Yaşamak için bir insana tutunmak

 1. 2
  insanlar "her şey gibi" değiştiğine göre insan yaşamak için bir şeye tutunmalıysa bunun insan olması daha mantıklıdır gibime geliyor.
 2. görsel
  Troçkinin Adamı
  #1496769 | 19/08/2018 01:17
  • Değişimin de koşulları var. Örnek vermek gerekirse: Bir din mi dış etkenlerden daha çabuk etkilenip değişir yoksa bir insan mı dış etkenlerden daha çabuk etkilenip değişir?

  • ama bu koşullara nerden baktığına bağlı değil midir? eğer din iyi olarak nitelendirebileceğimiz bir süreç içerisinde değişime uğruyorsa göz önüne alınabilinir. ancak durum bunun tam tersiyse o zaman insan değişimi düzeltilebilirlik açısından daha iyi değil midir? bir insana tutunmak için yani.

  • Bence hayır çünkü dinin dayandığı şeyler daha sağlam, esaslı olduğu için değişmesi zaten bir kere zor ve yavaştır ama bir insan için konuşursak dediğin en küçük kötü bir laf bile onun sana karşı farklı tavır almasına sebep olabilir ve değiştirebilir. Yani aslında benim demeye çalıştığım koşulların iyiye veya kötüye yönelik değişmesi değil, daha ziyade yavaş veya hızlı değişmesidir. İyiye doğru değişiyorsa ne güzel ama bir bakmışsın iki katı kötüye doğru da değişim göstermiş olabiliyor. (insan için konuşuyorum) bu durumda ben o insana neden sırtımı dayayayım, sağlam değil ki.

  tümünü gör