kutup sözlük

 1. 1410
  neredeyse açıldığından beri içinde bulunduğum sözlük.

  yalnız bazen çok yoruyor burası beni...

  şimdi bu sözlüğün ilk dönemi günahıyla sevabıyla yaşandı bitti, aslında ilk dönemin bitmesinin sebebi de hemen hemen 'yazan yok, hep aynı adamlar var, yeni insanlar gelmiyor' tipindeki söylemler ile geçen sancılı büyüyememe durumu idi bana göre.

  kapanıştan sonra yine belli bir yazar kitlesi arkadaşlıklarının vesilesi ile de kopmadan sohbet muhabbetlerine farklı mecralarda devam ettiler, sonra bu kitlenin sözlüğün yeniden açılması hevesi ile tekrardan kadro toplandı falan filan... tabii bu yeni dönem daha farklıydı, farklı bir tasarım daha tecrübe edinmiş bir yönetim falan fıstık. böyle olunca da doğal olarak doğru yönetim ve doğru adımlar ile kimi zaman yavaş yavaş kimi zaman koşar adımlarla büyüme safhasına geçti sözlük beklediğimiz üzere.

  neyse bu bölüm biraz işin tarihçesi gibi idi, şimdi gelelim asıl mevzuya;

  garip bir kemik kitleye sahip sözlüğümüz bunu herhangi yazar arkadaşlarımızı yermek için söylemiyorum, sürekli büyüsün gelişsin isteyen bir kitle ama her büyüme evresinde de istemezük diyen bir kitlemiz var.

  şimdi bu evrelere bir bakalım;

  ilk olarak sözlüğün çift frame'li olduğu dönemde inci'den bir göç yaşandı hatırlayanlar bilir... vay efendim inci'ci piçler sözlüğü bitirdi, yok efendim gitsin falan filan... neyse, 100 yazar geldi ise içerisinden kutup'a uyum sağlayan 10 kişi kaldı.

  ikinci olarak toplu akım ulu'dan yaşandı son dönemlerde, yine aynı tavır vardı istemezük gitsinler... tabii bu tavrı gösterenler arasında bir önceki göç döneminde gelen ve aynı tavrı görmüş olan yazarlarda vardı.

  son olarak ise şu 1 haftadır yaşananlar ekşi'den gelen yazarlar, kendileri de aynı tavrı zaman zaman görüyor... bu tavrı gösterenler arasında 1. ve 2. evredeki yazarlarda var.

  işte garip olarak adlandırdığım olay bu...

  sonuç olarak kim nereden gelirse gelsin veya nerede yazarlık yapmış olursa olsun ya da ilk kez yazarlık yapan birileri olsun öyle veya bu sözlüğün yapısına muhakkak ayak uyduracaktır. bu sözlük 3 günlük bir yer değildir, 3 günde kimseden vazgeçecek bir yerde değildir, 3 günde kimseyi kral yapacak bir yerde...

  bu sözlüğün güzelliği kendi temelinden ne olursa olsun ödün vermeden yazarlara göre şekillenen bir yer olmasıdır. muhakkak ki sözlüğün içeriği de yazarların verdiği yön ile belirlenecektir lakin tabii ki kurallar dahilinde.

  neyse efendim, unutmayın ki hepimiz bir zamanlar yeni gelen yazardık ve sahiplenilip desteklenmemiş olsak hiçbirimiz yeni yazarlara tatava yapıyor olamazdık. herkesin gördüğü üslubu gelenlere göstermesi dileği ile...

