strogoff

2. nesil yazar (23/10/2014)
böyle ağlamış gibi yap ühü ühü (55365)
0 son 24 saat
0 son 1 hafta
0 son 1 ay
 1. öncelikle bir tanım atayım şuraya, kendi görüşleri doğrultusunda kendi yenisini kuran mevcut hükümetin işinize geliyorsa türkiyesidir.

  tarafıma #361977 girimden sonra iletilen soruları üslubu ile sorulduğu sürece cevaplamak tabi ki de görevimdir.

  1. yeni türkiye hangi kesimlere ne ifade ediyor?

  yeni türkiye kavramının bir şey ifade ettiği kesim, seksen darbesinde askerin kölesi olmuş, 27 Mayıs darbesini yapan cuntacıların özel olarak kurdukları mahkeme olan Yüksek Adalet Divanı tarafından adnan menderes in idam sehpasına götürülmesini izlemiş, 12 mart darbesinden başlamak üzere gelişen olaylar ile deniz gezmişleri, yusuf aslanları feda etmiş olan askeri yönetimleri görmüş, 17 Nisan 1993 te turgut özal ın hesabını kesilmesini görüp sesini çıkartamamış, çok da uzağa gitmeden Kara Çarşamba olarak bilinen, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ekonomik krizini Milli Güvenlik Kurulu toplantısında cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile başbakan Bülent Ecevit arasındaki kriz yüzünden köküne kadar yaşamış kesimdir. bu kesim son on yılda ve onunla beraber gelen yeni türkiye kavramında yaşadığı huzurla ve kendilerine vadedilenlerin her geçen gün gerçekleşmesi ile haklı olarak yetinen kesim. askeri cuntanın eriyip gittiğini, politika ve siyaset üzerinde yetkisi olmadığını gören kesim. onlara neyi ifade ettiğini anlatabilmişimdir umarım.

  şimdi diyeceksiniz ki biz de yaşadık arkadaşım bunları biz de bu vatanın evladıyız. evet yaşadık da biz ne yaptık o halde hocam? bunları görüp senelerdir oraya buraya atıp tutmak dışında ne yaptık? hiçbir şey. bunu çıkıp farklı görüşlü bir adam kendi çıkarları doğrultusunda yaptı. biz yine bir şey yapmadık, yine klavyelerimiz başında, kahvelerde, aile meclislerinde atıp tuttuk. biz kabul etsek de etmesek de, bu ülke bazı yönlerde istediğimiz yönlerde gelişmese de ilerleme kaydetti.

  2. hangi sektörde ne iş yapıyorsunuz? eskiden olsa ne yapıyordunuz, şimdi neye göre ne yaptınız? nasıl önlemler aldınız?

  finans ve uluslararası dağıtım sektöründe iş yapıyorum. eskiden eğitimim bilgisayar ve yazılım üzerineydi lakin ülkemiz de bankalar hakkında yapılan değişikliklerden sonra ticaret ve finans üstüne gitmem gerektiğine karar verdim, ailemden bu işin içinde olan biri ile beraber. öncelikle yerel pazar da gelişmenin ve rant elde etmenin kolaylığı ile beraber malum hükümetin bulundurduğu riskleri de göz önüne alarak iş alanımızı uluslararası boyuta taşıma kararı aldık. eskiden olsaydı türkiye nin ekonomik puanı ve uluslararası kredi puanları göz önüne alındığında, yurt dışına değil açılmak tek bir izni dahi alamazdık. şu an yurt dışında herhangi bir ülkede türk yatırımcılara altın gözü ile bakılıyor.

  ve ben ideolojisini kabul etmediğim bu hükümetin, çıkarlarıma uyan yanlarını alıp kullandığım için kendimle gurur duyuyorum. söylenip bir halt etmeden atıp tutmaktansa, kendi gücüme ve bilgime sahip olmaya çalıştığım için, kendi görüşüme zarar vermeden bir yerlere gelebilmek için çalıştığım için kendimle gurur duyuyorum. bunu ego olarak düşünmek sizin takdirinize bağlı.*

  3. yeni türkiye'yi beğenmeyip - sözde - dalga konusu olan insanlar nasıl oluyor da iş yapmadan yaşamını idame ettiriyor olabilirler?

  iş yapma kavramı size ne ifade ediyor bilmiyorum ama bugün o dalga konusu olan kesimin tek derdi, hayatını az buçuk idare ettirecek, yazın tatilini karşılayacak, bir kaç akşam eğlencesini çıkartacak kadar bir hayat tarzı. tamam hayat görüşün budur saygı duyarım. lakin bu adam bu kadar stabil ve ülkenin sorunlarından uzak çözüm üretmek yerine, oturduğun yerden atıp tutacak bir hayata eyvallah çekip, ardından gelip bu ülkeyi bok götürüyor diye çemkirmeye başlarsa bu adamla taşşak da geçerler, götleri ile de gülerler efendim. ve evet bugün bu ülke de solcuyum diye geçinenlerin yüzde doksanı böyle yaşıyor ve sağcıyım diye geçinen kesim de bundan en ufak bir fark göstermiyor ki farkındalık oluşsun.

  4. solculuk deyince aklınıza tam olarak ne geliyor?

  solculuk basit olarak tanımlanırsa, sosyal eşitsizliği kaldırmak isteyen, maddiyatın ve sosyal adaletin eşit dağılımını destekleyen siyasi bir kavramdır. bu gördüğün vikipedi tanımıdır arkadaşım. benim aklıma gelen solculuk kavramı okuduklarım ile tamamladığım üzere " toplumsal reformların, politikaların, siyasetin sadece ve sadece toplum refahı adına yönlendirilip, halkın kabul ettiği (!) yasalar ile yaşamasını sağlamayı kendine amaç edinmiş milli (!) bir görüştür". benim aklıma gelen bu ve ben bu ülkenin bildiği, kabul ettiği bir solcu değilim. fikirlerini paylaşmayı seven bir insanım, sorunları eleştirmektense çözüm üretmeye odaklı düşünen biriyim. bu bile benim bu ülkede solcu olarak görülmemem için yeterlidir. umarım açıklayıcı olabilmişimdir sizin için. güzel geceler.*

  not: okumadan eksileyen canısı seni öpüyorum, hakkında söylediğim bütün sığlığı kabul etmiş oluyorsun birtanesin.
 2. görsel
  strogoff
  #362213 | 07/01/2015 00:01
takipçi
72
başlık
671
karlı oy
7485
favori
5507
bsg*
416
aktivite
çevrimdışı
girdi
4289
ateşli oy
280
ılık oy
133
sbg*
56