eşcinsellik

 1. 1
  kendi cinsinden cinsel anlamda hoşlanma durumu.

  buraya birçok şey yazılabilir ama biz önden bir bilgi verelim: eşcinsellik tercih değildir.
  örnekle açıklayalım: sarı saçlı olmak tercih değildir.

  günümüz bilimi kabul etmese de ben eşcinselliğin bir hormonal bozukluk olduğunu düşünüyorum. tabi ki bu sadece benim bir iddiam ve şu an için geçerliliği yok. kaldı ki kişinin kendisi istemiyorsa eşcinsellik bir hormonal bozukluk olsa bile kişide bir tahribata neden olmadığından "tedavi edilmesine" de gerek yoktur. hele ki eşcinsel insanları aklınca "cezalandıran", öldüren ruh hastalarına diyecek söz bile yoktur.

  son olarak eşcinsel evliliğini desteklediğimi ama evlat edinmelerini doğru bulmadığımı sözlerime ekleyerek bu giriyi tamamlıyorum. küfürsüz, hakaretsiz bir başlık temennisiyle...

  düzenleme: harf hatası
 2. görsel
  robin hood
  #21777 | 17/02/2013 12:09
 3. 2
  Toplum tarafından kabulü zor, yargılaması bol bir durumdur. ortada ise anormal hiçbir durum yoktur. insanı bir kafası var , iki kolu var , kaşının altında gözü var diye yargılamak nasıl saçmaysa, eşcinselleri de ayırmak yargılamak o denli saçmadır.
 4. görsel
  sosyalpikap
  #21783 | 17/02/2013 13:31
 5. 3
  kendi cinsiyetinden birilerine hoşlanan bireylere (bkz: biseksüel ) denir.
  bozukluk olarak nitelendirilmesinin yanlış olduğunu düşündüğüm gayet normal durumdur.hormonlardan kaynaklandığı kadar kişisel tercih sonucunda da oluşabileceğini düşündüğüm durumdur.evlilikleri ve evlat edinmeleri konusunda desteklediğim bireylerdir çünkü;
  birlikte yaşayan eşcinsel sevgililerin yaşam kalitelerinin* yüksek olması en azından çocuğun iyi bir eğitim,düzenli beslenme vb. durumlarda bakılacağından evlatlık konusunda destekliyorum.
  haklarında daha çok bilgi aldıkça korkmamamız ve özellikle bulaşıcı bir hastalık olmadığını anladığımız vakit daha güzel olacaktır iletişimlerimiz.
 6. görsel
  robin hood
  #21825 | 17/02/2013 15:40
  • hemcinsi olan birilerinden hoşlanan kişilere biseksüel değil homoseksüel denir. erkek kadın farketmez diyen kimseler kendilerini biseksüel olarak tanımlar. biseksüelliğin bir tık ötesi multiseksüelliktir, o tık sapıkçadır işte.

 7. 4
  bir diğer adı homoseksüelliktir. erkek homoseksüellere (sbkz: gey), kadın homoseksüellere (sbkz: lezbiyen) denir. benimde içinde bulunduğum bu yönelim toplum tarafından ve özellikle türkiye'de bir türlü doğru anlaşılamıyordur.

  (bkz: homofobi)

  genelde bu şekilde bakılır;

  sphotos-c.ak.fbcdn.net/...
 8. görsel
  robin hood
  #33104 | 16/03/2013 18:38
 9. 5
  ulkemizde hala bir hastalik olarak nitelendirilen cinsiyet kimligidir.

  siz dusunun ki ulkemizde hala bir lgbt bireyi oldurdugunuzde tahrik indirimi alabiliyorsunuz. biz lgbt'lere yasalar bile asagilik bireylermisiz gibi bakiyor bu ulkede. bunun hala bir secim oldugunu, hatta bulasici oldugunu, ayip, gunah oldugunu, hastalik oldugunu dusunenler var. escinsel ciftlerin hayatlarinin sadece seksten ibaret oldugu dusunuluyor.

  biz ne kadar cok insana ulasmaya calisip bunun boyle olmadigini anlatmaya calisirsak calisalim bu ulkede hala rojin çicek'ler, ahmet yıldız'lar ve bilmedigimiz daha nice nefret cinayetlerine kurban gitmis escinseller var.

  hicbir sey icin olmasa bile sadece bu yuzden, artik kimsenin cani yanmasin, kimse uzulmesin diye bilmemiz, homofobiyle savasmamiz gerek. cunku boyle bir ulkede lgbt olmak, insanlara kendini oldugun gibi kabul ettirebilmek ve escinsel bir iliskiyi yurutebilecek kadar cesur olmak gercekten kolay degil.
 10. görsel
  nephthys
  #43486 | 08/04/2013 02:05
 11. 6
  kendisinden pek korkulduğu için dillere peselenk olan ve çoğunlukla saldırılan, nedense herkesin kendi pozisyonunu bu kavrama ve alakalı yaşam stiline göre belirlemek için delirdiği, hakkındaki tartışmalar asla bitmeyecek olay.

