matematik bilmeyen üniversiteye arkadaşına bakmaya bile giremeyecek

 1. 1
  yök başkanı prof. dr. yekta saraç'ın psikopat sözelcileri kudurtan beyanatı.

  matematik bilmeyenler bana kalsa krematoryuma atılmalı fakat akp hükümetiyle hiçbir konuda anlaşamadığımız gibi burada da anlaşamıyoruz.
 2. 2
  vur deyince öldüren yaklaşım.

  bu memlekette cidden ayarsızlık var. pisa sonuçlarında matematikteki rezalet gün yüzüne çıkınca herkes öğrenecek.

  tabi benim düşüncem matematik diye sayısal mantık soruları koyacaklar. şekil olacak, bunu tanımlayın diyecek. bizim ülke insanı da küre mi silindir mi karar veremeyecek.

  xd
 3. 3
  bizim bir geometri hocası vardı. bu antik yunanda bir filozof varmış, akademisinin girşine "geometri bilmeyenler giremez" yazdırmış. sanırım saraç da bu anekdotu kaale almış...
 4. görsel
  zapel kaytuda
  #1242877 | 12/10/2017 23:00
 5. 4
  Vallahi ister istemez hak verdim.

  Liseyi eşit ağırlık alanında okumuş olmama rağmen üniversite sınavlarında sözel puanımın daha yüksek gelmesi ve biraz da kaderin cilvesiyle sözelden alım yapan bir bölümde okudum. Bu süreçte benimle aynı bölümü okuyanların matematik seviyesini gördükçe şaşıp kaldım. Aklım almadı. Özellikle de bu sene kpss'ye hazırlanırken çok net gördüm bunu. Birçok arkadaşım 30 soruluk matematik kısmına dokunmuyordu. Bakın bu matematik soruları da bildiğiniz toplama-çıkarma işlemleriyle başlıyor her sınavda. Lisede her dönem matematik dersi 1 gelmiş bir insan olarak kpss 2017'de 22,5 net yaptım ben. Bunlar direkt 0 olarak bırakıyorlar. Adam 1/2+1/4 işlemini yapamıyor ya. Amk tamam sözelcisin de ehh amk. Sen yarın bir gün öğretmen olacaksın. Sınav kağıdındaki puanları nasıl toplayacaksın? Matematik sadece bugün, yarın lazım olacak bir şey değil ki. Eminim bunlar marketten bir şey aldığında para üstünü sayamıyordur.

  Türkçe ve matematik derslerinin ağırlığının arttırılmasını doğru buldum ben. Elbette tarih, coğrafya, fen de önemli ama okuduğunu anlayamayan ve basit matematik işlemlerini yapamayanların elenmesi lazım. Herkes trigonometri bilmesin ama herkes kesirli sayıları bilsin.
 6. görsel
  PUTUK
  #1242880 | 12/10/2017 23:08
 7. 5
  iki sorunu beraberinde getiren bir beyanattır.

  birincisi: merkezi sınavlarla matematik bilgisini ölçebiliriz. matematiksel düşünmeyi ölçmek bu yolla mümkün değildir. vızır vızır vasıta geçen bir kent içi otoyolu gören köpeğin yol yerine üst geçidi kullanması matematiksel düşüncedir. bunu ölçebilecek bir araç var mı ? personel var mı ? bu işlemeyi yapabilecek sistem var mı ? bazı okullar için bu mümkünken devletin buna ayırabileceği sermaye var mı ? x ve y rakamdır, 2x-3y ifadesinin en küçük değeri kaçtır ? bu gayet ölçülür, ama benim dediğim ölçülemez. o soruyla memur alırsın ama benim dediğimi ölçemezsen rusya'ya domates satarak geçimini sağlarsın.

  ikincisi: krematoryum niye yok ? üniversiteye giren adamı ödüllendireceksen giremeyen adamı cezalandıracaksın. at krematoryuma.
tümünü gör