  not: beyler uzun girdi okumak adetim değil, yazıda hata yaptığımız yerler var ise haber edersiniz ben bi daha okumam sanırım bu yazdığımı.*
 2. 1411
  20.12.2012 tarihinde saat 20:12'de yayın hayatına başlayan türkiye'nin ilk çift frameli sözlüğüydü artık sadece farklı kutupların sözlüğü. hoş geldiniz!!!
 3. 1412
  Bilgi içerikli entry girilmeyince neden bilgi verilmiyor denilen, bilgi verince de sikleyenin olmadığı sözlük.
  • kutup sözlük özet niteliğinde bir başyapıt olmuş
 4. 1413
  Eğer mutlu olursam sizinle paylaşmak istediğim için gitmiyorum demiştim geçenlerde. Biraz buruk, korku dolu bir mutluluk olsa da yazıyorum;

  kardeşim kanser değiiiilllllll. sonuçlar temiz çıktı, hasta değilmiş ya düşünsenize haberin güzelliğini. günlerdir ölüp ölüp dirildim, ama geçti. Hasta değil :) :)

  Şimdi hepinize tek tek sarılmak, öpmek istiyorum çünkü kardeşim kanser değil. Çünkü mutluyum.
  • Olleeyy günün en güzel haberi net
  • Bence tüm zamanların en güzel haberi :) teşekkürler yunow :))))
  • Bunun bir benzerini geçenlerde ben de yazdım. Bana sarıl önce kızım
  • önce sana sarılırım :) Ne güzel atlattık ama :)))
  • Hahahaha geçti geçti güzel delirdik :)
 5. 1414
  Yeğenimin, "teysecim senin oynadığın pokemonlu oyunu bende oynayabilir miyim" demesine sebep olan sözlük. Ne oyunu diye soracakken hatırladım poketopları. Çok kalp söslük.
 6. 1415
  rivayet odur ki:
  bir gün bayan bir yazar sözlüğe girer ve duyurularda şu yazıyı görür;

  eğer bir yazar size hoş geldiniz diyorsa o (bkz: yunowimnogood) dur zararsızdır..

  eğer sizi görüp tarruza geçmişse nick6,entry vs yürüyorsa o(bkz: warlock) tur kesin int cafeden girmiştir süresinin bitmesini bekleyin ve sözlüğün keyfini çıkarın.

  eğer sizi gördüyse ve etraf sessiz ise bilin ki o (bkz: naylon)dur hiç merak etmeyin o nasılsa sizi bulur..
 7. 1416
  Huzurlu sözlük.

  Gördüğüm kadarıyla ne biri birine laf sokma ne de laf yetiştirme çabasında. Herkes uslu uslu entrysini giriyor, artısını eksisini veriyor, favlıyor, bu kadar.
  Çöp entry de çok göremedim. Ortamı kitleyen yazarlar da yok.
  Daha ne olsun he daha ne olsun?

  Moderasyonu bilemiyorum. Şimdilik gözlemlemekteyim.
 8. 1417
  kutup sözlük'te yazar olalı neredeyse 1 ay oldu ve bu süre zarfındaki gözlemlelerimi paylaşmak istedim.

  geldiğim günden beri neredeyse her gün, sözlük bitti, bitmek üzere, çok bozdu, göte geldi, amına konuldu, bilgi içerikli entry yok ühühühüü gibi başlıklar açılıp entryler girilmesine rağmen, olduğu gibi, aynı hızıyla devam eden, gün ve gün (genellikle gece 3-4 sularında) yenilikler yapan, sözlüğü geliştirmeye çalışan modlara, adminlere ve çok güzel yazarlara sahip sözlük.

  evet boktan insanlar var mı? var. senin çevrende hiç mi boktan, vazıfsız insan yok. var. tek bir kişinin yada bir kaç kişinin yaptığı şeyi bütün sözlüğe mal edilmesi çok saçma. ki eğer kişi bokunu çıkartırsa zaten uçuruluyor. 2 gündür görüyorum, yaşıyorum.