  valla kolay gelsin herkese. bazen çok zor çünkü.
 12. görsel
  wormwoood
  #43489 | 08/04/2013 02:14
 13. 7
  (bkz: eş cinsellik)
 14. görsel
  vakvakiye
  #43585 | 08/04/2013 14:51
 15. 8
  AMA KADINLAR, TANRIM
  ÖYLE SEVDİM Kİ ONLARI
  GELECEK SEFER
  DÜNYAYA
  KADIN OLARAK GELİRSEM
  EŞCİNSEL OLURUM  (bkz: cemal süreya )
 16. görsel
  kosforrestkos
  #160865 | 02/06/2014 17:09
 17. 9
  bir türün bir bireyinin, kendisiyle aynı cinsiyetten bir diğer bireye karşı romantik veya cinsel bir çekim hissetmesi veya bu iki birey arasında cinsel etkileşim yaşanması.
 18. görsel
  berlin
  #237915 | 27/08/2014 18:17
 19. 10
  aynı cinsten iki canlının, seks yapması.

  şu giri kesinlikle okunmalı önceden, yoksa yazım zerre anlaşılmaz:

  exkutupsozluk.com/...

  yukarıda gördüldüğü üzere: bir erkek başka bir erkeğe aşık olabilir. yukarıdaki aşk tanımına göre düşünüldüğünde insan, hayatını beraber yaşadığı, arasında güçlü ilişkiler ve bağlar bulunan her insana güçlü bir sevgi besler.

  fakat eşcinsellik aynı cins arası aşk ilişkisi değil, aynı cins arası seksi tanımlamaktadır.

  yine yukarıdaki giriye göre düşündüğümüzde: seksin temel amacı üremedir. keyif vermesinin ana nedeni zaten budur. keyif veren hormonlar, bizi üremeye teşvik etmek için evrimsel süreçte var olmuştur.

  bu durumda normal koşullarda bir canlı, aynı cinsten başka bir canlı ile seks yapma isteği hissetmez. buna rağmen canlı doğada eşcinsellik var diye biliyorum, bunların da kendi nedenleri vardır mutlaka. ya bozuk bir mutasyondan kaynaklanan özel istisna bir durumdur, genele yayıldıysa da onun nedenini bilmek lazım. tabi canlılık sadece eşcinsel ilişkiyle sürdürülemeyeceğine göre eşcinsellik tamamen bir canlı türünün geneline yayılamaz. yoksa o canlı türü tükenecektir.

  insanda içgüdüler, yani hormonlara verilen tepkiler içtepilere dönüşür. bu ne demektir? canlı bir düşman görürse saldırır ya da kaçar, insan düşman gördüğünde canlının hissettiği aynı korkuyu hisseder: aynı hormon salgılanır fakat, insan emeğe ve bilince sahip olduğundan durumuna göre düşmanını yanaklarından bile öpebilir.

  bu da insanın eşcinsel olabilmesi için illa fiziksel bir bozukluğa sahip olması gerektiği önermesini çürütür.

  günümüzdeki cinsel baskılar eşcinselliği körüklemektedir. bu kaçınılmaz bir gerçek. yine de eşcinselliğin tek nedeni budur demiyorum. fiziksel hormonal bir bozukluktan da kaynaklanabilir: beğenilerin zevklerin yaşanmış şeyler sonucu farklı şekillenmesinden de kaynaklanabilir. ama bütün bunlar cinsel baskılar bulunmayan bir ortamda çok nadir ortaya çıkarlar. fakat günümüzde eşcinsellik oldukça yaygındır.

  üreme temel bir ihtiyaç olduğundan, hormonal baskıları epey güçlüdür. açlık gibi bir duygudur cinsel ihtiyaç, giderilmemesi çok büyük problemlere yol açar, sağlıksızdır. bir de üzerine baskılanması büyük psikolojik problemler doğurur. eşcinsellik bu isteği giderip rahatlamak için bir yoldur.

  fakat insanın makatı, bir şey girmesi için uygun değildir. amacı atık boşaltımı yapmaktır. oraya herhangi bir şey sokmak, zararlıdır. zaten bilindiği üzere anal ilişki bir süre sonra makata zarar verir ve o bölgeye operasyon yapılması gerekir.

  kısaca eşcinsellik: bazı durumlarda zararlı olmasının yanı sıra normal koşullarda gereksizdir ve çok nadir ortaya çıkar. zira üreme olmazsa, seks de olmaz, alınan keyif de olmaz. bu dediğim yanlış anlaşılmadan önce tekrar okunsun: üremeyen seksten keyif almaz seks yapmasın demiyorum. seksten alınan keyfin temeli üremedir diyorum. o yüzden karşı cinsle yapmak dışında pek bir anlamı kalmıyor "normal koşullarda".

  bu kesinlikle demek değildir ki eşcinseller kötü insanlar, haydi gidip eşcinsellerin ilişkilerini engelleyelim, onların ilişkilerini bozalım bilmem ne. iyi insan nasıl seviştiğiyle iyi insan olmaz. ayrıca insanların cinsel hayatlarına karışmak da bize düşmez.

