kayıt

the matrix

 1. 1
  başrollerinde keanu reeves, laurence fishburne ve carrie anne moss'un bulunduğu bilim kurgu filmi.
  www.imdb.com/...
 2. 2
  jean baudrillard isimli yazarın simülakrlar ve simülasyon kitabının içeriğiyle de uyuşacak şekilde çekilen bir bilim kurgu filmi. yaşadığımız dünyanın tamamen sanal olarak kurgulanmış bir yanılsama dünyası olabileceği ihtimalinin altını çizen film, bu yönüyle, platon'un idealar dünyası epistemojisine de yakındır.

  ayrıca

  (bkz: mağara alegorisi)

  (bkz: the 13th floor)
 3. 3
  zamanının ve zamanımızın efsane filmi.
 4. 4
  çekim teknikleriyle yeni bir çağı başlatmış güzide film serisi.
 5. 5
  radorecdn.bobiler.org/...
 6. 6
  aslında ritüellerin anlatıldığı film.
 7. 7
  neo karakteri will smith ve nicholas cage adlı aktörlere önerilmiştir ve film senaryosu çok kötü diye geri çevrilmiştir.
 8. 8
  (bkz: the architect)
 9. 9
  efsane filmdir. sıralamamda 2. sıradadır.
 10. 10
  (bkz: free your mind)
 11. 11
  soundtrack ve filmin içinde clubbed to death adlı şaheseri barındıran film.

  www.youtube.com/...
 12. 12
  filmden çok daha fazlasıdır.
 13. 13
  devrim niteliğindeki film. kurgusal açıdan, ilk izlediğimizde hepimizin tam anlamak için bir kez daha izlediğimiz halde ben ilk seferde anladım yalanını söyledik. film standartları aşmış, sektör için iyi bir adım atılmış.
  haa oyunculara gelecek olursak; keanu reeves (neo) ve hugo weaving (ajan smith) dışında pek te sükse yapan yıldızı olmadı.
 14. 14
  şüphesiz ki dünya'nın en güzel filmidir.
 15. 15
  dünya sinemasında bilimkurgu ve aksiyon türlerini kökünden etkilemiş filmdir. pek çok bilimkurgu filminde aksiyon yeterli olmayabiliyordu. yada pek çok aksiyon filminde senaryo derinliği diye bir şey olmuyordu. ama bu film bu saydıklarımız konusunda eksikliği olmadığı gibi görsellik açısından da çıtayı çok farklı yerlere taşımıştı.
 16. 16
  dün hiç üşenmeden buradan bi abiyle oturup serinin ikinci filmi olan reoladed'i izledik.

  küçükken '' abi dövüş sahneleri harika, felsefesi falan manyak yeaaa '' dediğim film şimdi ne kadar da salak saçma geldi lan. dövüş sahnelerinde direkt bilgisayar yapımı olduğunu anladım, mimarla neo görüştüğünde '' ne diyon lan dalyarrak '' dedim.

  harbi tırtmış ya la.
 17. 17
  şüphesiz ki dünya'nın en güzel filmi..

  maide süresi 53. ayet;

  -biz matrix'i sizler izleyin diye gönderdik..
 18. 18
  jean baudrillard'in Simülasyon kuramı'nı poposundan anlatan bir film.

  ancak film, film olmasına istinaden içerikle epey oynamış. kurgu inanılmaz uçuk, ki zaten kuramın kendisi uçlarda. itiraf edeyim, matrix'i daha şimdi izledim. o Neo karakterinin gerçek diye adlandırılan, ve baudrillard tarafından simülasyon olarak nitelendirilen dünyadaki onca fizik kurallarını yadsıması, onların olmadığını bilmesi vesaire güzeldi, ama o Trinity denen kadınla olan tensel ilişkisi mide bulandırıcıydı. onca yanılsamanın farkına varan bir birey nasıl olur da aşk ve cinsellik gibi kişiyi küçük düşüren ve aciz bırakan bir şeye yenik düşer?

  gerçekten çok berbat tadı var filmin. şey gibi, güzel bir soğuk sandviç yersin ve o sandviç lokması ağzındayken soğuk bir bardak su içersin de, ağzındaki o sandviç lapa gibi olur ya, tıpkı onun gibiydi. artık çok bayağı olmaya başladı bu sinemaya aşk ve cinsellik yerleştirme meselesi. en azından bu tarz filmlerde olmamalı.
 19. 19
  kökleri ghost in the shell' e dayanır.
 20. 20
  az önce kanal 7'de görmem ile bir tuhaf olmama sebep olmuş filmdir. dini eleştiriler içeren ve isa'nın tekrar gelişine bu kadar alttan göndermeler yapan bir filmi kanal 7'de görmek baya komiğime gitti. bunun bir tık ötesi american history x'i stv'de görmek olur herhalde.
 21. 21
  her ne kadar ghost in the shellden etkilenildiği ve hatta vaçoşki kardeşlerin anime ve miyazaki aşkı bilinse de oldukça özgün bir senaryo ve kurguya sahip hem kullanılan teknikler hemde yapımın kendisi ile efsaneler arasında yerini almış gerçek bir bilim kurgu filmi.
 22. 22
  wachowski kardeşlerin yazıp yönettiği efsane üçleme.
  matrix, matrix reloaded ve matrix revolutions olmak üzere 3 filmdir.
  film kitleleri o kadar etkisi altında bırakmıştır ki filmlerin ardından "matrix ve felsefe" kitabı yazılmıştır.
 23. 23
  yaşadığımız dünyanın aslında beynimizde gerçekleşen bir simulasyon olduğu gerçeğine dayanan ve ilki 1999 yılında vizyona giren bilim kurgu yapım.

  (bkz: matrix'de su kaçınca oruç bozulur mu?)
 24. 24
  pbs.twimg.com/...
 25. 25
  dün gece ilk defa izlediğim harika ötesi film.

  izlemeyen varsa hiç düşünmesin bile.

  tavsiye ediyom.