Özel üniversitede okumak

 1. 1
  Yoksa özel üniversiteye verilecek para ile iş kurmak mı? Uzun uzun düşündüğüm fakat bir türlü işin içinden çıkamadığım karar vermekte zorlandığım ikilem
  • özelden kasıt? koç üniversitesinde tıp hariç diğer bölümlerin burssuz ücreti 96 bin tl. 5 yıl okuduğunu varsayalım. 480 bin liraya iyi bi iş kurulabilir. ama benim okuduğum özel okul burslu falan 10 bin tl civarıydı. ıvırı zıvırı 50 bin. iş falan kurulmaz.
 2. 2
  Devlet üniversitelerindeki kadroların boşaltılması ve imkanların daha az olması sonrası son yıllarda tercih edilmektedir. Devlet okullarında iyi bölümlerin puanlarının düşmesine sebep olmuştur.
 3. 3
  Özel üniversiteye verilecek para ile iş kurmak pek mümkün gelmiyor ama elektronik sektörü pahalı olduğu için de olabilir. Diğer sektörler bu kadar tutmuyor olabilir.

  Üniversiteye çok bağlı bu durum. Ufuk da özel TOBB da özel Bilkent de özel. Hepsi farklı skalada. Hepsinin ücretleri de farklı.

  İşin maliyetini araştırıp, devlette yönetim ile ilgili bir bölüm okuyup, birkaç tane de vizyonu olan iş adamıyla görüşerek bir iş kurulabilir. Ama Türkiye'de iş kurmak ekmek parası için zorunlu kumar oynamak gibidir. Vergiler ebenizi siker. Devlet destek olmadığı gibi köstek olur, bir şey kazanmasaniz da vergi ödersiniz. O yüzden yasal olarak mümkünse yurtdışında şirket kurmayı deneyebilirsiniz.
tümünü gör
dizi izle