Climax

 1. 1
  kanada'nın 13 eyaletinden biri olan saskatchewan'in yerleşim birimi.
 2. 2
  gaspar noe'nin son filmi. izlediğim en rahatsız edici filmdi.

  biraz önce eve geldim sinemadan. spoiler vermeden deneyimlerimi anlatmak istiyorum sizlere. gaspar noe'yi bilenler bilir, irreversible gibi oldukça rahatsız edici, love gibi pornodan daha açık ancak ultra estetik, enter the void gibi beyin yakan ve düşünsel temeli olan filmlerin sahibi kendisi. sözün kısası, her filmi ayrı bir deneyim. durum böyle olunca son çıkan filmini sinemada izlememek aptallık olurdu benim için. şimdiden uyarayım, çoğu yerde yok, izmir'de konak pier'de var o da art house diye bir oluşum bünyesinde gösterime girmiş sanırım. salon küçük ama fiyat uygun *.

  filmden çıktım, yüzümde eblek bir gülümseme. midemde ağrı/bulantı karışık. beynim bomboş. öyle bölye değil boşluk. hiçbir şey düşünemiyorum. salak salak bakıyorum etrafa. arkadaşımla filmin birkaç yerini yorumlamaya çalışıyorum ama boşluk geçmiyor. hani madde ilaç falan almam gerekiyordu sanırım bu kafaya ulaşmam için. zamanla boşluk azalmaya, film artmaya başladı zihnimde. anladım çok başarılı filmmiş. öyle iyi vermiş ki havayı ve hisleri şerefsiz. dedim ki noe, ya çok zeki ve yeteneklisin, ya da normal zekan ve yeteneğin olmasına rağmen böyle ortamlarda öyle çok bulundun ki çok iyi anlatabiliyorsun. ama filmlerindeki farklı içerikleri hesaba katarsak ilki daha olası.

  saygılar gaspar noe. harika (bolca kendini sıkmalı, bakmak istemeyip göz ucuyla bakmalı, sıkılmalı bunalmalı ağrılı bulantılıdönmeliutanmalıdüşünmeligeçmeyenzamanlı) bir film için.

  Edit: rahatsız ediciliği ışık ve ses kullanımından geliyor. Bu filmi rahat rahat izlediyseniz ya sorun sizde, ya da telefon ekranında falan izlemiş olmalısınız. Sinema deneyimi rahatsız ediciydi çünkü, pc ekranı ve dandik kulaklıktan farklı olmalı tabii.
 3. 3
  orgazm manasIna gelir ve hikayecilikte de aksiyonun, gerilimin en yuksek oldugu bolum manasIna geliyormus.
 4. 4
  İzmir’de Karaca sinemasında uzun bir süre kalmıştır. Çünkü İzmir’de avm sinemaları dışında da sinemalar vardır.

  Filmi az önce ne izlesem eşiğinden sonra izledim. Yorum yapamayacağım. Çok karanlıktı neydi ne oldu anlamadım. Verilmek istenen bir mesaj var mıydı onu da anlamadım. Filmin ilk sahne dansları çok güzeldi. Kafalar çok güzeldi sonra olaylar olaylar.
 5. 5
  tamamen belirsizlik ve kırmızı ışık üzerine kurulmuş film. sadece gaspar noe'nun ve kısa diye bu saatte ne izleyebilirim düşüncesi eşliğinde izledim. sonuç "lsd dostunuz değildir". ve yazının buradan sonrası spoiler içeriyor.

  senin gibi abinin ben püü rezil herif. babama söyleme babama söyleme, utanmaz arlanmaz. peki ya hamile kız? tamamen yazık oldu. ne suçu var ne günahı var kenarda yedi tekmeleri. ama en kötüsü ömer'di * 21. yüzyılda donarak can verdi kardeşim islam uğruna be helal. islam uğruna dedik de 9 aydır da gazel ile oral seks muhabbeti geçti, gerçek islam bu değildir ömer no. ay o iki zenci de lise 2deki çocuklar gibi önden mi arkadan mı jelli mi jelsiz mi... muhabbet seviyesine bak. ikisinden birinin ölmesi gerekirdi sanki. david sen ise bir orospu çocuğu olduğun için yapılan her şeyi hak ettin kardeşim bir gram acımadım sana. peki ya o anne? oğlunu kurtarma taktiğin kilitlemek miydi gerçekten? gerçi ne yapabilirdin o ortamda alternatif onu da bilmiyorum. doğurduysanız biraz sorumluluk alın da işe getirmeyin işte çocukları yaa. ve asıl sinsi içkilere lsd katan o sarı yılan. bin birlin'diki irkidisim gibi ilmik istimiyirim. ne istiyorsun 10 kişinin ölmesini mi yoksa bir abinin kardeşini çok afedersiniz sikmesini mi? ne yani? ay çok sinirlenirdi bu film beni. yok uzun sarışın lezbiyen almanya'ymış diğeri ingiltere'ymiş. her karakter bir ülke her yer bir şey. insan kimseye güvenemez oldu.

  bittikten sonraki ilk 10 dakika sanki ne izledim ya ben bomboştu oluyor ama sonra sonra dank ediyor insana aaaa böyleydi bu diye. uyuşturucu sevdalısı arkadaşlarınıza izletin kamu spotu niyetine. etkili olmaması ihtimali yok. arkadaşlarınıza çünkü sizin hiç alakanız olmaz biliyorum.
 6. 6
  Her ne kadar özünde Basic konulu bir film olsa da hayatımda beni en rahatsız eden filmler listesindedir. nedenini ben de bilmiyorum ancak film insana huzursuzluk veriyor. LSD etkisinde dans eden bir grup insan var ağırlıklı olarak ama filmi izlerken müzikler beynimin içinde zonkladı sanki, filmi kapatmak istiyorsun ama kapatmak istemiyorsun da. karabasan gibi film.
 7. 7
  usher'ın sesini güzel kullandığı bir parça. klibi ise kitaplık.
  www.youtube.com/...
 8. 8
  açılış sahnesinin etkisinden çıkamamış seyirciyi bir oldu bitti ile finale götürüveren filmdir. rahatsız edici olduğu yönündeki eleştirilere katılmıyorum, baş döndürücü olduğunu düşünüyorum. pür sinema...