kutup sözlük

 1. 1411
  neredeyse açıldığından beri içinde bulunduğum sözlük.

  yalnız bazen çok yoruyor burası beni...

  şimdi bu sözlüğün ilk dönemi günahıyla sevabıyla yaşandı bitti, aslında ilk dönemin bitmesinin sebebi de hemen hemen 'yazan yok, hep aynı adamlar var, yeni insanlar gelmiyor' tipindeki söylemler ile geçen sancılı büyüyememe durumu idi bana göre.

  kapanıştan sonra yine belli bir yazar kitlesi arkadaşlıklarının vesilesi ile de kopmadan sohbet muhabbetlerine farklı mecralarda devam ettiler, sonra bu kitlenin sözlüğün yeniden açılması hevesi ile tekrardan kadro toplandı falan filan... tabii bu yeni dönem daha farklıydı, farklı bir tasarım daha tecrübe edinmiş bir yönetim falan fıstık. böyle olunca da doğal olarak doğru yönetim ve doğru adımlar ile kimi zaman yavaş yavaş kimi zaman koşar adımlarla büyüme safhasına geçti sözlük beklediğimiz üzere.

  neyse bu bölüm biraz işin tarihçesi gibi idi, şimdi gelelim asıl mevzuya;

  garip bir kemik kitleye sahip sözlüğümüz bunu herhangi yazar arkadaşlarımızı yermek için söylemiyorum, sürekli büyüsün gelişsin isteyen bir kitle ama her büyüme evresinde de istemezük diyen bir kitlemiz var.

  şimdi bu evrelere bir bakalım;

  ilk olarak sözlüğün çift frame'li olduğu dönemde inci'den bir göç yaşandı hatırlayanlar bilir... vay efendim inci'ci piçler sözlüğü bitirdi, yok efendim gitsin falan filan... neyse, 100 yazar geldi ise içerisinden kutup'a uyum sağlayan 10 kişi kaldı.

  ikinci olarak toplu akım ulu'dan yaşandı son dönemlerde, yine aynı tavır vardı istemezük gitsinler... tabii bu tavrı gösterenler arasında bir önceki göç döneminde gelen ve aynı tavrı görmüş olan yazarlarda vardı.

  son olarak ise şu 1 haftadır yaşananlar ekşi'den gelen yazarlar, kendileri de aynı tavrı zaman zaman görüyor... bu tavrı gösterenler arasında 1. ve 2. evredeki yazarlarda var.

  işte garip olarak adlandırdığım olay bu...

  sonuç olarak kim nereden gelirse gelsin veya nerede yazarlık yapmış olursa olsun ya da ilk kez yazarlık yapan birileri olsun öyle veya bu sözlüğün yapısına muhakkak ayak uyduracaktır. bu sözlük 3 günlük bir yer değildir, 3 günde kimseden vazgeçecek bir yerde değildir, 3 günde kimseyi kral yapacak bir yerde...

  bu sözlüğün güzelliği kendi temelinden ne olursa olsun ödün vermeden yazarlara göre şekillenen bir yer olmasıdır. muhakkak ki sözlüğün içeriği de yazarların verdiği yön ile belirlenecektir lakin tabii ki kurallar dahilinde.

  neyse efendim, unutmayın ki hepimiz bir zamanlar yeni gelen yazardık ve sahiplenilip desteklenmemiş olsak hiçbirimiz yeni yazarlara tatava yapıyor olamazdık. herkesin gördüğü üslubu gelenlere göstermesi dileği ile...

  not: beyler uzun girdi okumak adetim değil, yazıda hata yaptığımız yerler var ise haber edersiniz ben bi daha okumam sanırım bu yazdığımı.*
 2. 1412
  20.12.2012 tarihinde saat 20:12'de yayın hayatına başlayan türkiye'nin ilk çift frameli sözlüğüydü artık sadece farklı kutupların sözlüğü. hoş geldiniz!!!
 3. 1413
  Bilgi içerikli entry girilmeyince neden bilgi verilmiyor denilen, bilgi verince de sikleyenin olmadığı sözlük.
  • kutup sözlük özet niteliğinde bir başyapıt olmuş
 4. 1414
  Yeğenimin, "teysecim senin oynadığın pokemonlu oyunu bende oynayabilir miyim" demesine sebep olan sözlük. Ne oyunu diye soracakken hatırladım poketopları. Çok kalp söslük.
 5. 1415
  Eğer mutlu olursam sizinle paylaşmak istediğim için gitmiyorum demiştim geçenlerde. Biraz buruk, korku dolu bir mutluluk olsa da yazıyorum;

  kardeşim kanser değiiiilllllll. sonuçlar temiz çıktı, hasta değilmiş ya düşünsenize haberin güzelliğini. günlerdir ölüp ölüp dirildim, ama geçti. Hasta değil :) :)

