kıskançlık

 1. 1
  "insan sevdiğini kıskanır." önermesinin ortaya çıkmasına sebep olan duygu.

  fazlası insanın düşüncelerini bile etkilerken hiç olmaması da samimiyetsiz geliyor bana.

  ciddi manada insan değer verdiğini kıskanır. önerme doğru.
 2. görsel
  ay çok tatlıyım
  #48853 | 20/04/2013 22:40
 3. 2
  özellikle cinsi latiflerin birbirlerine karşı yoğun olarak beslediği duygu.
 4. görsel
 5. 3
  teoman'ın bir şarkısı.

  www.youtube.com/...
 6. görsel
  kuzgun
  #58041 | 10/05/2013 01:23
 7. 4
  sözleri;

  Bir gün daha bitti önümde
  Günler gelir geçer ve antibiyotikler
  Kimim ben? Bugün ne günlerden?
  40 derece yüksek ateş ve kıskançlık
  Bu zayıflık anında,bir aşkın komasında
  Kıskançlık aktığında durmaksızın damarlarımda
  Sen ilacımsın,susuz yuttuğum
  Bir türlü gitmeyen ne yapsam da boğazımdan

  Günlerdir hastayım ve bu beni delirtiyor
  Sürekli uykuyla uyanıklık arasında
  Gidip gelip,gidip gelip,gidip gelip.
  40 derece yüksek ateş ve kıskançlık.

  Kıskançlık bu zayıflık anımda,
  Bir aşkın komasında
  Ve aktığında damarlarımda.. kıskançlık...
 8. görsel
  elferya
  #63091 | 21/05/2013 19:56
 9. 5
  (bkz: hastalık )
 10. görsel
  uğr
  #168901 | 14/06/2014 05:45
 11. 6
  İnsanı yiyip bitirir.
 12. görsel
  nuh tufan
  #168905 | 14/06/2014 06:25
 13. 7
  böyle bir şeydir.

  pbs.twimg.com/...
 14. görsel
  yunowimnogood
  #171255 | 18/06/2014 18:42
 15. 8
  günlük hayatta sıkça karşılaşılan bir kişinin veya bir ilişkinin bitmesinden, kaybedilmesinden korkulan, oldukça karmaşık bir ruhsal yaşantı hali ve olumsuz tutumdur.Kıskançlık kişi tarafından doğuştan gelmiş olan değil, sonradan kazanılan ve birçok insanı olumsuz biçimde etkileyen, rahatsız eden bir duygudur.Bunun haricinde ise başkasının sahip olduğu şeylere kendisinin de sahip olması gerektiğini düşündüren bir duygudur.
 16. görsel
  berlin
  #236597 | 26/08/2014 16:31
 17. 9
  stalklamanın ata sporunuz haline gelmesine neden olan duygudur.
  attığınız tivitleri kimlerin favladığından, facebook, instagram fotoğraflarınızı kimlerin beğendiğine, check in yaptığınız mekanda kimlerin olduğuna kadar baktırtır insana. amma velakin özellikle kadınların "öy bönöm sövgölöm çök köskönç, çök bönöltöyör bönöö" tavrından en kaba tabirle tiksiniyorum. bir insanın kıskanç olup olmadığı zaten belirli olan bir şeydir. kıskançlık bir eklenti değildir sevgili hemcinslerim, sonradan açılmaz. bir insan ya kıskançtır ya da değildir. bunu bilerek o ilişkiye de başlar ya da başlamazsınız.
 18. görsel
  curtisgillerden
  #311694 | 09/11/2014 20:23
 19. 10
  güzel çıldırtıcı bir hayko cepkin şarkısı.

  www.youtube.com/...


