kadın erkek eşitliği

 1. 1
  eşitlikten kasıt biyolojik değil, cinsiyetlerin hak, hukuk, kazanım vb gibi yönlerden birbirinden üstünlüklerinin olmamasıdır. yoksa biyolojik anlamda ele alındığında eşit değil, denk olduklarını kabul etmemiz gerekir.*

  kamusal yaşamda yasal kurallar çerçevesinde kabul edilen durum ve/veya kavramdır. buna rağmen ne yasal zeminde ne de sosyal hayatta bu eşitlik kendini pek nadir anlarda gösterir. yani pratikte yok gibidir. bunun nedeni de, toplumsal hayattaki mutlak güç sahibinin* ve bu gücü güç sahibi adına kullananların* bu kavramı özümsememiş, sindirmemiş olmasıdır.

  hukuktan iş yaşamına, aile yaşamından arkadaşlığa kadar hayatın her alanında bu özümsenmemişliğin yansımalarını görebiliriz. toplumsal roller en medeni, hayat standardı en yüksek kabul edilen toplumlarda bile, dipte yaşayan toplumlardaki rollerin çok çok yumuşatılmış halidir. yani roller aynı, sadece şiddeti derecesi farklıdır. çünkü toplum ve devlet yüksek refah içerisindedir ve bu refah, çok sağlam istikrar, sosyoekonomik yapı ve sağlam bir adalet sistemiyle sağlanmıştır. ihtiyaçların karşılanabiliyor oluşu da toplumu oluşturan bireylerdeki vahşi içgüdüleri bastırmış ve bu düzenin kurulmasında etkili olmuştur. toplumun ve devletin içinde bulunduğu refah sayesinde cinsiyet ayrımı gözle görülemeyecek kadar silikleşse de bu standartlarda yaşanacak olası bir geri gidişte cinsiyetler arası silikleşmiş fark açığa çıkıp kendini gösterecektir. bu kesindir.

  geri kalmış toplumlarda ise yasalar her ne kadar eşitlik var dese de ülkeler çok yüksek refah seviyesine ve sindirilmiş bir eğitim* seviyesine ulaşmadığı sürece bu eşitlik kavramı hep havada kalacaktır.
 2. görsel
  kutup
  #191108 | 11/07/2014 23:09
 3. 2
  sözde olan, pratikte kesinlikle uygulanamayan eşitliktir.sadece ülkemizde değil, dünyanın bir çok bölgesinde sözde kalmıştır malesef. kadınlara tanına haklar yada yaklaşım yıllar içerisinde ilerleme katetmiştir tabi ki ancak erkek cinsiyle tamamen eşit seviyeye hiçbir zaman gelememiştir ve gelemeyecektir.
 4. görsel
  ufoyatasatankadin
  #308900 | 06/11/2014 16:21
 5. 3
  yoktur, olamaz da.

  her alanda farklı bir cinsiyetin üstünlüğü vardır insanoğlu için. diğer canlılarda da dişi ile erkeğin eşit yetkiye sahip olduğu çok az tür vardır.

  insanoğlunda da bazı şeyler kadın bazı şeylerde erkek üstündür.
 6. görsel
  yunowimnogood
  #308908 | 06/11/2014 16:29
 7. 4
  kadınların dünya savaşlarına dua etmesini gerektiren haklardır. ancak bazı konularda kadınlar malesef ezilirken bazı konularda ise erkekler ezilmektedir. biraz neresinden tutarsan meselesi yani. örnek vermek gerekirse erkeğe ayrılması durumunda nafaka verilmemesi, erkeğe doğum izni olmaması gibi. şimdi diyeceksiniz garanti erkeğe doğum izni ne diye de başka tanıdık yoksa şehirde kim bakacak yeni doğum yapmış eşe lan.

