mustafa kemal atatürk

 1. 300
  Ulu önderimiz baskomutanimiz ve cumhuriyetimizin kurucusudur kendisi.

  Tüm bunların yanında iyi bir idol ve tam bir fenomen olduğunu bütün ulusların bakış açısından görebiliriz.

  Atatürk insana değer veren bir yönetici idi. Halkına her konuda destek veren onları kollayan ve koruyan bir lider idi. Yurtta sulh cihanda sulh düşüncesi de tekrar herhangi bir insanının ya da insanin bu durumlara düşmemesi içindi. Aynı zamanda insan haklarının evrensel bildirgesindeki tüm öğütleri onlar yazılmadan 25 yıl önce ülkesinde gerçeğe çevirmiştir. Kadına verdiği değer ile de tüm dünya ulkelerinin önündedir.

  Bu sadece ataturk'un insan, Türkiye cumhuriyeti ya da dünya görüşü hakkında ufacık bir kısım. Zira kendisinin Örnek olarak sayılabilecek tonlarca düşüncesi ve icraatı var.

  Gelelim bunlarin tamamen dışında gelişen bir örneğine. Sanırım herkes şehit Kubilay hadisesini bilmekte anlatmaya gerek yoktur. Bu olay sonunda Atatürk'ün menemenle ilgili kararı vilmodit idi. Bu bakıldığında oradaki insanları yerlerinden etmek bir tecrittir. Ancak bunu kutsalı olan 1 askerine yapılanlar ve cumhuriyete karşı dincilerin giriştiği çaba ile çirkinlikten dolayı vermiştir. Bu uygulanmadi şayet yıllarca menemen devletten hiçbir destek alamadi. Bu yaptığının bedelini ödedi.

  Eğer bir yerde yanlış varsa bir kutsala dokunma çabası varsa bu en sert şekilde cezalandırılır. Bu yöneticilik gereğidir. Bu sebeple bizim en büyük kutsalimiz bu ülke ve bu adamdır. Ona değil kötü bir söz söylemek, eleştiri adi altında değerini düşürmeye çalışmak da bu sözlükte mümkün değildir. Hele de bunu o da böyle isterdi diye savunmaya çalışmak bomboş bir düşünce. Atatürk'ü eleştirecek bir kişinin değil onun gibi 100 yıl sonrasını gormesini değil daha dün ne olduğunu görmemesi de ne büyük acı.

  Sonuç olarak kutup sözlüğün en önem verdiği değerdir. Herkesin kafasına bunu sokması gerek. O'nun dışında her şeye hukuk ve saygı cercevesinde dokunmak mumkundur.
 2. görsel
  ayk
  #1286438 | 16/12/2017 15:24 
  tümünü gör