tv

6 ay evli kalıp ömür boyu nafaka ödemek

 1. 1
  hıyar bir arkadaşımın başına gelen şey. ''ulan geri zekalı, sen bu kızla 3 yıl sevgili kaldın, ne mal olduğunu hiç mi göremedin.'' diyorum, evlilik başka diyor. ulan nasıl başka ne oluyor orada, o evde yav. ayrıca feministler bu işe bir el atsın, olmaz böyle kardeşim. nerde adalet? çocuk 24 yaşında kanser alacak lan dertten.
 2. 2
  "türk kızı" diye tabir edilen terörist unsura nasıl yaklaşılması gerektiğini gösteren bir eylem.

  arkadaşlar bunlar evlenseniz de boşansanız da sizin paranızı yemek için yanınıza yaklaşıyorlar. bunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın. burada da maliyet muhasebesi devreye giriyor. yani karşındaki lemur kılıklı karı bi ömür nafaka ödemeye değer mi, değmez mi ? buna karar veriniz. ananızın bıkbıklamasıyla kesinlikle karar almayın. yanarsınız.
 3. görsel
  ubeydullah chygrizinski
  #1203594 | 01/08/2017 13:22 
 4. 3
  nafakanın tamamen saçma bir şey olmasına karşın yine de kendi edip kendi bulanları rahatsız eden olay.

  ayrıca ömür boyu nafaka kaldırılmamıştı yav?
 5. görsel
  alchera
  #1203597 | 01/08/2017 13:30
  • kendi edip bulan kalıbını biraz daha açar mısın hocam. ben pek anlamadım.. yani, anlaşmalı boşanma olmasına rağmen 500 tl veriyor arkadaşım mesela. merakımdan soruyorum.

  • koskoca hayat paylaşılıyor, kişinin yaptığı seçim kendisine aittir gibi bi şekilde açabilirim. mesela şöyle bir şey ekleyeyim ilk entiride sen yazmışsın; 3 yıl sevgili olduğu insanı kişi nasıl tanıyamaz? ben öyle bir insanla evlenme

  • evlenmezdim*

  • ha onu diyon usta, haklısın ne diyim ki...

 6. 4
  adalet bakanlığı bu konu üzerinde çalışmaya başlamıştır.
  (bkz: ömür boyu nafakanın kalkması)
  www.milliyet.com.tr/...
 7. görsel
  kutup
  #1404960 | 16/04/2018 18:45
 8. 5
  islam dininde nafaka diye bir şey yok. yani hanımefendinin aldığı para haram oluyor.
 9. görsel
  baran063
  #1404964 | 16/04/2018 18:47
  • Sanirim mal ayriligi rejimi var. O yuzden nafakaya da gerek kalmiyordu yanilmiyorsam. Ama tekrar arastiracagim.

  • tabii, araştırın. sonrasında burada paylaşırsanız bizde bihakkın öğrenmiş oluruz. :)

  • mal ayrımı hala var. kapsamı ise "evlilik sonrasında edinilmiş mallar" ancak hanımlarımız tabi ki bununla yetinir mi ^^ hiç ^^

  • ben bu işin hükmi tarafıyla alakadarım. hanımlarımıza, erkeklerimize bakarak iş yapmaya çalışsak... bu arada bir hocam bu durumdan ciddi anlamda muzdarip. hani kadının maddi sıkıntısı falan olur, yine neyse. ben anlamakta zorlanıyorum. en iyisi başta dediğime uymak. :)

  • Daha dogrusu sizin dediginiz o yuzden olabilir demeliydim @baran. Elbette unutmazsam...

   Skutup, var ama kanuni olarak edinilmis mallara katilma rejimi gecerli. Ozel olarak 3 tane daha secebilirsiniz. Ama kanun,secmezseniz,yerinize e.m.k.r. i seciyor.

 10. 6
  Sonra derler neden kadın cinayetleri artıyor...

  Sana yüz güldürmeyen kadın, senin verdiğin nafakayı elin herifleri ile çatır çutur yiyor. Eski koca da cinnet geçiriyor haliyle. Adalet sistemi erkek cinsine köpek gibi davranıyor.
 11. görsel
  emperyalist
  #1404977 | 16/04/2018 18:58
 12. 7
  egri oturup dogru konusmak lazIm, gercekten sacma bir durum bu ve kadInI magdur etmemek icin yapIlan bir uygulama olmasIna ragmen burada asIl magdur olan erkek oluyor. burada tabii verecek diyen hanImlar erkek olsalardI vermemeli derlerdi diye de dusunuyorum.

  cocuk varsa tamam kabul o cocuk icin verilmeli yoksa da kadIn bosandIktan sonra duzenini kurana kadar (calIsmIyorsa is bulana kadar vb.) bir sure odenebilir. bence.
 13. görsel
  sasakiakane
  #1405011 | 16/04/2018 19:34
 14. 8
  Ya üfff sanırsam hepiniz bir Avrupa ülkesinde ne bileyim bi' balıkçı kardeşlerimizin elleri çatladığı için neutrogena kremler kullandığı bir ülkede doğduğunuz. Türkiye burası, kadınlar ne batı gibi modern ve şehirli ne de Doğu gibi kapalı Ve köle! Kadınlar arada kalmış, kadın ne doğulu olabilmiş ne batılı... ne mini eteğini giyip akşam "rahatça" kız kankileriyle eller havaya yapmış ne haftasonu börekler açmış. Çoğu kıytırıkta olsa bir fakülte okumuş şehirleşmeye çalıştıkça içindeki ataerkil zihniyete hayır diyememiş garip cinsler! Kendinize gelin.

  evlendik bitti ben niye Halen bakıyorum? Çünkü sevgili kardeşim sen daha başta "bakılacak" bir kadına evet dedin. Sen daha başta topuklu ayakkabılar giyince, kalem eteğiyle kendisini modern sanan bir kadına evet dedin. Bu sevgili seksi ablamızın suçu değil elbet zira o kadını bi' "erkek" yetiştirdi. Sakla dedi, kapat dedi, konuşma dedi ama oku dedi.

