20 yeni üniversite kurulması

 1. 3
  zamanında süleyman demirel'in her köye okul, her köye sağlık ocağı yaptırdığını biliyorum. bu muhteşem hizmetlerin büyük kısmı harabe olarak kaldı. bir müdür bir öğretmenle, bir doktor bir hemşire ile yaşatılmaya çalışılan bu kurumlar daha sonra kapatıldığı gibi; bu yapıların tamamlanmayarak öylece bırakıldığı yerler de oldu.

  ama hizmetti sonuçta, oy kazandırıyordu. köylü çocukların okullarını ayaklarına getirmişti. benim annem ve babam da bu okullarda okudu. 1. sınıftan 5. sınıfa kadar tüm öğrenciler aynı sınıfta eğitim gördü. bir öğretmen ilgileniyordu tamamıyla. ne büyük hizmet ama(!). milletin paraları buralarda çarçur edildi. binlerce çocuk bu niteliksiz "oy eğitimi"ne kurban verildi.

  bugün köyümüzde o okul bir harabe halinde eski bir anı olarak kaldı. okul sıraları köydeki düğünlerde kullanılıyor muhtarın izni ile. içeride ufak kitaplık ve kitaplar hala orada duruyor. okul zili, öğretmen masasında bekliyor.

  işte bu üniversiteler, ilköğretim okullarından çok daha vahim kurumlardır. daha fazla paranın çarçur edilmesi anlamına gelirler. daha fazla hayatın çarçur edilmesi anlamına gelirler.

  babam o ilkokuldan çıktıktan sonra bir süre köyde çalışıp şehre geldi ve kendine bir hayat kurdu. henüz on beş yaşındayken bunu yapabildiği için şanslıydı. 25 yaşında, diplomasının hiçbir işe yaramadığı gençler, hayata başlamak için çok geç kalmış olabilecekler.

  çok tehlikeli şeyler bunlar.
 2. görsel
  Müsavi Taşan
  #1407484 | 20/04/2018 12:21
  tümünü gör