yapay zeka

 1. 9
  Stephen hawking'e göre hiçbir zaman dünyayı ele geçirme şansı yoktur. Robotların çok gelişip insanları egemenliği altına alma fikri sadece bir masal. Bunu da makine ya da yapay zekanın hiçbir zaman her olasılığı hesaplayan atacağı yani matematikte sorun yaşayacağıdır. Buna da matrix filmindeki neo karakterinden örnek vererek açıklıyor.

  Filmi izleyenlerin bildiği üzere neo, makinelerin hesaplayamadığı bir hatadan ortaya çıkan seçilmiş kişi. Matematiksel olarak yapılamayan hesaplama örneği de şu;

  10/3=3.33333 işleminin sonucu diye sonsuza kadar giden bir sayıdır fakat bulunan sonucu 3 ile çarptığımızda sonuç 10 olmuyor, 9.9 küsüratlı bir sayı çıkıyor ve bu tarz bir olasılık hatasından dolayı yapay zeka asla dünyaya tam anlamıyla hükmedemiyor.
  • Güzel soru hatta röportajda neredeyse birebir aynısı sorulmuştu. 10 mod 3 olarak değil ama bir geri işlemle 10'u bulabileceğine dair. Hawking'de o işlemi yapma ihtimali de başka bir olasılık konusu ve o olasılıkta da aynı hata payı olacaktır dedi. Yani işlemlerin ne olduğunun önemi yok, önemli olan buradaki olasılık hatasının kastedilmesi.

  • Aslına bakarsan gezegen bize hükmediyor, biz sadece uyum sağlıyoruz ve bazı şartları kendimize göre değiştiriyoruz. Her türlü kazanan dünya olacak: D

  tümünü gör
full hd film izle