  bilgi içerikli başlık muhabbeti ise ondan da saçma. kardeşim kimse seni zorlamıyor ki otur geyik yap diye. istiyorsan sabahtan akşama kadar bilgi içerikli başlık aç entry gir. başımızın gözümüzün üstüne. bak ben ne güzel arada bilgi de giriyorum, geyik de yapıyorum. belki geyik daha fazla ama zaten bilgi girsem de açıkçası pek bir boka yaramayacak farkındayım. kimse bilgiyi bu sözlükte aramayacak ne yazık ki.

  neyse, kısacası bütün bu ağlayan ve vasıfsız bir kaç kişiye rağmen sevdiğim sözlük. iyi ki kayıt olmuşum.
 9. 1418
  bilgisayarımı yeni açabilmem yüzünden 70 karakter sınırı uygulaması hakkında şimdi entry girebileceğim sözlük.

  arkadaşlar bu çok komik bir durum. dışarıdan cidden çok komik görünüyor. bizim yazarlarımız iki cümlelik entry yazamıyor demek bu. hadi bizi düşürdüğünüz durumu geçelim zaten bayağı yazıldı harf sayısıyla kalite doğru orantılı olmaz diye. böylesi vasat bir düşüncenin ürünü bu uygulamanın şekilcilikten ibaret olmadığı çok açık.entryler uzun görünsün diye insanlara gereksiz fazladan cümleler yazdırmakta ne mantık var?

  mesela venom nedir? hayvan zehridir amk. az evvel venom filmini izlediğim için bu örnek geldi aklıma. ben şimdi venomu ''hayvan zehridir, yani hayvanlardan insanlara geçer. sokma, ısırma vs... bilimum birçok yolla vücudumuza girecek hayvan zehridir. normal olursa venom olmaz poison olur. hayvansaldır, hayvan'' diye niye tanımlayayım güzel kardeşim. venomun hayvan zehri olduğu bilgidir, madem nitelikli entry istiyorsunuz alın gitti bir tanesi. anket başlıklarına ağlamadan önce buna odaklanmak gerek.

  bu küçük düşürücü ilk uygulama değildi tabii bundan önceki üye olmayan entry okuyamaz kepazeliği bundan daha büyüktü. açıkcası kimsenin bu sözlüğün büyüyüp gelişmesini istediğini sanmıyorum. yoksa dışarıyla bağlar neden koparılsın? instagramdan twitterdan falan sözlükte entry paylaşırken ''ya bi bakayım'' diye linke tıklayan adam entryi okuyamıyor. sayfaya geçmek için 10 saniye bekleyin diyen reklamlar gibi. yine iki ay entry girmeyenin hesabı kapanır şeyi de var. o da ayrı bir rezalet. ''yazın ulan köpekler'' tabelası falan da koyulmalı bir yerlere. yazıp yazmayacağımıza karışılıyor, yazdıklarımızı okuyacak insanlar kısıtlanıyor, yazılarımıza kota getiriyor üstüne üstlük. sovyetler birliği gulaglarda bundan daha insaflıydı amk.

  türkiye halklarının en büyük sorunu ''her şeye rağmen yaşamaya devam etmek'' hastalığıdır. burada da bu var. çıkan kuralların geldiği anlamlar pek düşünülmeden pratikte çok da şey değiştirmeyişi yüzünden kimse bir şey demiyor. lakin bundan bir sene önce benim sözlüğe beraber geldiğim ve kalma nedenim olan insan şu an benim entrylerimi okuyamıyor mesela. ben ona yazmayı bıraktığım için artık bunun çok da bir önemi kalmadı ama hala önemi olsaydı ben bu sözlükte 2216 karakterlik bir entry yazıp da durumu açıklamaya çalışmazdım, burada da olmazdım. 2250 oldu bak.

  herkesin kendi hayatı kendi dinamikleri var. parola sözlüğü sevmek gerisi teferruat gibi bir düşünce yapısıyla sevmeyi istediklerinizi yapmaya indirgeyip geri kalan her şeyi yasaklayarak ya da banlayarak hiçbir şey yapamazsınız.

