soru cevap aparatı

 1. Zeytinyağı ile ayçiçek yağı karşılaştırması
  Şimdi bu zeytinyağı malum ayçiçek yağından çok daha pahalı. Yalnız şöyle de bir durum var ki, ülkemizde Ege Akdeniz bölgelerinde 900m rakıma kadar kayaların arasından bile zeytin ağacı fışkırırken, ayçiçeği üretimi sadece Trakya'da ve kısmen iç Anadolu'nun küçük bir kısmında üretiliyor. Zeytinyağının bu kadar pahalı olup ayçiçek yağının da bu kadar ucuz olmasının sebebini bilal'e anlatır gibi anlatabilecek bir ziraatçi var mı?
  • Zeytinyağı elde etmek bildiğim kadarıyla daha zahmetli. Ayrıca ayçiçek yağı ile kıyaslayınca sağlığa yararlı olduğunu görüyoruz. Örneğin kahvaltıda zeytinyağı yiyebiliyorsun ama ayçiçek yağı için bu mümkün değil. Bir de zeytinliklerin atıl olması da bunda etkili sanırım.

   komşusutokkenaçyatan
  • ayçiçeği tek yıllık bir bitki. her sene ekim alanını tekrar belirleyebilirsin, ilkbaharda ekersin en geç sonbaharda hasat edersin. zeytin ise bir senede ürün verecek olgunluğa erişmez.

   kutup
  • Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler. Kutup'un da dediği gibi 2 yılda bir meyve veriyor zeytin ağacı, fakat ayçiçeği max 6 ayda olgunluğa erişiyor. Ama yinede ülkemizde milyonlarca zeytin ağacı olmasına rağmen kıytırık kuzey Afrika ülkelerinden bile daha pahalıya zeytinyağı tüketiyor olmamız aklımı kurcalamıyor değil.

   aklım buz gibi yanına koştu
  • üretim anlamında o konu politik aklım buz gibi yanına koştu ;) avrupadan büyükbaş hayvan, israil ve fransadan tohum ithalatı gibi düşün ^^

   satış fiyatı anlamında ise ekonomik ^^

   kutup