar"lara gerekli yaptırımın uygulanmaması diğer yazarlara zulme dönüşür.

  ben bu satırları yazarken sözlük kültüründen yoksun bazı yaşam formları çoktan fazla ciddiye aldığımıza yönelik şeyler yazıp çizmiş olabilir, okur gülümserim. zira burada fazla ciddiye almaktan ziyade ciddiye alan ve almayan, cılkını çıkaran taraflar mevcut.

 8. 8
  şu kuralları tek tek uygulayan tek bir sözlük kalmadı. sadece buraya has bir durum değil bu. evet farkındayım zor bir iş. ancak tam da böyle bir ortamda ( her sözlükte salak salak yazılar, tanımsız yazılar yazılırken ) buranın katı kurallara dönmesi belki başka insanları da çeker? bakın ekşi'de kanzuk'a demediklerini bırakmıyorlar. neden? bok gibi bir yer oldu çünkü;

  (link: birxsozluk.com... : şu adam yazar olmuş mesela düşünün durumu)

  biz istiyoruz ki burası da öyle olmasın. hatta olabildiğince katı olsun ki kurallar ( tanım, noktalama işaretleri ya cümlesinin sonuna nokta koymaktan aciz yazarlar var burda ) ekşiden kaçan yazarlar da "aa böyle bir yer varmış burda yazalım" desinler. ha bunlara uymayan çok insan var. onları banlarsak, cezalandırırsak yazmazlar, aktif yazar sayımız düşer diyorsanız. bırakın siktir olsun gitsinler. yani şu başlıklar ne gibi bir şey katabilir sözlüğe, insana? lan komik desen komik de değil.

  evlenmeden ilişkiye giren baldız ( yani buna yapacak yorum bile bulamıyorum )
  evlenmeden ilişkiye giren kaynana
  kulak deliği ikiden fazla olan kadın ( lan bu ne allah aşkına bu ne? bundan nasıl bir sosyolojik çıkarım yapmayı düşündün de açtın şunu )

  şu başlıklar sürekli olmasa dikkat çekmez, rahatsız etmez belki. ancak sürekli bu başlıklar var ve aynı tipler tarafından uplanıyor. lan zeka desen 2 basamaklarda kalmış, kültür desen inci çakması, troll desen iyi bir trollun kalitesinin gramı yok. yani inanılmaz boş tipler var.şahsım adına kuralların daha da katılaştırılmasının, sözlüğe iyi yönde katkı yapacağına inanıyorum. bu benim görüşümdür.