  yıllar önce okuduğum bir yazı vardı. dergiyi hatırlayamıyorum. daima çevremde kadın erkek eşitliği muhabbeti geçerse bunu anlatırım. yazı şuydu türkiyede öncü diyeceğimiz şirketlerde "kadın"lara yönetici olmalarının önü açılmış ve bakın biz yüzde x kadar kadın yönetici oranını tutturmaya çalışıyoruz denilmişti. şimdi mesele şu ilk olarak sen bir şirkette kadın erkek eşitliğini sadece yöneticilikle sağlamazsın. maaş, tacizlerin 0 olması vs gibi olaylara eğilmen gerekir. bunlar yok zannediyorsunuz di mi? her şirkette var arkadaş. ikinci olarak o kadın yöneticiler düşünmez mi "abi ben gerizekalıydım da kadın olduğum için mi beni yönetici yaptılar" diye. düşünmüyorlarmış demek ki böyle bir habere çıktıklarına göre orası ayrı ama benim tanıdığım hiç bir kadın bunu kabullenemez diye düşünüyorum en azından. bir de bunun erkek versiyonu var. departmanımda hayvan gibi çalışan, her boku bilen ben olacağım ancak biri sırf cinsiyetinden dolayı yöneticim olacak. vay anasını arkadaş.
 8. görsel
  nooneas
  #308917 | 06/11/2014 16:36
 9. 5
  genelde kadınların, var olduğunu ileri sürdüğü bi kavram bu. erkekler, darılmaca gücenmece yok, işlerine geliyorsa kabul ediyor bunun varlığını. hatta kabul ediyorlar değil de varsayıyorlar diyelim. evet, böylesi daha gerçekçi.

  ama ilginç olan nokta şu ki erkeklerin işine geldiği an da kadınların işine gelmiyor bu eşitlik fikri. her daim eşitliği savunan kadınlar bu sefer başlıyorlar dırdıra: ama sen erkeksin, erkek işi bu, yanımda erkek varken bavulu ben mi taşıcam vs vs. e nerde kaldı bacım eşitlik? hani eşittik? değil miyiz yoksa? şeklinde tartışılabilir. ancak sonuç verme ihtimali düşük olduğundan pek de gerek yok bence.

  genel kriterin insanlık olduğu durumlar hariç böyle bir eşitlikten bahsedemeyiz. anatomik olarak bile kısmen de olsa eşit değiliz neticede.
 10. 6
  Hiçbir zaman var olmayan ve var olmayacak olan eşitliktir. Çok eski çağlarda, birçok insan gerçek ''islamcılık'' hakkında birtakım araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmalar ve deneyler sonucunda çeşitli bilgiler edinmiştir. Bayanların her konuda üstün olduğu ve her daim için el üstünde tutulduğu saptanmıştır. Lakin şimdiye dönüp göz geçirdiğimiz vakit, aslında bunun böyle olmadığına ve böyle bu şekilde ilerlemediğine göre kanıtlar görmekteyiz. Bunun ben, ''hakiki müslümanlık'' olmadığı çerçevesinde değişik fikirler üretmekteyim.

  Ha konu müslümanlık değildir, ama başlıklar bununla bağlantılı olduğundan mütevellit böyle bir açıklama yapma gereği duymaktayım. Gerek cinsellik, gerekse diğer tüm olaylar neticesinde kadınların hep ve daima ezildiğini gözler önüne serebilen detaylı incelmeler neticesinde konuşmaktayım. Biraz hükümet ve yandaşlarından da dem vurmayı uygun bulmaktayım. Bunu şu hale sokan sürü ile insan bulunmaktadır. Hanımefendileri aşağılamak ve küçümsemek üzerinde dünya sıralamasında birinci numara gelebilme kapasitesine sahip bir halka sahip olduğumuzu buradan hatırlatmak istemekteyim. Bu sebepten ötürü, savunduğum bir olguyu da yazım da paylaşmaktan çekinmemekteyim. Kadın dediğin, okumalı ve kendi ayakları üstünde dimdik durabilmelidir. Eğitimli, kültürlü ve bilgili hemcinslerimin bu türdeki şiddet, haklarının korunmaması gibi söz konuu olan durum örgülerine karşı daha güçlü durduğunu düşünmekteyim.

  Ve elbette ki, en önemlisi paradır. Köylük alanda ve kırsal kesimde yetişmiş cahil toplum bireyleri her türlü irrite edici davranış biçimine maruz kalabilmektedir. Bunu alay etmek veya hor görmek manasında söylememekteyim. Sadece ve sadece gözlem ve önerilerimi açıklayıcı bir üslup görüntüsü çerçevesinde aktarmaktan haz duymaktayım. Bir avukat adayı olarak ben, toplumun kalkınma ve gelişimini kadınların cahilliğinden kurtulmasını ve özgür toplum insanları olabilmesine bağlamaktayım. Duyarlı ve bilinçli olabilmenin ilk altın kuralı fikrimce bunlardan oluşmaktadır.

