öğretmen olmak

 1. 27
  "Muhtemeşem bir şey olduğuna olan inancım bir gün biterse, o gün terk etmeye yemin ettiğim durum. Yok öyle oturduğun yerden, kimseye bir faydan olmadan, bir hayata dokunmadan onca maaşı yemek. Aldığın her kuruşta asgari ücretle çocuklarını okutmaya çalışan o anne babanın emeği var. Gönül rahatlığıyla yiyemeyeceğin parayı kazanacağına açlıktan ölmek daha cazip geliyor."

  Uzuuun bir zaman önce bunu yazıp kenara koymuşum. Anam çok iddialı konuşmuşum ya...*
  Ara sıra eğitim vereceğim çocukları düşündükçe çığlıklar atarak kaçmak isteği duysam da içimdeki cevval ateş sönmedi çok şükür. Ne kadar zor bir meslek olduğunu fark edeli, tecrübe edeli çok uzun zaman olmadı. Zor olduğu kadar güzelmiş, hele de verdiğiniz emeğin, döktüğünüz terin karşılığını aldığınızda... Hakikaten kutsal be.

  Ve siz, öğretmenliğin yatarak yapıldığına inanan asalak dangalaklar... Evdeki 2 çocuğunuza tahammül edemeyip okula gideceği saati iple çekerken o yatıyor dediğiniz öğretmenler yeri geliyor 62 çocukla 6-8 saat uğraşıyor. Hem de eğitimi için uğraşıyor. Emek veriyor. Hatta belki sizin veremediğiniz sevgiyi, şefkati veriyor. Sizin yerinize annesi oluyor, babası oluyor. Akan sümüğünü siliyor üstünü başını düzeltiyor, başını okşuyor...
  Öğretmenlik her ne kadar artık değeri, itibarı ve ciddiyeti kayboldu dedikleri bir müessese olsa da hala işini hakkıyla yapıp hayatlara güzelce dokunan öğretmenlerin var olduğu unutulmamalı.
  Onları alınlarından öpüyorum.

  -cvp
 2. tümünü gör
dizi izle