  Yersen.

  Not: Bu ay eksiksiz yatırın zira medeni kanun yakar canınızı zaaa xd xd xd... hmm birde ayrıldığınız eşleriniz hakkında düzgün konuşun.
 15. görsel
  Şefik özükötü
  #1405047 | 16/04/2018 19:57
  • iyi de bahsettiğiniz hususlarla, eleştirilen durumun alakasını çözemedim? bana bunun mantıklı izahını yapar mısınız? türkiye'de her kadın mı ev kadını? ikinci paragrafta da çelişkiler var.

   hele notunuz... :) sevgili yazar, bu düzenlemeler yüzünden kaç insanın canı yanıyor biliyor musunuz?

  • Çözememeniz çok garip zira alttan alttan kullanmaya çalıştığınız alaycı dile bakarsak az biraz zeki bir insan gibi duruyorsunuz. İlginç tabi. bu arada çalışabilmek, çalışmak ne ayrı kavramlar değil mi? Oysaki aynı kök. Neyse neyse çok uzatmayalım ilişkilendirelim. Kadın eğer arada kalmış olmasaydı o çok istediği batılı gömleğini giyer boşandıktan sonra kendisine çatır çatır bakardı fakat pratikte namümkün zira o artık "dul bir kadın" yani gelsin toplum baskısı gelsin yapamam edememler gelsin bir erkeğin güçlü kolları oysaki teorikte hanımefendi büyük olasılıkla bir okul bitirmiş, kendisine güvenen elit bir hanım.

   Bu söylediklerim elbette 50 60 yıl önceki kadınlar için değil yeni türkiyemizin sevgili kadınları için ve elbette tüm genellemeler gibi tatlı yanlışlıklar içerir Ama her tespit gibi biraz doğru. Nota gelince bu kadınları ben yetiştirmedim hangi zihniyet yetiştirdiyse cefasını da onlar çeksin.
   Sevgiyle kalın :)

  • alaycı bir dil kullandığımı iddia etmeniz oldukça garip. zorlama bir yorum. lütfen içeriğe bakalım, şekli unsurlara takılmayalım ki magazinsel olmasın.

   arada kalan bir toplumdur kadın değil. bu apayrı bir husus. kadınların, erkeklere oranla toplumdaki konumu daha olumsuz bir düzeyde olabilir. lâkin mevzu bahis düzenleme ile bu sosyolojik bakışınızın bence pek ilgisi yok. neden? çünkü burada somut olay dikkate alınmıyor. alınmadığı için, herkese aynı şeyler uygulanıyor.

  • ben kadınlar nafaka almasın demiyorum kaldı ki üst girilerde görebilirsiniz. bir düzenlemeyi değerlendirdiğimizde tek taraflı bakarsak, yanlış bir neticeye varırız. 80 milyonu memnun edemeyiz elbette ama akla, mantığa ve hukuka en uygun düzenlemeleri getirmeliyiz. mesele bu.

  • her gün 1 gazetenin üçüncü sayfa haberine bakarsanız durumuna vehametini görürsünüz. twitter'da tt çalışmaları da var. bu konu git gide kanayan yara olmaya başladı. o yüzden de düzenleme geliyor.

   sevgiler bizden sayın yazar. alaysız üslupla.

 16. 9
  Yanlış hatırlamıyorsam -6 ay bile değil- eşiyle 1 gün kadar evli kalan bir abimiz yıllardır nafaka ödüyordu. Böyle durumlar için ömür boyunca nafaka ödemenin kaldırılması çok mantıklı. Zaten kaldırılması için de evlilik süresinin göz önünde bulundurulacağını duydum...
  • ünlü magazin kişisi veya görev icabı önemli biri vb değilse hakimler 1 yıldan önce boşamıyorlar diye biliyorum. "evlilik kurumunun itibarını korumak" adınaymış.

  • Haberlerde görmüştüm içeriği tam olarak hatırlamıyorum ama kadın sadece bir gün evde kalıp daha sonra evden ayrılmıştı sonra da boşanmışlardı sanırım. Konuya da tam hakim değilim açıkçası :)

  • doğrudur olmuştur yani :D hakim de sen naptın da kaçtı bu kızcağız diyerek basmıştır nafakayı basmıştır nafakayı adama ^^

 17. 10
  Üstteki girdilerden birinde denilen bir cümle dikkatimi çekti.

  "sizler daha başta bakılacak bir kadına evet dediniz" minvalinde. Üzülerek katılıyorum. Bir çocuk söz konusuysa nafaka ödenir ya da kadın işini evliliği dolayısıyla bırakmışsa ya da bilemiyorum.

  Fakat ben iş sahibi bir kadının büyük bir haz ile nafaka parasını harcamasını hayretle karşılıyorum. Yani değindiğim konu nafaka ödenmesi değil bunun nasıl, niçin talep edildiğidir. Bir insan nasıl birlikte evliliği yürütemediği bir adamın parasıyla hayatını idame ettirebilir, çok üzücü. Kadınlarımız başkasının parasıyla yaşamaya alışmamalıydı, kimse alışmamalı.

  Hayli tuhaf.
 18. görsel
  mavinarsist
  #1405106 | 16/04/2018 20:56
tümünü gör