  Şimdi hepinize tek tek sarılmak, öpmek istiyorum çünkü kardeşim kanser değil. Çünkü mutluyum.
  • Olleeyy günün en güzel haberi net
  • Bence tüm zamanların en güzel haberi :) teşekkürler yunow :))))
  • Bunun bir benzerini geçenlerde ben de yazdım. Bana sarıl önce kızım
  • önce sana sarılırım :) Ne güzel atlattık ama :)))
  • Hahahaha geçti geçti güzel delirdik :)
 6. 1416
  böyle küçük aile gibi bir ortam. herhalde daha önce hiç uzun uzun sözlük hakkında yorum yapmamıştım, hatırlamıyorum. bir başlayalım bakalım neler çıkacak.

  şimdi sözlükteki bütün problemler sözlüğe özgü değil zaten genelde var olan problemler. o yüzden şimdi yazacağım çoğu şey aslında sadece bu sözlüğe özel değil. öyle algılanmaması gerekir. "uzun yazılar okunmuyor" diyorsam mesela başka sözlüklerde de orana vurunca burada okunduğu kadar okunuyor. sadece oralar daha kalabalık.

  şimdi ben buraya neden giriyorum? asosyal bir insanım çoğunlukla o yüzden.

  şimdi kekemeyimdir ben. aştım gerçi ama yazmayı daha çok sevmemi sağlayan önemli nedenlerden biri bu. hem asosyalim hem konuşamıyorum hem de uzun süre işim gücüm olmadı. ben de açtım okudum yazdım hindi gibi düşündüm. çok işime yaramadı mı yaradı ama sonuçta yazdığım konularda söyleyecek çok şeyim olmasına neden oldu.

  e ben de yazdım haliyle gerek facebook'ta sayfamda olsun gerek başka yerde olsun yıllarca yazdım. ekşi sözlük çok hoşuma gittiydi ama almıyorlar öyle her geleni. ben de çaylakları bulup oraya girdim. çok hoşuma gitti lan baya bildiğin tanımadığın adamlar yazıyorsun beğeniyorlar okuyacak şeyler var. bir şeyin parçası gibi hissetmek güzel.

  benim çevrem de şimdi burasının olduğu gibi geyikten ibaret. sırf geyik çeviririz. en yakın arkadaşım ile en yakın diğer arkadaşımın arasındaki muhabbetten tiksiniyorum. böyle bir hayat olur mu? boş boş konuşuyorlar ve kıskanıyorum arkadaşlıklarını. yav ben öyle konuşmaya ihtiyaç duymuyorum işte, onlar kötü yapıyorlar demiyorum. ben istemiyorum sadece. haliyle asosyal olmak bir süre sonra kendi seçimim haline geldi. epey de soğuğumdur insanlara karşı gerçi onu da aşıyorum ama sebepleri apayrı. insanları sevmediğimden filan değil kendimi pek sevmediğimdendi hep.

  neyse işte böyle bir şeylere ait olmak filan güzel gelmişti. oradan öyle öyle kutba kadar geldim. en çok da kutupta sevilip sayıldım herhalde.

  bu son yılım oldukça sosyal geçti ama sözlük kapalı olmasa yine gelirdim. burada dilediğim gibi konuşup yazabiliyorum çünkü. dinlenme dinlenmeme derdim yok. okunmuyorum pek evet ama bir kişi bile okusa hoşuma gidiyor. çünkü gerçek hayatta mesela din tartışınca "kızlık zarı varsa allah da vardır" tadında tartışmalar yüzünden bıraktım konuşmayı. ki zaten benim zorlamamla oluyordu hep tartışmalar. yani kendimi zorla dinletmeye uğraşacak da değilim. sırf geyiğe dönüştü iş.

  ben şimdi farklı olanım ona buna karşı çıkan kişiyim ya. yok ot içmeyin mutsuz olacaksınız içmediğiniz zamanlarda, yoldaki kızların götüne bakıp demir gibi karı demeyin ben rahatsız oluyorum, yok iki dakika da ciddi bir şey konuşalım, bilmem ne. bütün arkadaşlık ilişkim aşağılanmak ve alay edilmeye döndü. mesela bir fırt duman mı aldım ottan -arada nadiren içerim- "müptezel oldun" "yaa gördün mü ne güzel şeymiş". bir kızı görüp beğendim mi "işte sende sapıksın da çaktırmıyon" bilmem ne. neler neler.

