2 minutes to midnight

5. nesil yazar (24/06/2017)
yalçın ne maç oluyor be (2732)
iron maiden sevmem oysaki. cliff burton rulez!
0 son 24 saat
0 son 1 hafta
1 son 1 ay
 1. halk arasında "konuşmayı bilmeme, cin çarpması" gibi gerizekalıca yorumlanan rahatsızlık. rahatsızlığın türüne göre tedavi yöntemleri değişmektedir. bazen ameliyat bile gerekebilir. "duvar ilanlarındaki 15 günde kekemeliğe son" yazıları gibi olsa keşke. bırakın 15 günü 2 yıl tedavi ile sonuç alınamayan durumlar var.

  zamanla bu rahatsızlık ile yaşamayı öğrenseniz bile, adınızdan daha iyi bildiğiniz şeyleri söyleyememek ve karşınızdaki insana belli etmemek için şekilden şekile girmek kötü bir durum.
  farkındalık için günlük hayattan bazı örnekler vereyim.

  - #1170333
  -ekmek alacakken "bir" kelimesinin başındaki b patlamalı harfini söyleyemediğim için iki ekmek almam ve güzelim ekmeğin ziyan olması.
  -ilkokulda öğretmenimin sorduğu sözlülerden cevabı bilmeme rağmen söyleyemediğim için sıfır almam.
  -konuşurken takılmayayım diye en uygun kelimeyi seçerken karşımdaki insana rezil olduğum anlar ve fazlası.

  eğer çevrenizde bu rahatsızlıktan muzdarip insanlar varsa onlara şöyle bir iyilik yapabilirsiniz:

  -karşılıklı iletişim sırasında kekeme kişinin ne diyeceğini sesli şekilde tahmin etmeyin. a diyen birisi için "armut mu, altın mı, araba mı yoksa" demek karşınızdaki kişiyi daha da panik hale sokar.
  -kekeme kişinin sözünü hiçbir şekilde kesmeyin. iki kelime arasını uzun tutmak zorunda kalan kişi için "hadisene lan ağaç oldum, çabuk söyle" demeyin. biraz daha beklerseniz zamanınızdan bir şey kaybetmezsiniz.
  -kekeme kişiye "konuşmayı bilmiyorsun, konuşmayı mı unuttun lan, korktun mu yoksa" gibi laflar etmeyin. yeri gelince kekeme insanlar diksiyonları muhteşem insanlara dönüşebilmektedir.

  artık çevremde saygısız ve empati kurmayı öğrenememiş insanlardan bıktım. belki buradaki yazarlarla gündelik hayatta hiçbir zaman karşılaşmayacağım ama başka kekeme yoldaşlarımın daha iyi durumda olacağını ümitleyerek yazıyorum bu girdiyi. teşekkürler sözlük.
 2. görsel
takipçi
7
başlık
78
karlı oy
435
favori
123
bsg*
41
aktivite
çevrimdışı
girdi
568
ateşli oy
20
ılık oy
18
sbg*
30