  -- alıntı --

  HER ADIMIM NEFESİmLE ESİR MİYİM BAK BOĞULDUM
  YOK NERDEYDİN YOK KİMLEYDİN AKLINCA BİZİ KORUDUN
  GÖR USANDIM
  NE YAPSAM ARTIK
  SANA YETMEZ BAK SONU GELMİŞ YOL VER BİTSİN BİR SAKİN OL
  SUÇLU BENSEM KABUL ETTİM TAMAM KURTULMAYA VAR MI YOL

  YAR BENİ ESİR ALDI REHİNİ OLDUM
  BAK SENİN ELİNDEKİ AŞK BU YOLUN SONU
  HEP KISKANDIN HEP KISKANDIN
  VAKİT GEÇ ALDIĞIM NEFES
  SANA YETMEZ BAK SONU GELMİŞ YOL VER BİTSİN BİR SAKİN OL
  SUÇLU BENSEM KABUL ETTİM TAMAM KURTULMAYA VAR MI YOL
  YAR BENİ REHİN ALDI ESİRİ OLDUM
  BAK BENİM ELİMDEKİ AŞK BU YOLUN SONU
  SONU.

  -- alıntı --
 20. görsel
  anexeiss
  #312141 | 10/11/2014 10:45
 21. 11
  Kıskançlık bir kişinin veya bir ilişkinin yitirilmesinden korkulan, karmaşık bir ruhsal yaşantı ve olumsuz tutumdur. Bunun dışında başkasının sahip olduğuna kendisinin de sahip olma gerekliliğini hissettiren bir duygudur. Türk Dil Kurumu, kıskançlık kelimesini şöyle açıklamıştır[1]:

  "Bir kimse bir üstünlük gösterdiğinde veya sevilen birisinin, başkası ile ilgilendiği kanısına varıldığında takınılan olumsuz tutum"

  Kıskançlık doğuştan değil, sonradan öğrenilen ve birçok insanı etkileyen, rahatsız eden bir duygudur.[2]. Dozunda bırakıldığı sürece kıskançlık bir hastalık değil davranış bozukluğudur. Kişi bu konuda kendini kontrol edemezse bu davranış bozukluğu ileride depresyona sebebiyet verebilir. Kıskançlık öz güven eksikliği ve yetersizlik duygusundan dolayı ortaya çıkmaktadır[3]. Kıskançlık yaşayan birisi zaman ile değersizlik, çaresizlik, öfke, mutsuzluk ve yalnızlık gibi duyguları da yaşar[4].

  Bu davranış bozukluğu hayvanlarda da görülmektedir. Örneğin bir evde uzun süre bulunan bir kedi tüm ilgiyi kendi üzerine çektiğini hisseder. O eve ikinci bir kedi geldiğinde diğeri asabi tavırlar göstererek kıskanç olmaya başlar ve sahibini de protesto eder
 22. görsel
  musluman papaz
  #312171 | 10/11/2014 13:11
 23. 12
  fransızca kökenli jalüzi kelimesinin türkçesidir.
 24. görsel
  fearofthedark
  #312247 | 10/11/2014 15:47
 25. 13
  yoğun bir şekilde kokusunu aldığım.
 26. görsel
  Mr Crystal
  #503025 | 28/08/2015 00:38
 27. 14
  insanın hissettiği duygular arasında tartışmasız en kötüsüdür. insanı akla hayale sığmayacak şeylere iter. şu dünyada işlenen cinayetlerin en az %40ının sebebi kıskançlıktır.
 28. görsel
  OutCry
  #503027 | 28/08/2015 00:41
 29. 15
  insanı yiyip bitiren histir. birini bir başkasından kıskanmak neyse de, kendinde olmayan bir şeyi görüp kıskanmak çok kötü.
 30. 16
  kişinin hayatını kısıtlamaya kadar giden, ilişkilerin bitmesine, cinayetlere kadar gidebilecek ciddi boyutlara ulaşabilen mevzu.

