dopamin

 1. 7
  Sigara,alkol,uyuşturucu,pornografi,bilgisayar oyunları, sürekli abur cubur yemek gibi şeylerin arttırdığı soylenilen hormon. Bu isin uzmani değilim lakin bildiğim kadarını karalayayim özetle. Yanlışım varsa duzeltin.

  Güzel bir şarkıyı ilk kez dinlediğinizde çok güzel gelir ya... sonra defalarca kez basa sarar ve dinlersiniz. Bir an gelir ve o müzik sıkıcı bir gürültüden ibaret olur. Yemek, içmek, seks yapmak... günlük hayata dair ne ararsanız hep aynı sistemle işler . Kendimizi sonsuz haz döngüsünde kaybetmemek için böyle bir mekanizma kurulmuştur. Dopamin arttıkça reseptör sayısı azalır ve daha az haz alırız. Böylece o şeyden sıkılırız ve başka arayışlara gireriz. Bir süre sonra vücut kendisini toparlar. Sürekli haz veren şeylerden uzak durursak da dopamin azalır, arayışta olan vücut reseptör sayısını arttırır.

  Tek başıma kamp yaptığım zamanlarda bunu tecrübe etmiştim. Kampın 3. Haftasında, ertesi gün aşırı yağmur yağacağı bilgisini alınca ilçe merkezine gidip bir pansiyona yerleşmiştim. Tv bilgisayar gibi şeylerden uzak kalmıştım bayağı. Neyse, pansiyonda küçük bir tv vardı.. dedim bakayım ne olmuş bitmiş dünyada. Kanal d de arka sokaklar oynuyor. izlerken 5 dakika sonra kahkaha atmaya başladım. Stand up show izliyormuşçasına gülüyordum. Reseptör sayısı o kadar çok artmış olmalı ki gülmeye hasret kalmışız meğer. Küçük şeylerden mutlu olma tanımını yerine getirdim resmen.(bkz: swh)

  Dopamin dengesini korumak için spor yapmak, bir hedef belirleyip o yolda yürümek... yani uyusturuculara, tembelliğe yönelten şeylere uzak olmak gerekiyor imiş.
 2. görsel
  robin hood
  #1383692 | 22/03/2018 03:29 
  tümünü gör