  neyse işte burada dilediğim gibi yazıyorum. haliyle iyi geliyor.

  bir de tabi arkadaşlık ilişkisi de var burada. öyle çok fazla yok ama heksbol oynarken ya da yazdıkça filan oluyor bir şeyler. haliyle gelip burada bir şeyleri anlatmak da hoşuma gidiyor.

  bazen mesela "lan ne biçim olay yaşadım akşam şöyle mi yazsam böyle mi yazsam" diye düşünüyorum. buraya gelip paylaşmak istiyorum çünkü bir şeyleri. paylaşmak iyidir, rahatlatır, mutlu hissettirir. güzel bir manzaraya tek bakmak ile iki kişi bakmak arasında fark vardır.

  ha kışın itü'de yazdım burası kapalıyken. aynı tadı vermedi. kocaman mekan kim seni ne yapsın? okumak desen git ekşiyi oku itüde ne işin var. olmadı yani.

  şimdi okul açılana kadar fakir olduğumdan ötürü sosyalleşemiyorum. yapacak bir şey yok. mecbur. dışarı çıkıp bir çay içemiyorum. zaten kendi çevremden de memnun değilim. okul açılana kadar bu sözlük çok işime yaradı açıkçası.

  güzel tartışmalar döndü bir şeyler okudum öğrendim mesela.

  ya kısaca demek istiyorum ki ben burayı ciddiye alıyorum arkadaş. alıyordum yani. problem varsa çözülsün diye uğraşmak istiyorum. bir şey oluyorsa müdahale etmek istiyorum.

  ama sözlüğün esas amacı gerçek hayatta söyleyemediklerimizi yapamadıklarımızı yapmak maalesef. gerçek hayatta eziliyoruz, mutsuz oluyoruz, yoruluyoruz, mahvoluyoruz, buraya gelip insanlardan acısını çıkarmak istiyoruz. ne kendimizi seviyoruz, ne insanları.

  geyik adı altında her türlü insanca şeye saldırabiliyoruz. çünkü normalde yapamayız. acısını çıkarmak lazım ama bir şekilde.

  aşağılamak kötülemek için söylemiyorum durumu açıkladım yalnızca.

  haliyle sözlük samimi muhabbet edilecek bir şey paylaşılacak bir yer olmaktan çıkıyor. "annem öldü" yazsan "anneni sikeyim" diye cevap verebilecek biri mutlaka çıkar çünkü. olmuyor yani. nasıl düzelir bilmiyorum. düzelmeli mi bilmiyorum. esas problem gerçek hayatta, onun yansıması hep bunlar. onu nasıl düzelteceğiz bilmiyorum.

  bana da şu turnuva olayından sonra yetti artık. ciddiye almayı düşünmüyorum burayı. ama işte ben her ortamı ciddiye alan biriyim. almadığım yerde durmuyorum. ama buradan da gitmek istemiyorum. ikilemde kaldım. ciddiye almadan yazabileceğimi düşünmüyorum. yazmadan durabileceğimi de düşünmüyorum. bakalım hayırlısı.

  ya bilmiyorum neden hayatın stresini atmak için burada birbirimizi sikiyoruz? stres atmak için tam tersini yapsak? daha mantıklı olmaz mı? şuradan güzel ilişkiler, samimi dostluklar filan çıkamaz mı? biri gelip hayatındaki bir problemi anlatsa, konuşsa dinlese. bilemiyorum gerçekten ilki daha mı rahatlatıcı? ben mi malım?


 7. 1417
  rivayet odur ki:
  bir gün bayan bir yazar sözlüğe girer ve duyurularda şu yazıyı görür;

  eğer bir yazar size hoş geldiniz diyorsa o (bkz: yunowimnogood) dur zararsızdır..

  eğer sizi görüp tarruza geçmişse nick6,entry vs yürüyorsa o(bkz: warlock) tur kesin int cafeden girmiştir süresinin bitmesini bekleyin ve sözlüğün keyfini çıkarın.

  eğer sizi gördüyse ve etraf sessiz ise bilin ki o (bkz: naylon)dur hiç merak etmeyin o nasılsa sizi bulur..
 8. 1418
  Huzurlu sözlük.