  Evet, vallahi bu kadar.

  (bkz: masal gibi anlattın kadın, çok güzeldi)
 11. görsel
  camenta
  #309072 | 06/11/2014 19:41
 12. 7
  oldukça hatalı anlaşılan problem.

  kas gücüyle ilgili bir meseleden ya da diğer farklılıklardan bahsedilmiyor ki. vatandaşlık ve birey haklarından bahsediliyor, okumada, çalışmada, aile içinde söz sahibi olmada ve daha bir çok konuda eşit olmaktan söz ediliyor. bunun kas gücüyle ne alakası var? anatomik eşitlik ile ne alakası var? hangi insan başka bir insan ile anatomik olarak eşit ki öte yandan?

  neyse bahsedilen konu toplumsaldır, bu nedenle canlı doğadan da örnekler getirilemez. daha derin konuşmak isteyenle tartışabilirim ama uzun konu gerçekten.
 13. görsel
  anoktainoktagnokta
  #309075 | 06/11/2014 19:44
 14. 8
  (bkz: herkes eşittir ama bazıları daha eşittir)
 15. görsel
  Pervasız
  #309148 | 06/11/2014 20:58
 16. 9
  olmayandır.

  i.imgur.com/...
 17. görsel
  yunowimnogood
  #357218 | 31/12/2014 12:45
 18. 10
  modern dünya kadına bazı haklar vermiştir işte o haklara güvenerek hem de farkında olmadan ''ben acınacak bir varlık değilimdir''tribindedir..
  halbuki kadın ruhi bir varlıktır duygusaldır..duygularıyla hareket eden her varlık acınmaya mahkumdur..istisnalar vardır elbette..
  Allah ayeti kerimede ''onlar size emanettir''diyor..Emanet acziyetin göstergesidir..
  Acziyet ve acımak arapça aynı kökten gelir..Kadına acırım çünkü modern dünyanın dışkısı konumuna gelmiştir..bu biraz da kadınlardan dolayı olmuştur zira kendilerini hal ve hareketlerinden sözlerinden dolayı küçümseten kadınlarımız var..
  Ama benim dünya görüşüm acımama rağmen kadına cinsi latif eder..Bundan daha güzel bir tanımlama var mı sizce ?Cinsi latif ne güzel değil mi ?
  ben kadına acıdığımı söylüyorum evet fakat erkeğinin düşüncesinde gözünde kalbinde yer eden erkeğine ''ruhun miracım''dedirtebilen bir kadın varsa işte o muhteşemdir...bir kadının ruhunda mirac olmak isteyen erkek...
  işte zıtlar arasındaki muhteşem ahenk..
  çözebilene selam olsun..
  ''ruhunda mira istenilen kadın...''
 19. görsel
  günün adamı
  #408988 | 14/03/2015 17:24
 20. 11
  türkiye'de erkeğin 100 $'lık yaptığı işi kadın 80 $'a yapmakta.

  feminist yazarların dikkatini çektim bu girdiyle pusuya yatın beyler.
 21. görsel
  black king bar
  #533959 | 21/11/2015 22:55
 22. 12
  (bkz: erkeği sikeyim)

 23. görsel
  tuzruhu
  #533961 | 21/11/2015 22:56
 24. 13
  Hem fiziksel hem de ruhsal olarak erkek cinsi daha üstündür bir kere bunu belirtelim. İstisnalar olabilir ama kaide değişmez.

  Bunu söyleyince kadın düşmanı olmuyoruz feminaziler lafları çarpıtmayın. Kadının sosyal hayata katılmasını, üretmesini, çalışmasını sizden daha çok istiyoruz biz. Yeter artık asırlardır erkeklerin sırtına kambur gibi yapıştığınız. İnsanlık medeniyetine biraz da siz katkı sağlayın.
 25. görsel
  emperyalist
  #1404972 | 16/04/2018 18:53
 26. 14
  kavram karmaşasına kurban giden durum. eşitlikten kasıt hak, hukuk ise evet eşittir ve bu eşitliğin sonuna kadar korunması hepimizin görevidir. konu fizyolojik ise eşitlik değil denklik durumu bulunur.
 27. görsel
  kutup
  #1404982 | 16/04/2018 19:04
tümünü gör