iglosuzeskimo

4. nesil yazar (07/03/2016)
sahip çıkalım dedeye komşumuz oleyo bizim (19912)
ı'm ready, my lord.
0 son 24 saat
0 son 1 hafta
0 son 1 ay
 1. ülkemiz adına acı bir gerçek.aslında insanımız sinemayı seviyor ilgi de gösteriyor fakat yönetmenler bu konuda bizim görüşlerimizi pek umursamıyor gibime geliyor.

  kendimce gelişmeye neden olan faktörleri biraraya getirdim.bunlar gerçekleşirse sinema gelişir mi tabiki tamamıyla evet diyemeyiz ama yine de evrensel filmler yapılabilir.

  1) maddi tutarsızlık

  evet bence en önemli konu bu.yönetmenler ve bilhassa senaristler bu konuda hiç taviz vermiyor.elin oğlu uçaktan challenger atadursun biz bir şahini uçurumdan yuvarlayamayalım.

  2) teknolojik yetersizlikler

  bakış açısına göre farklı yorumlanabilecek konu aslında ama yine de değineceğim.gravity filmine harcanan bütçeyi duymuşsunuzdur sanırım.yine de duymayanlar için söyleyeyim.100 milyon $.şaka gibi değil mi?türkiye bu parayı uzay bilimleri için bile harcamıyor.belki maddi boyuttan farklı enternasyonel tepkiler çıkabilir ama ben orasına karışmam.yüzeysel boyuttan bakarım.yine de bizim türk sineması için bile bu kadar bütçemiz bulunmuyor maalesef ki.

  3) özgüven eksikliği

  her yapımcı, yönetmen, senarist kendi açısından ülkesinde tarih yazmak ister fakat bu iş risk almadan olur mu? tabiki de olmaz.bizimkiler de hiç risk almıyor.gerçekten hiç risk almıyor.ben bu malzemeyi vereyim izleyiciye 3-5 kazanayım devran dönsün yeter mantığıyla hareket ediyoruz.

  4) personel azlığı

  baktığınızda oyuncu kadromuz geniş ve yetenekli gibi dursa da teknik personel açısından savaş bozgunu durumundayız.tabi bunlarda eğitim sisteminin de yanlışları var ama bu şimdilik diğer maddelere göre önüne geçilebilmesi en kolay öncül.

  5) seyircinin durumdan memnun hali

  sinemalarımız her ne kadar dolmuyor gibi gözükse de en dandik filmlere bile 100 bin izleyici muhakkak katılıyor.15 liradan bir bilet hesap etsek dahi yönetmen kendi payını alıp kenara çekiliyor.izleyici de masum tabi, film yok mecburen vizyondaki dar filmlere gidecek, benim yaş grubumun ve benim gibi düşünenlerin çoğu ise yabancı filmlere gidiyor bu devran da böylece bir şekilde dönmüş oluyor.

  6) kurgu yetersizliği

  bu konuyu açtığınızda ''komedi filminde kurgu aranmaz'' mottosuyla karşılaşabilirsiniz.bu bile kurgu yetersizliğine örnektir. başka tür mü kalmadı kardeşim? neden hep komedi? seyirci artık doyuyor farkında değilsiniz.bunun önüne de bu protesto geçecek.eminim.

  son olarak film gişelerine bakalım.liderlik 3 haftalık vizyonuyla 165 bin izleyiciyle osman pazarlama (link: boxofficeturkiye.com/... : box office türkiye) iken amerika gişelerine de böyle bakalım (link: www.boxofficemojo.com/... : box office)

  velhasıl kelam dönmez bu devran sayın sinema yetkilileri.izleyiciden tonlarla para alıp kurgusuz, mentalsiz, görüntü netsizliği ve sinemalarla yaptığınız reklam işbirliği ile dönmez bu devran.bir gün birisi gelir yapar kralından bir film o zaman görürsünüz gişeyi.
 2. görsel
  iglosuzeskimo
  #703392 | 08/03/2016 17:52
takipçi
29
başlık
362
karlı oy
3038
favori
1431
bsg*
448
aktivite
çevrimdışı
girdi
2765
ateşli oy
277
ılık oy
238
sbg*
28