Ahmet Yıldızhan

 1. 2
  bel fıtığı erken evrede ameliyatsız tedavi edilebilir

  bel fıtığı günümüzde en çok karşılaşılan rahatsızlıkların başında geliyor. bu rahatsızlıkta erken teşhis oldukça önemli. beyin, sinir ve omurilik cerrahisi uzmanı doç. dr. ahmet yıldızhan, bel fıtığı tedaviside iki önemli yönteme değindi ve erken teşhis edilen bel fıtığının uygun yöntemlerle, geri dönüşü olmayan hasarlara yol açmadan tam iyileşme elde edildiği konusuna vurgu yaptı.

  tedavi yöntemlerini açıklayan yıldızhan, “tam iyileşmenin elde edildiği bu tedavi yöntemleri minimal invaziv yöntemler ve mikrotekniklerdir. bunlarda uygulama sonrası iyileşme süreci oldukça rahattır. hastanın vücuduna olabilecek en düşük seviyede müdahale edilerek yüksek verim alınması, hastaların uzun vadede yüz güldürücü sonuçlar almasını sağlamaktadır. perkütan yöntemler adı verilen ciltten müdahale tarzındaki girişimler hastalar çok titizlikle seçilerek uygulanmalıdır. bu yöntemler arasında nükleoplasti, nükleolizis, mikroteknik ve mikroendoskopik teknik öne çıkmaktadır. ” dedi.

  bel fıtığında nükleoplasti ve nükleolizis yöntemleri

  erken teşhis edilen ve henüz ilerlememiş bel fıtığında nükleoplasti ve nükleolizis yöntemlerin kullanıldığını ifade eden doç. dr. ahmet yıldızhan, bu yöntemlerin uygulanacağı hastaların titizlikle seçilmesi gerektiğinin altını çizdi. tedavide başarı şansının büyük oranda hasta seçimine bağlı olduğunu belirterek, cerrahi girişim gereken hastalara bu yöntemlerin uygulanmasının büyük hata olacağını da sözlerine ekledi.

  bel fıtığı erken teşhis edilmiş ve henüz ilerlememiş hastalarda nükleoplasti ve nükleolizis tedavisinin uygulanabileceğini belirten doç. dr. ahmet yıldızhan, “bel fıtığı hastalarında disk içerisindeki basıncın azaltılması, fıtığın küçültülmesi ve böylece sinir üzerindeki basının ortadan kaldırılması hedeflenir. nükleoplasti veya nükleolizis ile erken evrelerde bu durum ortadan kaldırılabilir, fakat mikroteknik ve mikroendoskopik teknik kullanıldığında fıtıklaşmış disk çok daha iyi temizlenir. böylece mikroteknik ve mikroendoskopik teknik ile bel fıtığının tekrarlama (nüks etme) riski çok daha azalmış olur.” diye konuştu.

  nöroşirurji uzmanı
  doç. dr. ahmet yıldızhan
  www.ahmetyildizhan.net/...
 2. görsel
  dean534
  #1349630 | 12/02/2018 11:35
  tümünü gör