kayıt

cahil

 1. 1
  entellektüel olmayan, bilgisiz, varoş, kendi varoluşunu gerçekleştirememiş, zihni boz bulanık insan müsvettesi.
 2. 2
  okumamış, bilgisiz, deneysiz, bir konuda bilgisi olmayan.

  (bkz: tim cahill)
 3. 3
  ilber reyizden nasiplenememiş, ilminden bir şey çıkaramamış bilgi yoksunu kimseler. fakirlerle birlikte yakacak olarak değerlendirilebilir.
 4. 4
  ilber hocanında dediği gibi, yarı cahili daha kötüdür. kurnazdır yarı cahili, kör topla bilgisiyle her haltı biliyorum zanneder. türkiyede epey var. yüzdeliği yüzde kırk yüzde elli arası seyreder.
 5. 5
  herşeyi bilendir.
 6. 6
  (bkz: Gary Cahill)
 7. 7
  m.friendfeed-media.com/...
  birxsozluk.com...
 8. 8
  bu kelimeyi "cühela' ile birlikte kullanmazsam cok ciplak geliyor kulagima. bir "cahil" demek var bir de dolu dolu "cahil cühela". ne kadar asagilayici ve havali farkina vardiniz dimi?
 9. 9
  (bkz: kültür seviyesi düşük)
 10. 10
  Bir cahil girizgahı olarak; "bence".
 11. 11
  Cahil kimse herhangi bir konuda ya da konularda herhangi bir şeyi ya da şeyleri bilmeyen insan olarak tanımlamak yanlıştır.Bu bakış açısından hiçbirimiz, her şeyi bilemeyeceğimizden dolayı hepimiz cahil olmuş olurduk.Cahil kimsenin en belirgin özelliği bilgisizliğinin farkında olmayıp, bilgisiz olduğu konuda atıp tutması ve gerçekler söylendiği halde, bildiğini sandığı konuda ısrar etmesidir.Bu yüzden yobazlıkla da yakın anlamlıdır.

  Bundan sonra cahil kelimesini diline pelesenk etmiş insanlardan biraz daha irdeleyerek bu kelimeyi sarf etmesini rica ediyorum, çünkü öteki türlü bakıldığında amacınızın mantık safsatalarından ''adam karalama'' yoluyla hile yaparak haklı çıkmaya çalıştığınızı gösterir ki bunun neresinde onur var?
 12. 12
  (bkz: bilgisiz)
 13. 13
  her konu hakkında bir fikir sahibi olan, ancak fikirlerini savunacak en ufak bir argümanları olmayan. rüzgarın götürdüğü yere doğru ilerleyen, haklıdan ziyade güçlünün yanında olan acınası insan.
 14. 14
  her gün onlarcasıyla karşılaştığım ve laf anlatmak zorunda kaldığım kimseler.
  elinde hiç bir test sonucu olmadan benim çocuğum çok zeki ama sizin dersinizi anlamıyor diyenler, eve gelirken serviste işemiş neden çocuğa bakmadın diyenler, bit var sınıfta benim kızımı özel bir yere oturt diyenler, veli toplantısında sınıfta sigara içmeye kalkanlar, anlamayanlar, dinlemeyenler, her şeyi zaten biliyor olanlar, hep haklı olanlar... topluca lanetlenin, helak olun, her türlü pisliğin başı sizsiniz.. cehaletinizde boğulun. geberin mümkünse. eğitilebilir ve öğretilebilir hiçbir tarafınız yok.

  neyse 1 aydır raporluyum ve sakinim.
 15. 15
  aklı olmayıp fikri olan insandır. "o konuyu bilmiyorum" "yeterince bilgi sahibi değilim" "yanlış biliyormuşum" gibi cümlelerden şeytandan kaçar gibi kaçarlar. allah onların evlerine kitap salsın.
 16. 16
  her konu hakkında bilgili olduğunu sanıp aslında hiçbir şey bilmeyenlerdir.
 17. 17
  olmak sıkıntı değil de kalmak tercihtir.
 18. 18
  herkestir...

  hepimiz farklı konuların cahiliyiz, yani götünüz kalkmasın iki satır bilgi edindiniz diye...
 19. 19
  eski türkçe bilmeyenler câhildir.

  • ay götüm ahhahahahahha
 20. 20
  eğitilmemiş geleneksiz manasına gelen pis kelime.
 21. 21
  (bkz: pis başlıklar)
 22. 22
  Bazı cahillere (ne yaparsan yap yanlış olanda inat edenler) hani kör cahil diyoruz ya, işte bu kullanım okuduğum kitapta yanlış olarak görülüyor. Bunları yazar keneye benzetiyor. Kör demek gözü olup da görememek demektir. Kenelerin gözleri yoktur. Bunlar kan emicidir, bir fikre bağlanır ve doyuncaya kadar o fikirden içer. bir kene çok uzun yıllar o fikirsiz yaşayabilir ama onu buldumu doyana kadar o fikre bağlı kalır. Herakleitos tabiriyle barbar, Platon tabiriyle kafaları dogmalarla (duyumsal bilgi) dolu insanlardır.
 23. 23
  düşünmeyi bilmeyen demektir.

  insanoğlunun herhangi bir düşünme tekniğinden en az bir tanesini başarılı bir şekilde uygulayabilmesi beklenir.

  hiç birisini beceremeyen cahildir. bilmemekle alakası yok yani olayın. (yani tamam tdk tanımına aykırı, ama böyle tanımlarsak cahil deyince neyi ve kimi kastettiğimizi doğru aktarmış oluruz sanki)
 24. 24
  Sanayi devrimi'nin hangi ülkede başladığını bilmeyen kimse örneğin.
 25. 25
  bir şeyi bilmediğini asla kabul etmeyen insanlara denir.

  engelleyiniz efendim, başka türlü sinirlerinize dokunmaktan başka bir şey yapmazlar.