  -- spoiler --

  Kıskançlık nasıl bir duygudur?
  Kıskançlık, ilişkilerde, sosyal hayatta ve bilimde adı oldukça sık geçen bir konu. Kıskançlık, hem başkalarının sahip olduğuna sahip olma isteği, hem de sahip olduğunu, başkasına kaptırma korkusu, bir ilişkinin veya bir kişinin yitirileceği endişesidir. Günlük yaşamımızda, özellikle ikili yakın ilişkilerde kıskançlık kavramıyla sık sık karşı karşıya geliyoruz. “Kıskançlık, aşkın gölgesidir” diyor Ayala M. Pines. Kıskançlık için, yitirilmek istenmeyen bir kişinin ya da ilişkinin yitirileceği ya da tehdit altında olduğu sanısıyla yaşanan karmaşık bir ruhsal yaşantı, acı verici duygu diyebiliriz.

  Kıskançlık insanın doğasında mıdır yoksa sonradan mı öğrenilir?
  Kıskançlığın insanın doğasında mı olduğu, yoksa sonradan öğrenilen sosyo-kültürel bir kavram mı olduğu hala tartışılmaktadır. Evrim teorisine göre kıskançlık, kadın ve erkek için farklı evrimsel güçler tarafından şekillenmiş doğal bir tepkidir. Cinsiyet farklılıkları da insanın evrimsel tarihi boyunca karşılaştığı farklı üreme bedelleri ve uyum problemlerine bağlıdır. Evrim teorisine göre, döllenme kadın vücudunun içinde gerçekleştiği için anne çocuğun kendisinden olduğundan emindir, oysa baba bundan hiçbir zaman yüzde 100 emin olamaz. Bu yüzden de partnerinin onu cinsel anlamda aldatması erkeğin ilerde hem onun olmayan bir çocuğa imkanlarını sunması, hem de soyunu devam ettirememesi demektir.

  Kadının böyle bir problemi olmamakla birlikte, insan yavrusu iki ebeveynin de bakımına ihtiyaç duyduğu için, kadının soyunu devam ettirmesi için o bebeğin yaşaması gerekmektedir. Kadın bunun için partnerinin imkanları ve olanaklarıyla desteğine ihtiyaç duyar. Evrimsel teoriye göre bu yüzden, partnerinin başka bir kadına aşık olup, zaman ve imkanlarını ona yönlendirmesi kadın için bir tehlikedir.

  Sosyo-kültürel yaklaşıma göre ise kıskançlık, sosyal ve kültürel bir olgudur. Kişi yaşadıkça, içinde bulunduğu toplumun yarattığı ilişki kurallarına göre kıskanmayı öğrenir. Kendi anne ve babasının ilişkisi o kişinin karşı cinsle ilişkisinde bir model olacaktır. Onların sevgi, saygı, sadakat, kıskançlık tanımlarını öğrenen çocuk, büyüdüğünde kendi ilişkisinde bu tanımlara uygun davranacaktır. Cinsiyet farklılıkları da kadın ve erkek için kıskançlık yaratan durumları ve uygun tepkileri tanımlayan sosyal kurallardan etkilenir.

  Sahiplenme duygusunun aşkla alakası yoktur

  Aşkın göstergesi midir?
  Kıskançlık aşkın göstergesi değildir. Aşk, aşırı sevgi ve bağlılık duygusudur. Olağan sevmeden, kişinin duygularını yönetmede zorluk yaşaması durumuyla ayrıştırılabilir. Özellikle ilişkilerin başında yaşanan bu duygu, zamanla, ilişki olgunlaştıkça yerini daha kontrol edilebilir ve kalıcı duygular olan, sevgi, güven ve sadakate bırakır. İnsanın sahip olduğu bu değerli şeyi kaybetmekten endişe duyması beklenen bir durumdur. Bu sebeple, birbirini gerçekten seven iki insanın arasında bir miktar kıskançlık olması doğaldır, fakat sahiplenme duygusunun aşkla alakası yoktur. Kıskanç kişilerin, sevilmeye karşı aşırı bir ihtiyaçları vardır ve yaşadıkları güvensizlik ve yetersizlik duygularıyla baş edemedikleri için ilişkide bulundukları insanın sevgisini kimseyle paylaşmak istemezler.

