öğretmen olmak

 1. 1
  4 yıllık eğitime bağlı bir olay.

  öyle zor bir yanı yok.
  • öğretmenliğe laf etmeyin.
  • defol.
 2. 2
  bombok bir şeydir.
  ben yanlışlıkla oldum.
  çekip kurtaracak beyleri beklerim.
 3. 3
  şimdi uzun uzun entry yazardım ama üşendim. hem çok zordur hem de çok güzeldir. Verdiğiniz emeklere karşılık bulamamak sizi üzer. Ama bir öğrencinin bile başarısı sizi çok çok mutlu eder. Öğretmen olmadan önce böyle bir duyguyu bana yaşatacağını hiç tahmin etmezdim. Sıradan bir iş gibi görürdüm ama öğretmen olduktan sonra olayın farkına vardım. bir meslekten ziyade artık hayatınız oluyor öğretmenlik. (işini doğru yapanlar için)
 4. 4
  hiçbir zaman aklımın ucundan geçirmediğim meslek.

  evet kutsal ama zor, amk milletin bebelerinin nazını mı çekcez?

  ha üniversitede olmak iyidir, ona lafım yok...
 5. 5
  sabır sınavıdır.
 6. 6
  Hep hayalimdi yolu yarıladık çok şükür.
 7. 7
  zordur ama güzeldir. ben memnunum şahsen
 8. 8
  milletvekilinin her maaşına zam gelmesinde; mustafa kemal atatürk'ün nefis sözü paylaşılır:d
 9. 9
  Sınıf girince öğretmenim diye koşup size sarılmalarını nasıl anlatayım ki.
 10. 10
  süreçtir ben bunu anladım,öğrenciler başlarda pek takmıyorlar sen de acemi oluyorsun.zaman geçtikçe her şey yavaş yavaş rayına oturuyor
 11. 11
  az daha okununca olandır. biz okuyamadık.
 12. 12
  Her babayiğidin harcı değildir.
  kötü ellere teslim edilmesi halinde gayet tehlikeli hale gelen bir meslektir.
  Milliyetçilik şuuru olmayan insan öğretmen de olmasın mümkünse. Milliyetçilikten kasıt siyasi anlamada bir milliyetçilik değil elbette.*
 13. 13
  bol bol tatil yapmaktır, ben de çok istiyordum olmayı lakin ülke şartları bu mesleği yapmamı istemedi.
 14. 14
  Ufacık çocukların psikolojisini bozmak olmadığı kesin.
 15. 15
  gönül ve vicdan işidir, tatili çok olduğunu düşünerek veyahut para kazanma gayesi ile bu mesleği yapanlara saygım sıfır. hatta cehennemin dibine kadar yolları var.

  misalen okullar açılmadan önce tatil günlerini hesaplayan şırfıntı hocalara denk gelmiştim metrobüste, birkaç gün de rapor alıp 1 aya tamamlarım lafı yapıyorlardı utanmadan. dün de teneffüste bazı öğrencileri hakkında ya bunların seviyesi ancak bu kadar, daha fazla yükselmez vari konuşmalar yapan başka şırfıntı öğretmenler. lan amk'larım hiç mi suç yok sizde? siz öğretemiyorsunuzdur belki de? diye bağırıp çağırasım geldi ama neyse. hafiften uyarılarda da bulununca biz de başlarda sizler gibiydik, alışırsınız diyorlar bir de idne gırıkları, bunların alayının köküne kibrit suyu!

  "kusura bakmayın, sizinle açık konuşacağım: diğer bütün mesleklerde olduğu gibi, öğretmenler arasında da bu mesleğe layık olmayan, öğretmen ruhundan yoksun insanlar bulunduğunu biliyorum. bu insanlara sanatkar bile diyemeyiz, onlar öğretmen emeğine saygısı olmayan, hatta bu mesleği lanetleyen birer gündelikçidir. kendilerine arkadaşça tavsiyem var -- lütfen, okulu bırakın! kendinize farklı bir iş bulun, yazıhaneleri dolaşın, tüccar olun. her türlü işi yapın, ama canlı bir ruha ve derin bilgiye sahip insanların bulunması gereken yerleri işgal etmeyin."

  beyaz zambaklar ülkesinde, grigory petrov.
 16. 16
  Öncelikle insan sevgisi gerektirir. Sevgi varsa sizden çok da güzel öğretmen olacaktır.

  Her şeyi geçin de yeni nesil bizim ellerimizde yetişecek nasıl olur da sevmem bu ulvi mesleği
 17. 17
  kolay değildir. evet üniversite bitirip öğretmen ünvanını kazanabilirsiniz ama artık bir çok öğretmen gerçekten o ünvanı hak etmiyor. ders anlatıp kaçıyorlar. bazıları ders bile anlatmaktan aciz. öğretmen demek sadece bir konuyu sizden yaşça küçük çocuklara aktarmak demek değil. o çocuğun geleceğinin nasıl olacağı sizin iki dudağınızın arasından çıkan kelimelere bağlı. bir konuda nasıl yol izleyeceğini bilmeyen, gelişimini henüz tamamlamamış olan bireyleri topluma kazandırmak öğretmenlerin ve ailelerin elinde. ailemizden daha çok gördüğümüz insanların bizlere hayatla ilgili bazı şeyleri öğretmeleri gerek ki bu toplum gelişsin. bu çocuklar harab olmasın.
 18. 18
  Hala aynı düşünmekteyim.
  #1012499
 19. 19
  eğitim fakültesinde öğrenciyim. Bir ortaokulda staj görüyorum ve bugün öğrencilerin sınav kâğıtlarını okudum. Öyle şeyler yazmışlar ki gülsem mi ağlasam mı bilemedim İnanın. Bazı kağıtlar vardı ki, elimdeki kalemi şah damarıma saplamamak için kendimle savaştım xd

  Hani öğretmen sınav sonuçlarıyla ilgili konuşurken yüksek not alanların kendisini çok sevindirdiğini söylerdi ya, işte o sözler çok doğruymuş. Ben buna bugün inandım.