  Gördüğüm kadarıyla ne biri birine laf sokma ne de laf yetiştirme çabasında. Herkes uslu uslu entrysini giriyor, artısını eksisini veriyor, favlıyor, bu kadar.
  Çöp entry de çok göremedim. Ortamı kitleyen yazarlar da yok.
  Daha ne olsun he daha ne olsun?

  Moderasyonu bilemiyorum. Şimdilik gözlemlemekteyim.
 9. 1419
  kutup sözlük'te yazar olalı neredeyse 1 ay oldu ve bu süre zarfındaki gözlemlelerimi paylaşmak istedim.

  geldiğim günden beri neredeyse her gün, sözlük bitti, bitmek üzere, çok bozdu, göte geldi, amına konuldu, bilgi içerikli entry yok ühühühüü gibi başlıklar açılıp entryler girilmesine rağmen, olduğu gibi, aynı hızıyla devam eden, gün ve gün (genellikle gece 3-4 sularında) yenilikler yapan, sözlüğü geliştirmeye çalışan modlara, adminlere ve çok güzel yazarlara sahip sözlük.

  evet boktan insanlar var mı? var. senin çevrende hiç mi boktan, vazıfsız insan yok. var. tek bir kişinin yada bir kaç kişinin yaptığı şeyi bütün sözlüğe mal edilmesi çok saçma. ki eğer kişi bokunu çıkartırsa zaten uçuruluyor. 2 gündür görüyorum, yaşıyorum.

  bilgi içerikli başlık muhabbeti ise ondan da saçma. kardeşim kimse seni zorlamıyor ki otur geyik yap diye. istiyorsan sabahtan akşama kadar bilgi içerikli başlık aç entry gir. başımızın gözümüzün üstüne. bak ben ne güzel arada bilgi de giriyorum, geyik de yapıyorum. belki geyik daha fazla ama zaten bilgi girsem de açıkçası pek bir boka yaramayacak farkındayım. kimse bilgiyi bu sözlükte aramayacak ne yazık ki.

  neyse, kısacası bütün bu ağlayan ve vasıfsız bir kaç kişiye rağmen sevdiğim sözlük. iyi ki kayıt olmuşum.
 10. 1420
  annem babam kavga ederken yerde oturup kendi halimde oyuncaklarımla oynuyormuşum gibi hissettiren sözlük.

  barbie'yle ken'i öbüştürücem şimdi... *

  annemle babam da çok uzattı. keşke boşansalar da ikisinden de ayrı ayrı para alsam. *

  burada böyle kendimi ehe ehe diye başlıklarda koşturan bir gerizekalı gibi hissediyorum ama çok eğlenceli.
 11. 1421
  Ekşiden gelip huzur bulduğum sözlük.
  (bkz: kargaşadan çıkmak )
 12. 1422
  yeni mabedimiz.
  • 1423
   bazı şeyleri gördükçe garibime giden sözlük. duyurularda gördüğüm sözlüklerin reklamı konusunda ağlamaya geldim şu an. bitmek üzere olan -hatta bitmiş diyelim- bir sözlük hakkında yapılan, üstelik de sağ frame'de olan bir başlık neden uçurulur allasen. yapmayın böyle şeyler, soğutmayın kendinizden. buraya diğer sözlüklerde yapılan kutup sözlük reklamıyla gelmiş biriyim. "küfretmeyin lan orospu çocukları" denilmiş gibi hissediyorum böyle zamanlarda. reklam olsa anlardık elbette, sadece bahsi geçmiş. başlığı kitlenen sözlükler var üstelik. korkmayın bu kadar. yazarlar buraya alışmışlarsa zaten bırakmazlar. alışmamışlarsa siksen durmazlar.
  • 1424
   güzel ama bir garip sözlük.

   2 - 3 ay oldu burdayım. pek fazla kişi ile öyle ciddi ciddi muhabbetim yok. öyle saçma sapan insanlar da yok işin aslı. tek tük var ama olsun o kadar. sol sağ bir şekilde güzel güzel ilerliyor sözlük. modların sabah akşam sözlük için uğraştığını bilen biri olarak söylüyorum bunları.

   benim gördüğüm şu ki ne zaman bir admin veya mod duyuru yapıyor o zaman bu sözlük karışıyor arkadaş.
   kusura da kimse bakmasın ama aktif yazar sayısının 50 - 60'ı geçmediği sözlükte bu kadar sık duyuru yapılmaz yahu.

