17 ağustos 1999 depremi

 1. 61
  kayseri'de yakalandığımız deprem.

  ben 11 yaşındayım, deprem kuşağında yaşamadığımız için deprem nedir bilmiyorum. ablamın çığlıklarına uyandım. annem ve babam da kalkmıştı.

  bir süre sonra, kayseri'de zaman zaman olan en fazla 3 büyüklüğündeki hafif şiddetli depremlerden birisi olduğunu düşündük. elektrik olmadığı için haber alabileceğimiz bir yer de yoktu. annemle babam ablamı sakinleştirdiler. sonra yatmaya geri döndük.

  telefonumuz çaldı. arayan teyzemdi. deprem oldu farkında değil misiniz diye sordu. annem farkındayız dedi. o zaman evde ne işiniz var, haydi çıkın dışarı, biz de o tarafa geliyoruz dedi.

  evin karşısındaki parkta teyzemler, bizden bir kaç blok ötede oturan dedemler ve biz, yiyecek içeceğimizi alıp oturduk. yavaş yavaş araba radyolarından ve deprem nedeniyle dışarı çıkan diğer vatandaşlardan depremin marmara bölgesini yerle bir ettiğini öğrendik. gün ağarırken de dedemlerin evine gittik. duvarda asılı duran, eski tip sarkaçlı duvar saati 03.02'de durmuştu.

  demem o ki, kayseri'de gündelik hayatı etkileyecek bir olumsuzluk yoktu fakat, bu kadar uzak bir mesafede olan bir deprem, bu kadar uzak mesafede olan insanları gece uykusundan uyandıracak kadar muazzam bir güce sahipti.

  keza 12 kasım depremine de tv izlerken yakalanmıştık. yine ilk tepkiyi ablam verdi, ben onun çığlığının şaşkınlığından, sallandığımızı hissetmedim bile.

  ölenlere rahmet diliyorum. ders alındığını ümit etmek istiyorum ama, ders alınacak olsa bundan önceki depremlerde alınırdı diye ümitsizliğe kapılıyorum.

  üniversiteyi kütahya'da okudum. 19 mayıs 2011 simav depremi'ni orada yaşadım. yurtdışından gelen öğrenciler, evlerinden çıkma gereği bile duymadılar. hatta bizim evden çıkmamıza anlam veremediler. ama ben bugün bile, özellikle ne zaman marmara bölgesinde bir yere gitsem, her zaman tedirgin oluyorum. özellikle uyumadan önce, muhtemelen hiçbir işime yaramayacak deprem senaryoları kurup "şurada boşluk olur, oradan kaçarım" diye kafamda kuruyorum.

  depremden bu kadar korkmamız, bizim suçumuz mu yoksa yetkililerin(yani yine bizim) suçumuz mu bilemiyorum.
 2. görsel
  sallan yuvarlan
  #1495405 | 17/08/2018 01:35
  tümünü gör