z kuşağı

 1. 1
  Teknoloji, özellikle iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, ekonomik daralma, ekolojik yıkım, iklim değişikliği? Sokakta saklambaç oynamanın tarihe karıştığı büyük oranda tabletlerle sosyalleşen bir nesilden bahsediyoruz. Küçük ve şanslı bir azınlık ise şehirden göç eden aileleri sayesinde ekolojik yaşam alanlarında doğal hayatı keşfederek büyüyor. Ailelerinin hayatlarındaki hemen hemen her detaya müdahil olduğu, fazla teknoloji ve çokça uyaranla birlikte büyüyen bu kuşağı en baskın özelliği aynı zamanda bir çok uyaranla haşır neşir olabilmeleridir. ve bu neslin en çok dikkat çeken özelliğidir.
 2. 2
  iş hayatında y kuşağı'na nazaran ben her şeyi bilirimcilikten sıyrılıp ufkunu genişletebilen, esnek, yaratıcı, girişken, inovatif nesildir.
 3. 3
  alt beyinlerinin sürekli kurcalandığı kişilerdir. her ne kadar ilerici, yönetebilen gibi görünseler bile aslında yönetilen, kitle hareketlerinin içine itilen nesildir.
 4. 4
  (bkz: yeni nesil ergenler)
 5. 5
  Hepsi ılık, kızları bile.
 6. 6
  pek umut göremediğim kuşak. özgüven ile ukalalığı ayırt etmek lazım. bunlar oldukça dengesiz kuşak olacaklar muhtemelen.
 7. 7
  geçen gün bir alış veriş mağazasında kuzenim ile dolaşıyorum. bir çocuk önümden geçti ve yürüyen merdivende durdu yaşı 9 veya 10. çocuk fiziksel olarak kardeşime inanılmaz bir şekilde benziyor. sonra çocuğun arkadaşı geldi ve o da yanındaki çocuğa çok fazla benziyor. sonra anladım ki bu z kuşağının 2005'ten sonraki üyeleri hep birbirine benziyor. gelin tanımlayalım.
  -gözlük
  -göbekli bir vücut
  -sarkmış gıdı
  -elleri aptal bir şekilde sallayarak aynı zamanda kısa adımlarla kafa arkaya yatık bir şekilde koşmak
  -koşu biterken ilk kelimeyi uzatacak şekilde bağırarak diyaloğa girmek(oğluuuum, ağbiiii, mehmeeeeeğğt tarzı)
  -youtube kanalı açmak ve enes batur hayranı olmak
  üzülerek söylüyorum ki kardeşimde de bu özelliklerin hepsi mevcut. :(

 8. 8
  Şımarık, önyargılı ve terbiyesiz oldukları doğru. Sopalık tarafları çok
  Ama eğlenceliler. Onlar bizden farklı. Aptal saptal saygı ve fazlaca adaletsiz ve riyakar ahlak anlayışının bu çocuklarda olmaması güzel fakat bunun bokunu çıkarıp terbiyesizliğe vardırabiliyorlar. Evet saygı yaşla olmaz. Kimse daha yaşlı diye kimsenin şımarıklıklarına dengesizliklerine katlanmak zorunda değil. Bunu yıkmaya başlayan y lerdir ve bağnaz bir toplumda büyümüş x ve baby boom kuşağını dönüştürmeye ilk başlayan yargılanan ama yinede bunu başaran biz y kuşakları sayesinde rahat etmiş bir kuşaktır z. Bu aslında bir bayrak yarışı.
  Onlar tarkanın kıl oldum abi zamanını bilmez. Bir taraflarına da pek takmazlar 90 lar güzeldi evet. Ama bize aitti. Değişti. Bizim çağın yargılarıyla bakamayız yenilere. Gerçi 90 larda çok fazla yargı yoktu. Modern zamanlardı. Daha doğrusu baskı yoktu. Herşeyin ortasındaydık mavi önlükle siyah önlüğün atari ile lay station ın renkli ve siyah beyaz televizyonun falan. O yüzden yeni şartlara adapte olabiliyoruz yeniyi anlayışla karşılayabiliyoruz. Farklılıkları bir arada kabul edebiliyoruz. Z kuşağını en iyi anlayabilecek kişileriz. O yüzden sayın z ler bizimle iyi anlaşın
 9. 9
  biraz gereksiz yerilmiş lakin ben net olarak şunu gözlemliyorum ki z kuşağı bireyleri hedefe ulaşmak için oldukça sabırsız davranıyor ve bu sebeple genelde mutsuz ve stresli oluyorlar. hayatta bir şeyleri başarmak emek gerektirir ve zaman alan bir süreçtir. siz hızlı bir dünyaya doğdunuz; ne isterseniz siparişini veriyorsunuz takır takır kapınıza geliyor. bilgi mi arıyorsunuz, 5 saniyede ekranınıza çıkıyor. ancak her şey aynı seyirde ilerlemiyor. mesela kariyerde yükselmek, güzel bir ilişkiye sahip olmak ya da adı duyulmuş bir yazar-sporcu vs. olmak...

  yapılan araştırmalarda aynı işyerinde uzun süre çalışamadıkları gözlenen kuşaktır aynı zamanda... çareniz sabır sevgili kardeşlerim. *
tümünü gör