kayıt

soru cevap aparatı

 1. fiziksel olarak yaşlı hissediyorum
  çocukluğumdan beri hareketsiz geçen bir hayatım var. hiç spor yapmadım. o yüzden de şuan yaşlı insanlardan daha beterim. çömelemiyorum bile. en basit egzersizleri, esneme hareketlerini yapamıyorum. spora başlamak istiyorum fakat önce hiç spor yapmayan insanların seviyesine gelmem lazım. üst çizgide spor yapan insanları düşünün, altındaki çizgide spor yapmayanları, onun altındaki çizgide yaşlı insanları düşünün onun altındaki çizgide de ben varım. işte durum o kadar vahim. ben onlardan da kötüyüm. evet vücudumun kendine gelebilmesi için başlangıç olarak neler yapabilirim. gerçekten yardımcı olmak isteyenler yazsın lütfen.
 2.  
  anonim
  18/10/2020 20:37
  • İnternette bulunan standart spor setlerini kendine göre ayarlayabilirsin. Mesela orada 10 set şınav diyorsa sen 5 set yap. Hepsini yarıya indirerek başla. 1 aylık süreçten sonra standart setlere geçiş yapabilirsin, öyle öyle arttırarak gitmen daha sağlıklı. Ek olarak bel ve bacak bölgelerini daha fazla çalıştırmanı öneririm.

   levitate
  • Ek olarak sabahları düzenli koşu yapman da sağlığın açısından iyi olur. Her gün yarım saatlik koşu sonrası yapacağın spor senij için daha yararlı. Tabii bunların yanında beslenmene dikkat etmen ve bol su takviyesi yapman gerekli.

   levitate
  • öncelikle teşekkür ederim. ben daha yürüyemekte zorluk çekiyorum hiç koşamam sanırım ve neden bel ve bacak bölgelerini daha fazla çalıştırmamı önerdiniz?

   anonim
  • Hiç spor yapmadığınız için bir anda tüm hareketlere başlarsanız ileride romatizma belirtileri başlama ihtimali çok yüksek, bilmeden spor yapanlar bu hatayı çok yapıyor. Ben öğrencilerime de spora başlamadan önce bel ve bacak bölgelerini önce ısındırır sonra spora başlatırım. Yine de siz bilirsiniz tabii.

   Bu koşmaya gelince son sürat koşmanıza gerek yok hafif tempolu 10'ar dakikadan 3 tur koşu yapsanız bile ileride vücut alışır ve rahatlıkla bunu arttırabilirsiniz.

   levitate
  • yani vücudumun tüm bölgeleri için kalça vs. spor yapmadan önce belli bir süre sadece bel ve bacak mı çalışayım doğru mu anladım?

   anonim
  • Evet bu şekilde başlamanız sizin için daha yararlı olur, yapacağınız spordan daha iyi verim alırsınız.

   levitate
  • bana bu zamana kadar hep tersi söylendi. vücudun tamamı çalıştırılmalı diye. beni yanlış anlamayın bu konuda bir bilgim olmadığı için öğrenmek için soruyorum. hata yapmak istemem. bu konuda neden farklı görüşler var?

   anonim
  • Vücudun tamamı zaten çalıştırılmalı bunda hemfikiriz fakat hiç spora başlamamış birinin direkt spor hareketlerine başlaması kendi fiziğine zarar vermesi demek oluyor. Sporda yapılan çoğu hareketin temeli bel üzerinden veya bacaklar üzerinden başladığı için veya temeli orası olduğu için, en baştan orası ısındırılır. Benim aldığım eğitim bu yöndeydi sonrasında da öğrencilerime hep bu şekilde yaptırdım. Hiçbiri de bir sıkıntı yaşamadı.

   İlla normal bilinen yöntemden gitmek istiyorsanız bel ve bacak bölgesi önceliğini ortadan kaldırarak ilk dediğime direkt giriş yapabilirsiniz :)

   levitate
  • sanırım önce bel ve bacak çalışacağım. yardımlarınız için çok ama çok teşekkür ederim. :'))

   anonim
  • Rica ederim ne demek. İyi çalışmalar :)

   levitate
  • Yürü, koş, yüz, bisiklete bin. ya benim gibi ruhen yaşlı hissetseydin ne olurdu. bu ruh yaşlılığına spor öğretmenim de bakmıyo :(

   kutup
  • başlangıç olarak yatağını toplamakla başla. her gün, nefret etmeye başlasan da, yatağını uyanır uyanmaz bir asker gibi titiz şekilde topla. belli rutinler edin, uyku saatin ya da uyuma saatin aynı olsun büyük oranda. disiplin denir buna. kendini terbiye ederek başlamalısın kısaca işe. günde belli oranda su iç. böyle atomik boyuttan artarak devam eder bu. çünkü o başarma duygusunun tatmini bi kez oldu mu, arkası gelecek inan.

   gölgesinden hızlı boksör