kayıt

tardis

 1. 1
  doctor who dizisinde sevgili doctorumuzun kullandığı zaman makinesidir. daha da ayrıntılı bilgiyi vikipedi den alacağız. ancak şunu da belirteyim ilerleyen günlerde benim isteğim doğrultusunda tardis teması sözlüğümüze doctor who fanlarına kazandırılacaktır.

  --! alıntı !--
  TARDIS (Time And Relative Dimension In Space) (Türkçe: Uzay ve Zamanda Göreceli Boyut), ingiliz bilim kurgu dizisi Doctor Who'daki uzay ve zamanda herhangi bir yere gidebilen, Gallifrey adlı bir gezegende yaşayan Time Lords (Zaman Lordları) adlı tür tarafından yetiştirilen (yapılmayan, yetiştirilen) bir zaman makinesidir. Bazen adı "The Blue Box" yani "Mavi Kulübe" olarak da geçer.
  Asıl şekli olmasa da dışarıdan 60'larden kalma bir telefon kulübesi olarak görünmektedir. Şekil değiştirmesini sağlayan bukalemun devresi bozulduktan sonra Doctor onu tamir etmemiş, öyle bırakmıştır. Aynı anda 6 kişinin kullanabilme kapasitesi olan bu zaman makinesinin aynı zamanda içi dışından daha büyüktür. Şimdiye kadar bilinen her zamana göre kıyafet]] bulunan devasa elbise dolabı ve iki tenis kortu, yüzme havuzu ve kütüphanesi vardır.
  Doctor onu çalmıştır ya da kendi söylediğine göre ödünç almıştır ve onunla birlikte son büyük zaman şavaşından kaçmayı başarmıştır. Bir bölümde TARDIS insan görünümündedir ve Doctor'un kendisini çaldığını değil de kendisinin Doctor'u çaldığını iddia eder.
  Doctor Who dizisi ingiltere'nin her yerine yayıldıktan sonra popüler kültür arasına girmeyi de başarmıştır. "TARDIS" kelimesi artık içi dışından büyük görünen herhangi bir şeyin adı olmuştur.
  Kavramsal tarihi 1963' te Doctor Who dizisi yazılırken, yazan kişiler Doctor'un zaman makinesinin neye benzemesi gerektiğini tartışmaktaydılar. Belli bir şekilde tutmak için "Police Box" olarak yapılmasına karar verilmişti. Ve "the ship's "chameleon circuit"" adlı bölümde şeklinin aynı olmasının nedeni açıklanmıştı.
  Romana gibi diğer Zaman Lordları/Leydileri TARDIS'in bir diğer adı olanTT Kapsülü yani Time Travel Capsule(Zaman Yolculuğu Kapsülü) adını kullanmaktadırlar.


  --! alıntı !--


  (kaynak: tr.wikipedia.org/...)