  ''kutup sözlük moderasyonu olarak sizlerin içinden seçilmiş insanlarız bildiğiniz üzere. yani sizin kadar zeki olduğumuzu düşünebilirsiniz.'' ya da ''ayrıca yeni teknikler bulmanız halinde bu maddelerde gerekli güncellemelerin yapılacağını da belirtelim.'' gibi cümlelerle de ancak yazarlarla moderasyonun arasındaki bağı kaybedersiniz. malesef şekil 1-a ben oluyorum.

  ben eyyorlamak istiyorum sözlüğü ama her yapılan bir öncekinden daha çok canımı sıkıyor. twitter sekmesi bile tek tip bir insan modeline göre yapılmış. akp'li olsam sırf burası yüzünden saya söve giderdim. o yüzden daha fazla ne diyeyim bilmiyorum 4 tane güncelleme eleştirdim bile zaten. hem harf sınırını da geçmişim 3200 olmuş, yeter.
  • Merhaba ben ayk

   2 konuda sadece soru işareti bırakmak istemem. 1.si sözlükte dışarıdan girdi ve başlık okunmakta bizim kapattığımız profillerdir.

   İkincisi ise Şu biz zaten burada bahsedilen parti taraftarı olsun gibi bir isteğimiz yok. Bundan alınan varsa da gidebilir hoşumuza gider. Bizim sözlük olarak tek bir siyasi görüşümüz var O'nu düşünmeyen her siyasi fikir her parti bizim için olmasın zaten.

   Keyifli sözlükler
  • profilimi kapatmakla entrylerimin okunmuyor oluşunu bağdaştıramadın mı? tüm sözlüğü baştan mı okusun beni okumak isteyen? on kere isteyen profilini açsın demişimdir. şu rezaletler yerine buna odaklansaydınız keşke.

   parti konusuna diyecek bir şeyim yok. gulag benzetmesi iyi olmuş sadece :d
 10. 1419
  Zıt fikirleri bünyesinde barındırıp herkesin haklı olduğu tek sözlük. Bu yüzden adı kutup sözlük.
  • dansözzzzzzzzzzzzz
  • Oynak balina olduk yeminle ya çizgi mizgi kalmadı.
 11. 1420
  annem babam kavga ederken yerde oturup kendi halimde oyuncaklarımla oynuyormuşum gibi hissettiren sözlük.

  barbie'yle ken'i öbüştürücem şimdi... *

  annemle babam da çok uzattı. keşke boşansalar da ikisinden de ayrı ayrı para alsam. *

  burada böyle kendimi ehe ehe diye başlıklarda koşturan bir gerizekalı gibi hissediyorum ama çok eğlenceli.
 12. 1421
  bazen düşünüyorum, 4 sene önce bir mart gecesinde hayatım burayla kesişmeseydi nasıl devam ederdi diye. muhtemelen minimalist olmaya devam eder, ait hissedecek başka bir komün bulurdum. ama böylesine seveceğim insanlar tanır mıydım emin değilim. burada, bu insanların elinde büyüdüm diyebiliriz. müzik zevkim, düşüncelerim, ikili ilişkilere bakış açım, güldüğüm şeyler hep burada şekillendi. misal, vurduran erkeklerin hepsine hakimim 200m öteden görsem tanırım ahahsdfhj.

  bazen sinirlenip kaçmalarım oldu ama bir şekilde burada buldum kendimi. ailem gibi hissettim hep. tanımasam bile entryleri ile hayatıma yön veren yazarlar da oldu, hayatıma girip tam anlamıyla beni şekillendiren de.hepsinin adını zikredip upuzun sevgi pıtırcıklı entry girmeyeceğim. biliyorsunuz işte kendinizi. zaten gündelik hayatımda soğuk bir tipim, buraya girince biraz duygusal top oluyorum, bu konuda üzüyor beni.
  velhasıl, bugüne kadar kırdığım biri olduysa affola. gençlik ateşime versin. hepinizi çok seviyorum. iyi ki varsınız ula. iyi geçeler sözlükçüm, seni de çok sebiyorum.^^
  daha da övmeli entry yok galiba. evet.
  • o mart gecesi üye olmasaydın 2845 favım daha az olacaktı :(
 13. 1422
  yeni mabedimiz.
  • 1423
   güzel ama bir garip sözlük.