  Kıskançlık yaşayan kişiler bir yandan ilişkilerini sürdürmeye çalışırken, bir yandan da özgüvenlerini korumaya çalışırlar. İlişkiyi korumaktaki amaç daha fazla yaşantı paylaşmakken, aşırı kıskanç kişiler bunu ancak tehdit ederek, zor kullanarak ya da küserek sağlayabileceklerine inanırlar. İlişkinin bir rakip tarafından tehdit edildiğini hissettikleri zaman da bu rekabette kaybedeceklerini, sevilmediklerini, sayılmadıklarını düşünürler.

  Kıskançlık, içerisinde hangi duyguları barındırır?
  Kıskançlık, içerisinde özgüven eksikliği ve yetersizlik duygularını barındırır. Kişinin özgüveninde düşme olduğu zaman, kişi kendini yetersiz, değersiz hissetmeye başlar. Sahip olduğu sevgiyi hak etmediğini ve kaybedeceğini düşünür. Bu endişe de kıskançlık duygusuna ve onunla baş etmek için yapılan sağlıksız davranışlara sebep olur. Aşırı kıskanç kişi, eşini devamlı kontrol eder, takip eder, onun yaşantısını sınırlar ve üzerinde bir baskı oluşturarak onu kaybetmeyeceğini düşünür. Oysa sadakat, tehditle değil sevgiyle sağlanır. Kıskançlık sonucu yapılan hareketler (takip etme, baskı altında tutma, öfke, şüphecilik) karşı tarafı daha da uzaklaştırır.

  Kadın ve erkeklerin kıskançlık göstergeleri farklı mıdır?
  Sadakat kıskançlığı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Eşlerin birbirlerini cinsel veya duygusal anlamda aldatması çoğu ilişkiyi derinden etkiler. Her iki cinste de kıskançlık görülse de, kadınlar ve erkeklerin kıskançlık bakımından farklılıklar gösterdiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalar kadınların duygusal bir aldatma karşısında daha çok etkilenirken, erkeklerin cinsel bir aldatmada daha fazla kıskançlık yaşadığını göstermektedir.

  Kıskançlığı engellemenin yolları

  Çiftler, zarar verici kıskançlığın önüne nasıl geçebilirler?
  Descartes’e göre “Kıskançlık, sahip olduklarını koruma isteğinden kaynaklanan bir tür korkudur”. Kıskançlığa, öfke, değersizlik, çaresizlik, yetersizlik, yalnızlık gibi duygular eşlik eder. Birçok kişi geçmiş yaşantılarının yaralarını içinde taşır ve şimdiki ilişkisinde bu yaraları iyileştirmeye çalışır. Önemli olan, bu yaraları tanımak ve bugünkü ilişkiye taşımamaktır. Karşılıklı güven için iletişimin açık olması önemlidir. İmalı sözlerden, üstü kapalı eleştirilerden ve küskünlüklerden kaçınmak gerekir. Bu noktada, kıskançlığa ılımlı yaklaşmak ve eşleri karşılıklı konuşmaya teşvik etmek önemlidir.

  Kadınlar mı daha kıskançtır erkekler mi?
  Kadınlar ve erkekler arasında kıskaçlık derecesi bakımından bir fark aramak anlamlı olmasa da, kıskançlık, tepkileri farklılaşmaktadır. Kadınların, görece daha yapıcı davranıp, alttan alarak, kendi hak ve isteklerinden vazgeçtikleri, erkeklerin ise tehdit ve kaba kuvvetle kıskançlıklarıyla baş etmeye çalıştıkları görülmektedir.

