soru cevap aparatı

 1. sözlük'teki anneler, babalar ve öğretmenler.
  benim için çok önemli bi konu hakkında konuşmak/danışmak/istişare etmek için sözlükteki bu üç gruptan en az birine mensup insanlar aramaktayım.

  konu: oyuncaklar ve çocuklar.

  sözlük içerisinden ya da twitter'ımdan ulaşabilirsiniz.
  twitter.com/...

  şimdiden teşekkürler.
 2.  
  görsel
  primo victoria
  10/05/2018 23:52
  • selamlar, twitterım yok o yüzden fikrimi buradan paylaşayım dedim. baba ya da öğretmen değilim ama işim gereği çocuklar için eğitim ürünleri yapıyorum. değerlendirmenizi ona göre yaparsınız.

   bir oyuncak nasıl olmalı sorusuna istinaden, bir oyuncak iyi bir film gibi olmalı, çocuğu bir açıdan eğitecek ya da hayal gücünün gelişimine katkı sağlayacak ve asıl önemli olan kısmı bunu çocuğa çaktırmadan yapacak.bence en güzel örneklerinden biri lego. ama yeni çıkan hazır, tek bir şey yapmaya yarayan legolardan değil. tek bir şey yapılsın diye tasarlanmamış, tüketim ürünü(yap, bitir, yenisini al) olmayan eski legolardan.

   olması gereken
   yeni nesil

   ilki çocuktan çocuğa değişen ve sonsuz kombinasyonlu bir şey. diğeri ise tek bir ürün.

   oyuncaktaki 2. önemli özellik tepki verebilmesi olmalı. bence çok gerektiğinden değil ama çocuklar ışık veya sesle tepki veren şeyleri daha çok seviyorlar. okul öncesi eğitimi alan bir akademisyenle çalıştım. çocukların, eşyaların içinde bir ruh olduğuna inanma eğiliminde olduğunu söyledi. yani oyuncak sevindiğini, üzüldüğünü, mutlu bir sesle ya da canlı bir ışıkla gösterebilirse daha dikkat çeker. hüznü, şaşırmayı da gösterebilirse ne ala. ne kadar çok o kadar iyi.

   yine bir özellik olarak, karakterize edilebilmesi iyi olur. customizable demeye çalıştım. mesela kolunu söküp yerine başka bir şey takabilirse, kafasına peruk geçirebilirse, kendi istediği hale getirebilirse daha iyi.

   malzeme konusunda maalesef bilgim yok. umarım yardımcı olabilmişimdir.

   hitlerin top sakali
  • bir şey daha ekleyeyim. mümkünse cinsiyetsiz olmalı. hatlarına renklerine bakıldığında bir cinsiyet söylenememeli.

   mesela uzaktan baksam dişi diyebileceğim bir oyuncak robot

   erkek hatları olan bir robot

   cinsiyetli izlenimi uyandırmayan bir robot örneği

   örnek olarak robotlardan gittim ama zaten normal oyuncaklarda durum çok bariz. erkeklere araba, mavi renk keskin hat, kızlara barbi, pembe, renk, daha yumuşak hatlar şeklinde büyük bir ayrım var. cinsiyeti tasarımdaki ufak detaylarla değişebilen bir örnek vermek istediğim için robotları seçtim. star wars filmindeki bb8 robot da güzel bir örnek. sadece yuvarlak. dişi veya erkek izlenimi uyandırmıyor.

   daha da aklıma gelirse yazarım. kolay gelsin.

   hitlerin top sakali
  • ne eksik ne fazla tam aradığım bilgiler!! teşekkür ederim hitlerin top sakalı
   süpersin!!!

   bu konuda daha bilimsel yaklaşımla araştırma yapabileceğim kaynak önerebilir misin ??

   bi de ankaradaysan bi kahve ısmarlayabilir miyim ??

   primo victoria
  • rica ederim. kaynak konusunda maalesef yardımcı olamam ben de tecrübeyle öğrendim açıkçası. bahsettiğim akademisyenden okul öncesi eğitimi ile ilgili kaynak alacağım pazartesi. orada işinize yarayacak bir şeyler bulursam onları da size iletirim.

   teklif için teşekkürler. kahve sevmem ama bir çayınızı içerim :d

   hitlerin top sakali
  • Abiler ablalar oç zaten

   mor pikaçu