   2 - 3 ay oldu burdayım. pek fazla kişi ile öyle ciddi ciddi muhabbetim yok. öyle saçma sapan insanlar da yok işin aslı. tek tük var ama olsun o kadar. sol sağ bir şekilde güzel güzel ilerliyor sözlük. modların sabah akşam sözlük için uğraştığını bilen biri olarak söylüyorum bunları.

   benim gördüğüm şu ki ne zaman bir admin veya mod duyuru yapıyor o zaman bu sözlük karışıyor arkadaş.
   kusura da kimse bakmasın ama aktif yazar sayısının 50 - 60'ı geçmediği sözlükte bu kadar sık duyuru yapılmaz yahu.

   şu gün şunu açıklayacaz, biraz dan böyle olacak, akıllı olun aklınızı alırım, şöyle yaparız, böyle yaptık yine yaparız falan olmuyor. yap ne yapacaksan sonra da şunu şu sebeple yaptık diye duyuru ver.
   ya da hiç duyuru falan yapma. zorunda değilsin millete açıklama yapmaya. o kudret zaten senin elinde.

   ben bıktım 'tanımı doğru girin' ve ucu açık tehdit duyurularından. o kadar aptal değil bu millet.
   ha aptalsa da uçur, sen de rahatla biz de..

   edit : online sayısı 55'e çıktı. yaradı resmen yazı!
  • 1424
   Ekşiden gelip huzur bulduğum sözlük.
   (bkz: kargaşadan çıkmak )
  • 1425
   herkesin birbirine yürüdüğü, 5-6 kişinin ise o çemberin dışında durup napıyor bu aq hastaları diyerek düzgünce girdiler girdiği sözlük. yeter artık yeter sikişin de öyle gelin şu sözlüğe bırakın birbirinize yürümeyi aq.

   +++++

   bir de birkaç grup var, bu kamiller de kendi gruplarından biri bir şey yazdığı anda o başlığa zıplayıp kankilerini destekliyor. biri çıkıp "dünya düzdür" yazarsa diğerleri gelip "evet ben astronotum bu girdi doğru" falan diyecek seviyede. siz nasıl bi şekilsiniz lan?!
  • 1426
   Yazarların kendi aralarında kurduğu ve eğlence amaçlı takıldığı lobilerin birbirine sataşması veya birden fazla yazarın, tek bir yazara yüklenmesi gerçekten leş durum. Zamanında ortada duruyorum diye laf yedim bazı arkadaşlardan, sebebini anlamışlardır umarım. Sözlükte sevmediğim yazarlar var, kendilerini de gayet net biliyorlar fakat bana bulaşılmadığı sürece, sözlük keyfini ortadan kaldıracak hareket yapmam. Yani durduk yere kimsenin kimseyi iğnelemeye hakkı yok. Bunu sadece kendim için değil herkes için söylüyorum. Buranın sosyal medya olduğunu unutmayın.

   Lan gece gece ne güzel konuştum kafam da iyi uykusuzluktan.
  • 1427
   Olayları tam anlamayanlar için özet geçeyim.

   Önceden başka sözlükte kankalaşıp buraya gelen bazı tipler bazı yazarlara sallamaya başladılar.

   Birbirlerini artılayıp karşı çıkanları toplu halde eksilediler.

   Ben duruma erken ayıkıp bunların kulağını çekin diye uyardım.

   Daha sonra ben dahil birkaç yazar ve bir moda hakarete varan girdiler yazdılar.