  Kıskançlık ne zaman tehlikeli boyuta ulaşır?
  Eşin telefonlarını dinlemek, takip etmek, eve gelince perdeleri, banyoyu, yatak odasını kontrol etmek, eşi akrabalar dahil kimseyle görüştürmemek, her anlatılan olayın altında bir anlam aramak aşırı kıskançlığa girer ve tedavi edilmesi gereken bir davranış bozukluğudur.

  Aşırı kıskançlık nasıl tedavi edilir?
  Tedavide amaç, kişinin kıskançlık duygularının altında yatan duygu ve düşüncelere ulaşmaktır. Kişiden kıskançlık hissettiği anlardaki düşüncelerini incelemesi ve kıskançlıktan önce gelen duyguları fark etmesi istenir. Bu duygu ve düşüncelerin farkına varmak, onları ayrı ayrı ele almaya ve rasyonel (mantıklı) olup olmadıklarına daha tarafsız bakmaya olanak tanıyacaktır. Kişiye sevilemeye değer bir insan olduğu vurgulanmalı, kendi değersizlik hislerinin altında yatan nedenler araştırılmalıdır. Bu noktada önemli olan, hem kişinin geçmişten getirdiği olumsuz algı ve ihtiyaçları belirlemek, hem de bu olumsuz duygularla baş etmesi için daha sağlıklı yollar bulmasına yardım etmektir.

  -- spoiler --

 31. görsel
  chamomile9
  #628244 | 22/01/2016 16:40
 32. 17
  9999. levelinde olduğum boktan durum.

  dövücem hepinizi, bekleyin.
 33. 18
  her ne kadar "yok ben kıskanmam" desem de kıskandığımı belli etmesem de içten içe kendimi yiyip durduğum durum.

  aslan burcu olmak bunu gerektirir. cool olacağız diye kalpten gideceğiz, yazık vallahi de yazık.
 34. görsel
  robin hood
  #716173 | 13/03/2016 14:06 
 35. 19
  yalan söyleyemem, var bende de, yapacak bir şey yok.
 36. 20
  hangi cehennemin dibindesin?
  sevgiliye sorulan "nerdesin" sorusunun kıskançlık versiyonu.
 37. görsel
  zibidizeplinzuzu
  #716188 | 13/03/2016 14:18
 38. 21
  teomanın pek bilinmeyen ve belki en güzel şarkısı
  www.youtube.com/...
 39. 22
  her zaman elimde olmadan en uç noktalarda yaşadığım ve bir türlü içimde tutmayı başaramadığım allahın cezası duygu. psikolojik zararları kadar fiziksel zararları acılarıda var bu meretin.

  bendeki etkilerine bakılacak olursa kıskançlıkla geçirilen saatlerin sonunda; ağlamaktan şişmiş kapatırken bile acıyan gözler, mideyi delecekmiş gibi hissettiren ağrılar, dudağı kemirmek sonucu oluşmuş morarma ve kabarmalar ve hatta kanamalar, avucu sıkmaya bağlı avuç içindeki tırnak izleri, yenmiş tırnaklar ve durmayan diz titremesi sayılabilir.***
 40. görsel
  psy101
  #779318 | 18/04/2016 21:36 
 41. 23
  Kendimi yer bitiririm ama ay ben hiç kıskanç değilim canım yaa diye boş boş konuşurum. Bak şimdi kıskanıyorum ama bir şey yapamıyorum.
 42. görsel
  bukleliaslan
  #779324 | 18/04/2016 21:43
 43. 24
  er kişinin dozundan sergilediği noktada ilişkiye lezzet katan olğu.
 44. görsel
  izmirlideyyus
  #779327 | 18/04/2016 21:48
 45. 25
  bomboş bir duygu.

  sen iki yıl boyunca kıskançlık krizlerine gir boş boş. huzur boz. şımarıklık yap.

  sonra küçük bi ayrılık sonrası eski sevgilinin kollarına koş.

  senin ben duygularını sikeyim amına kodumunun.
 46. görsel
tümünü gör