   şu gün şunu açıklayacaz, biraz dan böyle olacak, akıllı olun aklınızı alırım, şöyle yaparız, böyle yaptık yine yaparız falan olmuyor. yap ne yapacaksan sonra da şunu şu sebeple yaptık diye duyuru ver.
   ya da hiç duyuru falan yapma. zorunda değilsin millete açıklama yapmaya. o kudret zaten senin elinde.

   ben bıktım 'tanımı doğru girin' ve ucu açık tehdit duyurularından. o kadar aptal değil bu millet.
   ha aptalsa da uçur, sen de rahatla biz de..

   edit : online sayısı 55'e çıktı. yaradı resmen yazı!
  • 1425
   kim kime kızıyor, kim kimden nefret ediyor da ona laf atıyor bir türlü anlayamadığım sözlük.
   profillerin arasında koşmaktan nefes nefese kalıyorum da yine de bulamıyorum olayların çıkış noktasını. çok fena şeyler dönüyor ve kimse bana anlatmıyor.

   kırgınım ve böyle bakıyorum...
   i.ytimg.com/...
  • 1426
   az evvel markete giderken sizin için yaptığım aşırı sanatsal çalışmayı sunmak isterim;

   i.hizliresim.com/...

   (bkz: 7 ocak 2017 izmir kar yağışı)
   • allah razı olsun. bir de imam hatipler kapatılsın yazısı alabilir miyiz
   • kar artsın söz asdnjahsdkjad
  • 1427
   Bazen içinde dönen katakullileri anlamiyorum.
   Aklima sorular takilmiyor değil.
   1- ciddi ve pic niye bu kadar sükse yaptı.
   2- kizlarin elleri diye niye baslik var.
   3- bu başlığa kizlar ellerini niye atıyor.
   4- putuk kardesim son entryde niye bu kadar sinirli

   Bir ton soru var suan kafamda
   Bir de
   5-bu saate ben neden sozlukteyim.

   Kutup sözlük allah seni ıslah etsin gece gece kafamda deli sorular bıraktın
   • karşim zehrimi döküyorum bi sn...
   • Tabi tabi buyur ben engel olmayayim
  • 1428
   an itibariyle açılan, farklı kutupların sözlüğü.
  • 1429
   yayın hayatına uzun hayaller ve uğraşlar sonrası başlamış olan sözlük.
   • bozulmuş sözlük. tam bir saattir giriş yapmaya çabalıyorum, hala yasaklısınız diyor!
  • 1430
   dürüm ayran ikilisi ile katıldıgım mekan :)
  • 1431
   An itibariyle üyelik aldığım sözlük. Şimdilik hoş görünüyor en azından nesilcilik yapan, diğer sozluklerden koloni halinde gelip kendi aralarinda başlıklaşan, sirtlanlik pesinde koşan tipler yok gibi. Ayrıca bıraktığım sözlüğün admini aky'nın ekindeki takemelanacaba, komşusuackensensendegilsin ve közdelio can sıkıcı tiplerdi. Şu an ise beni harika bir mod ekibi karşıladı. Sağ olun iyi insanlar Bu bile aradaki kalite farkını gösteriyor. Bol bol yazarım burada..

  • 1432
   sol cenahıyla entelektüel lezzetler sunup egonuzu birinci sınıf tilki kuyruğu fırça ile okşarken, sağ cenahıyla içinizdeki argonokon terör örgütünü ifşaya zorlayan eşsiz bir etkileşimli ortam.
  • 1433
   Ekşi sözlüğe yeni gelen kötü temasından ve kalitesizliğinden sıkılıp. Yine ekşide bulduğum sözlük iyi ki buldum.
  • 1434
   Gerçekten eski ekşi sözlük gibi çok güzel bir arayüze sahip kstılmaktan memnun olduğum sözlük.
  • 1435
   iyice birbirini yalama yağlama ortamına dönüşmüş yer. vıcık vıcık samimiyetsiz entrylerinizi görünce midem bulanıyor ciddi ciddi yazasım gelmiyor.

   şimdi diyceksiniz ki "yazma o zaman yarram nabalım?" yazmıyorum zaten son günlerde zorunda kalmadıkça. zerre içimden gelmiyor. hepiniz iğğğğrençsiniz. bunu içtenlikle yazdım ama bak, hiç zorlamayla veya bir sorumluluk hissettiğimden dolayı değil.

   hayırlı işler arkadaşlar.
  tümünü gör