kayıt

the platform

 1. 1
  2020 yılında oldukça rağbet gören netflix yapımı ispanyol filmi. orijinal bir senaryosu var. film hakkındaki detayları, metaforları incelemek gerek. tüm bunlara rağmen cevaplanamayan şeyler kalıyor. spoiler vermeden konusunu şöyle açıklanmış:

  -- alıntı --

  platform, dikey biçimde inşa edilen, her katında iki mahkûmun yer aldığı ve ortasında kare şeklinde bir boşluğun olduğu bir hapishanedeki yemek servisi için kullanılıyor. Bu platform sıfır noktasında, yani en üst katta en lüks, en şatafatlı yemeklerle doldurulan bir davet masası olarak yola çıkıyor, ancak yüzlerce kattan oluşan hapishaneyi dolaşırken her katta iki dakika boyunca durduğu için en dibe inene kadar mahkûmlarca talan ediliyor. Oyunun kuralıysa basit, en üst kattakiler en iyi beslenenler oluyor alttakilere onların artıkları kalıyor. Sözde, sıfırıncı katta hapishanedeki herkese yetecek kadar yemeğin olduğu bir masa hazırlandığı iddia ediliyor hikâye dâhilinde. En alt kata gelene kadar yemeğin yetmemesinin sebebiyse mahkûmların aç gözlülüğü ve ihtiyacı olandan fazlasını yemeleri oluyor. Mahkûmların hücreleriyse rastgele bir şekilde her ay değiştiriliyor, böylece bir mahkûm hayatı boyunca zincirin en üstünde yer alıp semiremiyor.

  -- alıntı --
 2. 2
  ilginç bir şekilde hoşuma gidem, 2020 yapımı netflix filmi. galiba arada bende bu saykoluğu içimde yaşıyorum
 3. 3
  off kapitalizm eleştirisi bilmem ne. o sofralardan öyle bir midem bulandı ki. kapitalizm hayatın gerçeği diyince sevgilim bana kızıyor.
 4. 4
  ramazan ayında izlenmek üzere fava atılmıştır.

  aksi takdirde rezil ispanyol varoşlarının yemekteyiz fragmanı etkisinden başka bir şey yaratmaz izleyende.
  • hala mı...
 5. 5
  neksfiliksçileri görelim........

  izlerken empati kurmamak için kendimi zor tuttum. önce ben demenin hep ben demeye dönüşme aşamasını çok güzel işlemişler. en temel şey olan beslenme ihtiyacı ve yoksunluğunda ortaya çıkabilecek tablo üzerinden sahnelenmiş ama alt metin çok geniş elbette.

  izlemeyen çok bir şey kaybetmez ama izleyen için de zaman kaybı değil.
 6. 6
  Oha oha ohaaa.... son zamanlarda izlediğim konusu itibarıyla en orijinal film.

  Sinematik açıdan diyecek bir şeyim yok. Çünkü anladığım mevzular değil. Fakat distopik bir hapishane üzerinden don kişot göndermeleri ile yapılan sistem eleştirisi çok başarılı.

  -- spoiler için tıkla --


  Ehtiyar trimagasi'nin hapishaneye nasıl düştüğünü anlattığı sahne ile kapatilizmin aynı ürünü farklı isimlerle sürekli karşımıza getirerek tam 'en iyisine' sahip oldum derken 'daha iyisini' yapmasıyla bizi nasıl da iflah olmaz bir tüketim bağımlısı haline getirdiğini gözler önüne sererek mesajlarını vermeye başlıyor film.

  Aslında üzerine uzun uzun konuşulacak tarzda bir yapım ama bazı noktalar fazla dikkat çekici.
  Bunlardan birisi de hz isa göndermeleri. Senaryo Hristiyanlık ile fazla iç içe geçmiş. Sanki netflix, the first Temptation of Christ yüzünden aldığı eleştirileri telafi etmeye çalışarak bakın mesihli filmimiz de var demiş gibi.

  Filmde bir yönetim bahsediyor. bu, hem sistemin en tepesi hem de tanrı bezetmesi olabilir. Fakat asıl olan yönetimin her şeyden haberi olması, Size en sevdiğiniz yiyecekleri sunması ve sizin açgözlülük yapmadan aranızda adil bir paylaşım yapmanızı beklemesi, bu esnada birbirinizi çiğ çiğ yemenizi dahi umursamaması...


  -- spoiler --


  Yazdığım gibi üzerine uzun uzun konuşulacak bir film ama kısacası çok beğendim.
 7. 7
  ilk katında ayca ve ofkeli'nin olduğunu hayal dahi edemediğim film.

  düşünsenize platformun kendisini bile yiyebilirdi.
  • 8
   bir gün ikinci katında uyandım, sevinçten havalara uçuyordum. fakat platform her gelişinde bomboştu. ayca ve ofkeli tüm yemekleri, strogoff da tüm içkileri bitiriyordu.
   • olm ya. bununla niye aynı kattayım? ara öğün niyetine beni de yer bu. :(
  • 9
   diyette olduğum için et ve sebze yerdim sadece......
  • 10
   Öğle yemeğini yiyemememe sebep olan film.
   Genel olarak beğendim. Ayrıca izledikten sonra şu entry'i okuyunca daha da bayıldım. birxsozluk.com...
  • 11
   henüz izlemediğim filmdir. o kadar kişiden tavsiye olarak aldım ama başlamak hiç içimden gelmiyor.
  • 12
   kapitalizm eleştirisi mi dersin, dini göndermeler mi dersin, insanlara ve insan doğasına laf çakmak mı dersin hepsi var. bence net güzel film. tavsiye ederim.

   -- spoiler için tıkla --


   ben sonunun kesinlikle gerçek olduğunu düşünmüyorum. son sahne hayal bence.

   goreng ve baharat 333. kata ulaştığında kimse yok demişti. bence o katta bayılıyorlar ve hikaye aslında bitiyor. panna cotta en alt kata kadar korundu ve el değmemiş şekilde en üst kata çıkacak, mesaj yerine ileticek. kız ise tamamen goreng'in hayal gücü. kızın orada olması ve hayatta kalması mantıklı bir şey değil, goreng'in platformdan inip gitmesi de aynı şekilde mantıklı gelmiyor.


   -- spoiler --
  • 13
   Kapitalizm eleştirisi yapmış müthiş flmdir. İzlerken midem bulandı ama göndermeler yerindeydi. Oysa ki tanrı herkese eşit şekilde nimet gönderiyor ama bazı ibneler hakkından fazla olanı aldığı için bazı insanlar aç kalıyor. (Filmin özeti budur)
  • 14
   filmini izleyen liberallerle ve 1984'ü okuyan bu ve benzeri yapımların düzeni ifşa ettiğini,kapitalizm karşıtı ve hatta kendisinin solcu olduğunu sanan liberallerle aynı olması...
  • 15
   finali gerekli vuruculuğu yakalayamadığı için "eh..." aşamasında kalan film.
   güzel bir final yapabilseydi puanı baya yükselebilirdi.