visur

3. nesil yazar (16/12/2015)
esteban özel ilgi alanım (5254)
push the sky away.
0 son 24 saat
0 son 1 hafta
0 son 1 ay
 1. klibinde çok güzel imgeler, göndermeler bulunan mükemmel bir şarkıdır.

  - sırtında devasa pelerinler ile yürüyen adamlar ile şöhret ve şöhretin insanlara getirdiği olumsuzluklar anlatılmaktadır. siyah renkli bu pelerinlerin rüzgar nedeniyle aldığı şekil, dalgalanmaları vs. güzel görüntüler oluşturur. şöhret insanlara dışarıdan hoş gelir ancak o pelerini taşıyanlar bilir ki; şöhret sahibi olunca yürümek dahi zordur. güzel gözükse de omuzlarınıza, sırtınıza taşınması zor, tonlarca ağırlıkta bir yük binmiştir. klibin başında bisiklet süren, küçük ve renkli pelerinli adamlar gözükür. hemen ardından da siyah dev bir pelerin ile koşan bir adam. bu iki sahnenin de yukarıda anlattığım şöhret hikayesi ile alakalı olduğunu düşünüyorum. bisiklet sürenler grubun gençliğini, sanat hayatına yeni başlamış ve hızla ilerleyen pink floyd üyeleri iken, siyah pelerinli adam ünlenmiş, sırtlarındaki yükler ağırlaşan üyelerdir.

  - klipte yerlere saçılan elmalar, yasak elma hikayesine göndermedir.

  - pink floyd, bildiğimiz üzere toplum ve sistem eleştirileri ile bilinen bir grup. ellerinde para çantaları taşıyan "uzun adam"lar, sırtında kilise çanı taşıyan "kısa" ve "kambur" adamların olduğu sahnelerde sistem eleştirisi yapıldığını zannediyorum. zengin insanların topluma yukarıdan bakmaları, dinin insanlar ve toplum üzerindeki eziciliği anlatılmış. ateşler ardında, sırtında çan taşıyan adamlar ile insanların cehennem korkusundan dine boyun eğdikleri sonucunu çıkarıyorum.

  - nehirden akan gitarlar, grubun daha önce yaptığı işlere, bu işlerin geride kalan güzel şeyler olduğuna yapılan bir göndermedir. nehirden akan gitar sahnesinde söylenen; "There was a ragged band that followed in our footsteps
  Running before times took our dreams away" liriği de bana göre bu tezi doğrulamaktadır.

  - balonları tutan, birbiriyle top oynayan bir grup arkadaşın gözüktüğü sahneden sonra uzaklara bakan bir adam görürüz. o sahnede; geçmişe, gençliğe olan özlem anlatılır kanımca. yine o sahnelerde giren;
  The grass was greener
  The light was brighter
  When friends surrounded
  The nights of wonder

  sözleri de bunun açık bir kanıtı. sözlerde kullanılan geçmiş zaman kalıbı, geçmişin daha güzel olduğuna dair imalar çok açık.

  - Looking beyond the embers of bridges glowing behind us
  To a glimpse of how green it was on the other side
  Steps taken forwards but sleepwalking back again
  Dragged by the force of some sleeping tide

  dizelerinin söylendiği sırada karşımıza çıkan, elindeki meşaleleri havaya kaldıran grup ve geri geri yürürken sırt sırta çarpışan insanlar; geçmişe duyulan özlem ile zamana karşı konulamaması çatışmasını temsil etmektedir. ardında yanan, öteki tarafı yeşil köprüye bakarken ileriye adım atan fakat içine, özüne, özlemine sürekli geri dönen insanlardan bahsedilir. burada bir içsel yolculuk anlatılır. geçmişe, gençliğe duyulan özlem güçlü fakat nafiledir. çünkü hayat daima akış içerisindedir ve insan geçmişte kalamaz, ilerlemek durumundadır. Sürekli ileriye gitmek zorunda olsak da, uyurgezer bir halde geri dönüyoruz ve yüzleşiyoruz geçmişimizle. uyurgezer insanların çarpışmasının ardından gelen renkli, içe dönük dev pelerinler takmış abiler de bu durumu simgelemektedir.

  - klipte ona yakın adamın taşıdığı dev surat grubun isim babası syd barret'a bir saygı duruşu olarak yorumlanabilir. zira o heykel gerçekten de syd barret'a benzemektedir.

  - klibin ortalarında bisiklet süren üç adam görmekteyiz. bu üç adamdan sonraki ilk sahnede tek başına dev bir tekerleği ittiren bir adam çıkar karşımıza. Bu dev tekerlek klibin sonlarına doğru suya düşer ve onu taşıyan adam sırtında devasa siyah pelerini ile yürür. bu dev tekerleği taşıyan adam bana göre roger waters'ın temsilidir. taşıdığı tekerleğin büyüklüğü ve sırtındaki pelerini ise onun egosunun büyüklüğünü temsil eder.

  - klipte gördüğümüz soytarılar, pinpon oynayan iki adam, oyuncak ayı taşıyan ve onu yüksekten atan bebe, elindeki balonları bırakan grup vb. geçmişe duyulan özlemin tekrar tekrar yüzüme vurulmasıdır.

  -The endless river sözünü duyduğumuz sırada gördüğümüz kayık üzerinde nehirde yolculuk yapan adamlarla; bireylerin hayat yolculuğu tasvir edilir.

  - uzaklara bakan, geçmişi özleyen abimiz daha sonra gider arabanın bagajını açar ve üzerinde çekiç orağa benzeyen simgeler bulunan beyaz topları serbest bırakır. bu toplar bana göre, geleceğe umutla bırakılan tohumlardır.

  sanat eserleri yoruma açık eserlerdir. ben bu yorumları çeşitli diğer sözlük, blog ve internet sitelerinde klip ve şarkı hakkında okuduklarımı kendi düşüncelerimle birleştirerek yaptım. ve son olarak; hakikaten de şarkının solosu adamın amına kor.
 2. görsel
  visur
  #817894 | 09/05/2016 20:02
takipçi
7
başlık
41
karlı oy
765
favori
431
bsg*
137
aktivite
çevrimdışı
girdi
610
ateşli oy
52
ılık oy
55
sbg*
3