   Hatta bir tanesi bana "3 ay sonra sesin çıkmayacak senin bu sözlükte" yazacak kadar ileri gitti.

   Gecenin ilerleyen saatlerde yasaklandılar, yasakları açıldı vs.

   Hala ağlıyor bir tanesi. Yazılacak girdi sayısıyla tehdit ediyor falan.

   Burada tüm gün hard'ın götü konuşulur yine konu bulunur. Bu apaçık bir darbe girişimidir. Gizemabla dahil herkesi devreye sokun. Oyun büyük.
  • 1428
   an itibariyle açılan, farklı kutupların sözlüğü.
  • 1429
   yayın hayatına uzun hayaller ve uğraşlar sonrası başlamış olan sözlük.
   • bozulmuş sözlük. tam bir saattir giriş yapmaya çabalıyorum, hala yasaklısınız diyor!
  • 1430
   bazı şeyleri gördükçe garibime giden sözlük. duyurularda gördüğüm sözlüklerin reklamı konusunda ağlamaya geldim şu an. bitmek üzere olan -hatta bitmiş diyelim- bir sözlük hakkında yapılan, üstelik de sağ frame'de olan bir başlık neden uçurulur allasen. yapmayın böyle şeyler, soğutmayın kendinizden. buraya diğer sözlüklerde yapılan kutup sözlük reklamıyla gelmiş biriyim. "küfretmeyin lan orospu çocukları" denilmiş gibi hissediyorum böyle zamanlarda. reklam olsa anlardık elbette, sadece bahsi geçmiş. başlığı kitlenen sözlükler var üstelik. korkmayın bu kadar. yazarlar buraya alışmışlarsa zaten bırakmazlar. alışmamışlarsa siksen durmazlar.
  • 1431
   kim kime kızıyor, kim kimden nefret ediyor da ona laf atıyor bir türlü anlayamadığım sözlük.
   profillerin arasında koşmaktan nefes nefese kalıyorum da yine de bulamıyorum olayların çıkış noktasını. çok fena şeyler dönüyor ve kimse bana anlatmıyor.

   kırgınım ve böyle bakıyorum...
   i.ytimg.com/...
  • 1432
   az evvel markete giderken sizin için yaptığım aşırı sanatsal çalışmayı sunmak isterim;

   i.hizliresim.com/...

   (bkz: 7 ocak 2017 izmir kar yağışı)
   • allah razı olsun. bir de imam hatipler kapatılsın yazısı alabilir miyiz
   • kar artsın söz asdnjahsdkjad
  • 1433
   Bazen içinde dönen katakullileri anlamiyorum.
   Aklima sorular takilmiyor değil.
   1- ciddi ve pic niye bu kadar sükse yaptı.
   2- kizlarin elleri diye niye baslik var.
   3- bu başlığa kizlar ellerini niye atıyor.
   4- putuk kardesim son entryde niye bu kadar sinirli

   Bir ton soru var suan kafamda
   Bir de
   5-bu saate ben neden sozlukteyim.

   Kutup sözlük allah seni ıslah etsin gece gece kafamda deli sorular bıraktın
   • karşim zehrimi döküyorum bi sn...
   • Tabi tabi buyur ben engel olmayayim
  • 1434
   An itibariyle üyelik aldığım sözlük. Şimdilik hoş görünüyor en azından nesilcilik yapan, diğer sozluklerden koloni halinde gelip kendi aralarinda başlıklaşan, sirtlanlik pesinde koşan tipler yok gibi. Ayrıca bıraktığım sözlüğün admini aky'nın ekindeki takemelanacaba, komşusuackensensendegilsin ve közdelio can sıkıcı tiplerdi. Şu an ise beni harika bir mod ekibi karşıladı. Sağ olun iyi insanlar Bu bile aradaki kalite farkını gösteriyor. Bol bol yazarım burada..