2 minutes to midnight

5. nesil yazar (24/06/2017)
benim eniştem polis teyzemin kocası aynı zamanda astsubay (3834)
iron maiden sevmem oysaki. cliff burton rulez!
0 son 24 saat
28 son 1 hafta
88 son 1 ay
 1. halk arasında "konuşmayı bilmeme, cin çarpması" gibi gerizekalıca yorumlanan rahatsızlık. rahatsızlığın türüne göre tedavi yöntemleri değişmektedir. bazen ameliyat bile gerekebilir. "duvar ilanlarındaki 15 günde kekemeliğe son" yazıları gibi olsa keşke. bırakın 15 günü 2 yıl tedavi ile sonuç alınamayan durumlar var.

  zamanla bu rahatsızlık ile yaşamayı öğrenseniz bile, adınızdan daha iyi bildiğiniz şeyleri söyleyememek ve karşınızdaki insana belli etmemek için şekilden şekile girmek kötü bir durum.
  farkındalık için günlük hayattan bazı örnekler vereyim.

  - #1170333
  -ekmek alacakken "bir" kelimesinin başındaki b patlamalı harfini söyleyemediğim için iki ekmek almam ve güzelim ekmeğin ziyan olması.
  -ilkokulda öğretmenimin sorduğu sözlülerden cevabı bilmeme rağmen söyleyemediğim için sıfır almam.
  -konuşurken takılmayayım diye en uygun kelimeyi seçerken karşımdaki insana rezil olduğum anlar ve fazlası.

  eğer çevrenizde bu rahatsızlıktan muzdarip insanlar varsa onlara şöyle bir iyilik yapabilirsiniz:

  -karşılıklı iletişim sırasında kekeme kişinin ne diyeceğini sesli şekilde tahmin etmeyin. a diyen birisi için "armut mu, altın mı, araba mı yoksa" demek karşınızdaki kişiyi daha da panik hale sokar.
  -kekeme kişinin sözünü hiçbir şekilde kesmeyin. iki kelime arasını uzun tutmak zorunda kalan kişi için "hadisene lan ağaç oldum, çabuk söyle" demeyin. biraz daha beklerseniz zamanınızdan bir şey kaybetmezsiniz.
  -kekeme kişiye "konuşmayı bilmiyorsun, konuşmayı mı unuttun lan, korktun mu yoksa" gibi laflar etmeyin. yeri gelince kekeme insanlar diksiyonları muhteşem insanlara dönüşebilmektedir.

  artık çevremde saygısız ve empati kurmayı öğrenememiş insanlardan bıktım. belki buradaki yazarlarla gündelik hayatta hiçbir zaman karşılaşmayacağım ama başka kekeme yoldaşlarımın daha iyi durumda olacağını ümitleyerek yazıyorum bu girdiyi. teşekkürler sözlük.
 2. görsel
takipçi
12
başlık
98
karlı oy
600
favori
177
bsg*
60
aktivite
çevrimdışı
girdi
724
ateşli oy
28
ılık oy
32
sbg*
43