tv

soru cevap aparatı

 1. Mimarlık hakkında bilgi almak istiyorum.
  Mimarlık için okuduğumuz üniversite ne derece önemli? Ya da üniversiteden ziyade kendimizi geliştirmek mi önemli? Birazcık meslek hayatı ile ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim.
 2.  
  anonim
  13/07/2017 13:13
  • kendi işini kurucaksan üniverste değil hocaların ve hayal gücün önemli. kürdan ve uhu kokusuyla aran nasıl?

   mor pikaçu
  • Özel sektörde başkalarının yanında çalışacaksan elbette üniversite önemli. Ama devlete gireceksen veya kendi işini kuracaksan hiçbir önemi yok. Bence çok güzel bölüm bu arada. Sayısalcı olsam kesinlikle mimarlık okurdum.

   PUTUK
  • mühendislik ve mimarlık fakülteleri için öncelik ''teknik'' üniversite oluyor. hele ki mimarlık konusunda. itü, ytü, ktü, gtü kapış kapış gidiyor deyim yerindeyse. ablam ve abilerim mühendis dolayısıyla mimarlarla çalışıyorlar. firmalar istanbul'un göbeğinde bu arada. bildiğim bir şey var ki o da özel üniversiteliyi çoğu şirket istemiyor inşaat ve mimarlık sektöründe (şayet koç mezunu falan değilsen). işe alımlarda bir özel okullu bir de devlet mezunu bir kız vardı. biri haliç diğeri dumlupınar mezunu. dumlupınar mezunu olanı işe aldılar. yani demem o ki, bir teknik üniversite bir de özel-devlet ayrışması yaşanıyor mimarlıkta yakinen gözlemlediğim kadarıyla.

   semiramis
  • mimarlık fakültesinde, sadece mimarlık için değil komple fakülte için haftalık bitirilmesi gereken ödevler vardır. bu yüzden de uykusuz her gece durumu söz konusudur o haftanın maketini çizimini ya da her ne isteniyorsa yetiştirebilmek için. bu sebeple de artık atölyelerde yatıp kalkmaya başlanıyor. ayrıca her hafta proje veriliyor evet ama malzemeleri sen tedarik ediyorsun. yani devlet üniversitesinde okusan bile masrafların diğer fakültelere nazaran fazla oluyor.

   tek dersten kalan öğrenci
  • mimarlık okumak istiyorsun ama sayısal çıkışlısın lakin fakülteye geçince işler öyle olmayacak insan ölçekli bütün konularda sosyoloji ve psikoloji senin en önemli derslerin olacak. onun dışında tek dersten kalan öğrencinin dediği gibi her hafta vizen finalin varmış gibi yoğun bir tempon olacak. üniversiteye bağlı olarak tek bir proje dersin okulunu bir yıl uzatmana neden olabilir. hayal gücün baya geniş olmalı. ama inanılmaz keyiflidir çünkü diğer meslek dallarına nazaran sen somut ürünler ortaya çıkaracağın için bundan alacağın haz çok farklı olacak. şimdiden eğitim hayatında başarılar dilerim.

   Nusantara