  Ha bir de unutmadan öğrenci olan yazar arkadaşlara sesleniyorum; lütfen sorunun cevabını bilmiyorsanız ata sata cevap vermeyin, onurunuzla gururunuzla boş bırakın. Neyse onlar küçük ama sizlerde Eminim daha komik duracaktır. Valla ne yalan söyliyim ben okurken bazı cevaplara kahkaha attım xd
  • Ahahs onun haricinde hepsini yapmışlar sanırım
 20. 20
  Harika bir staj dönemi geçirdim ve öğrencilerle aramız hep çok iyi oldu. Bir tanesi ısrarla numaramı isteyince kıramayıp vermiştim. Birkaç saat önce biraz sohbet ettik. sonrasında bir mesaj daha atmış, çok mutlu olduğum için sizinle de paylaşmak istedim; “Gelin hocam ben sizi o minnoş yanaklarınızı gülüşünüzü kokunuzu çokk özledim”

  Henüz mezun olmadım ama vallahi ben bu mesleğin aşığıyım ^^
  • öğretmenliğin yakıştığı insanlardan birisin, okudukça mutlu oluyorum. :)
  • Benim hakkımda böyle düşünüyor olman onur verici, teşekkür ederim tatlı gül
 21. 21
  boyle bir seydir.
  ilkokul/anaokulu icin ozellikle.
 22. 22
  çok stresli zor ve bolca boşa kürek çekilen bir mesleğe sahip olmaktır Allah öğretmenliği düşmanıma vermesin derim başka şey demem.
 23. 23
  üniversitede elinde arkalı önlü bir yaprak fotokopiyi oflaya puflaya ezberlemeye çalışıp, 3 haftadır popolarımızda korku ve endişe tutuşmuş biz zavallıların karşısında çalışma salonunda yavşak, gevşek oturan öğrenci kitlesiydi bunlar.. o yağmur bu seli getirdi işte..
 24. 24
  Öğretmen olmak mesai saatleri dışında da devam eden bir çalışma hayatın olduğunu kabullenmektektir.

  * bir çocuğa kaşık tutmasını öğretmek, diğerine tuvalet sonrası temizliğini öğretmek, bir diğerinin arkadaşlarını sevmesini sağlamak, ötekinin şiddet içeren davranışlarını yok etmesi için çalışmak..

  * 3 le 5’i toplamasını kılavuz kitabını takip eden herkes öğretir çocuklara.

  Evet biliyorum, ben dahil bir çoğumuzun tanıdığı öğretmenler artık güzel şeyler öğretmiyor bize. Kendini geliştirmek için çabalamıyor. Hiçbir yayını takip etmiyor. Öğretmenler odasında dedikodu yapmaktan öteye geçemiyor. Zaten bu tip öğretmenleri hiç anlamamışımdır.

  *amacı sadece para kazanmak olan birinin bir çocuğu severek, her türlü fedakarlığı sağlaması nasıl beklenir ki? Çünkü her ay o para nasılsa cebe gelecek. Mantık belli.

  i.hizliresim.com/...

  adı volkan:

  ilk elini tuttuğumda 1.sınıfta arka sıralarda oturan, konuşmayı bir küfürmüş gibi gören ve bu yüzden sus pus olmayı kendine görev bilmiş bir çocuktu..

  bir gözünde görme kaybı var.. çocukken bir kalem saplamış kardeşi ona.. sanki o kalem saplanan yerlerinden hiç çıkmamış gibi, hep bir acı var yüzünde.

  aynı mahallede yaşıyorduk; bir gün çıkmış gelmiş toplamış arkadaşlarını da yanına..

  -öğretmenim elini öpmeye geldik..

  bugün bayram değil volkan diyemedim yüzüne.. ah be volkan senin gibi çocuklara her gün bayram olmalı şu hayatta dedim..

  sonraki gördüğümde bir nevruz günüydü. gel dedim bir halay çekelim senle.. bir yandan gülümsüyor, diğer yandan uzaktan balonları gözlüyordu.

  tuttum koştuk balonlara; kaptım bir tanesini al hadi eve git diye yolladım. sanki dünyaları vermişim gibi sevinmişti.

  -git dedim volkan eve git, buralar sana göre değil. git balonunu uçur sen..

  volkan şimdilerde 12 yaşında olmalı. o hala benim gözümde masumluğun sureti..

  * bu yüzden öğretmen olmak demek, kalbine değeceğin çocukların seni de değiştirdiğini, geliştirdiğini kabullenmektir.
 25. 25
  1923'te zordur

  nazi kampIna alIyolar sanki kontrata bak. ozel okullarIn kontratlarIna laf ederken neler gorduk.