kayıt

fonksiyonlar

 1. 2
  Matematikle ilgili bişey.

  Şimdi mantık aslında çok basit olmasına rağmen okullardaki dehşet-ül vahşet eğitimciler tarafından anlaşılması güç, öcü gibin böyle ibme gibin bişey olarak anlatılır. Değildir efenim değildir, bakın anlatacağım şimdi.

  Öncelikle klasik tanımdan başlayalım, bizim iki adet kümemiz olsun. A ve B kümeleri.

  A={3,10,100} olsun. Anladık bunu di mi? A kümesinin elemanları 3, 10 ve 100

  Sonracıma bir de B={magnum,sigara,rakı} diyelim. Şimdi mevzu şu hafız, sen bakkala giriyorsun ve cebinde 3 lira bozuk, 10 lira kağıt ve 100 lira kağıt para var. Sen bakkalcıya 3 lira verirsen bakkalcı sana bir magnum veriyor. Yok hacım ya ben sigara alayım diyorsan da 10 lira istiyor. Müptezel misin? Ver bakayım 100ü ne olacak, ononomoyorom rakı aldın! Aha da olay bu la, başka bi bok değil. Burada tanım kümesi senin paran, parametre bakkalcı, değer kümen de tanım kümesinden ne attıysan karşılığında aldığın şey. Matematikçesine geçelim:

  Şimdi senin elindeki paralara "tanım" kümesi deniyor. Kümes değil, küme de acaba hesap kümde (öğk). Karşılığında alacağına ise "değer" kümesi. Yani sen bakkala tanım kümesinden 3 elemanını verirsen, değer kümesi sana magnumu gösterir. Anlaşıldı mı?

  Basit bir matematik problemiyle de anlatayım;
  A={3,5,7} ise, f(x)=3x-5 fonksiyonunun değer kümesi elemanlarını yazınız.

  Öncelikle bir idrak edelim soruyu. Benim elimde 3, 5 ve 7 elemanları varmış. Soru da bana demiş ki sen bu elemanları tek tek makineye at ve sana verdiği sonucu bana sırala. Atalım bakalım;
  3 elemanı için:
  f(3)=3.3-5 o da f(3)=4. Hee demek ki ben bu makineye 3'ü atınca bana 4'ü veriyormuş. X yerine tanım kümesinden neyi seçtiysek o yazılır. Adettendir ;)
  f(5)=3.5-5 o da f(5)=5(3-1) -çok pis çözerim- f(5)= 10. Okey, 5 attığımda da onu veriyormuş :((
  -kısa bir sigara molası, bir koli sigara almaya gidiyorum.-
  Gelelim f(7)=3.7-5 fonksiyonuna. f(7)=16. Ana demek 7 atınca da 16'yı elde ediyormuşum. O zaman tanım kümemin elemanlarını kullanarak değer kümesinin elemanlarına ulaştım, sıralayayım.
  B={4,10,16}.

  Mevzuyu umarım anlamışsınızdır. Eldeki verileri (3,5,7) ifade edilen parametreyi (3x-5) kullanarak sonuca ulaştığımız (4,10,16) bir makine bu. Bir sonraki derste görüşmek üzere, beğendiyseniz kanalıma abonBDKCLSJFKWB
 2. 1
  A ve B boş kümeden farklı iki küme olmak üzere,
  a kümesinin her elemanın b kümesinin yalnız bir elemanına eşleyen bir f bağıntısına, a dan b ye bir fonksiyon denir.

  Matematiğin kazık mı kazık konularından biri. anlamak için epey zaman geçirmek, sözlüklerde takılmamak gerekir.