  fakat, mesela, tacizler ve tecavüzler de eşcinselliği yaratır. küçükken tacize uğramış bir çocuğun ileride eşcinsel olma ihtimali artar. bunun çeşitli örnekleri vardır. çocuklukta yaşanılan şeyler hayatı öğrendiğimiz anlardır. çocuk cinselliği böyle öğrenirse, ileride bundan kurtulmakta zorlanır. bu olmasa dahi: büyük travmatik sonuçları olacaktır. hele toplumun homofobik algısı düşünülünce çocuk kendinden nefret ederek büyüyebilir.

  diyeceksiniz ki hetero tacizler tecavüzler çocuğa zarar vermiyor mu? zaten esas problem eşcinsellik değil, esas problem cinsel baskılar. temel bir ihtiyacın bastırılması, ayıp, yasak ve ödül olarak görülmesi. bütün bunlar ortadan kalkarsa eşcinselliğin de çok büyük ölçüde azalacağını düşünüyorum.

  kesinlikle homofobik değilimdir. tanıdığım tüm eşcinsel bireyler gayet sevimli ve düzgün insanlardı. bunun tersi eşcinseller de vardır tabi. eşcinsel olmak iyi sevimli olmak demek değildir.

  tartıştığım esas şey anlaşılmıştır umarım.

  edit: ve tabi güncel ve sıkça sorulan bir soruya da kendi cevabımı vereyim: eşcinsellik gerçekten eğilimdir.

 20. görsel
  anoktainoktagnokta
  #246204 | 03/09/2014 23:34
 21. 11
  türkiye'de hakettiği saygıyı bir türlü göremeyen durumdur. halen insanların özgürce tercihlerini yaşayabilmelerine alışamadı bu toplum. ötekileştiren eşcinsel arkadaşlarımız ne zaman rahat bir şekilde toplumla iç içe yaşayabilirlerse o zaman gereken saygı gösterilmiş olacaktır.
 22. görsel
  Albert Albertino
  #246207 | 03/09/2014 23:36
 23. 12
  toplum yapımız içerisinde homofobi doğuran cinsel birleşme yöntemi.

  kesinlikle eşcinsellere uygulanan baskılar ortadan kalkmalı ve onlar da normal bir birey olarak kabul edilmelidirler.
 24. görsel
  anoktainoktagnokta
  #246209 | 03/09/2014 23:38
 25. 13
  tercih değil eğilimdir.
  İnsan hayatının hiçbir döneminde, hiçbir şekilde, hangi cinsiyetten birine ilgi duyacağının tercihini yapabilecek durumda değildir.
  Tercih diyen heterolara, sen heteroseksüel olmaya ne zaman ve nasıl karar verdin, diye sormak isterim.
 26. 14
  10 yaşındaki kız çocuğunun 60 yaşındaki bir adamla evlenmesini yargılamayan, tecavüz olaylarında kadına süç yükleyen mükemmel Türk toplumunun nefretini kazanmış insanlardır. Eşcinsel eğilimi olan insanların bu topraklarda doğmuş olması düpedüz bir şanssızlıktır.

  Kimseye karışmayıp, kimseyi yargılamayıp hayatına kendi cinsiyetinden olan biriyle devam etmek kadar doğal bir şey yok. Doğruluğu tartışılabilir bir ahlaki sistem yaratarak (gerçi hangi ahlakın doğru olduğunu tartışabiliriz; bu da ayrı bir tartışma konusu) bu insanlara olan nefretin doğal karşılanması midemi bulandırıyor.
 27. görsel
  anarkokemalist
  #360407 | 05/01/2015 01:34
 28. 15
  www.youtube.com/...
 29. görsel
  1643 red
  #373613 | 24/01/2015 21:15
 30. 16
  ülkemizde yadırgansa da aslında gayet normal bir olgu olan kavramdır. cinsellik zevk işidir ve kişi her zaman karşı cinse ilgi duymak zorunda değildir. o tip bireyler baskılar sonucu istenmeyen evlilikler yapılarak kadın ya da erkeği de depresif hallere sokmak bizim millete hastır.
 31. görsel
  Guinness
  #374491 | 26/01/2015 13:02
 32. 17
  Tıp dalında hastalık olmadığı kanıtlanmış olan eğilim meselesi.

  Toplum gereği böyle insanlara rahatsız gözüyle bakılıyor. Lezbiyen/gay gibi kavramlar halka açık şekilde aşina durumda değildir. Atıyorum pembe kot pantolon giyen ve üzerine bir de halka küpe takan bakımlı yakışıklı bir erkek, geri zihniyetli bir takım arkadaşlar tarafından hor görülüyor. Adamlığı penisinde gezdirenler, bunun dedikodusunu çevresinde eğlence malzemesi niyetine döndürüyor. Tüm herkes sanırım cinsel özgürlüğünü seçebilecek kapasitede. Sana vajina çekici geliyorsa, ona da tam karşıtı penis cazip geliyor. Ayrıca eşcinsellerin haklarını korumak adına bir çok ülke de hukuki açıdan çeşitli yasalara tabii tutulmuştur ve mevcuttur. bazı bölgeler de farklı tipler de idam cezaları uygulanmaktadır.

  Nitekim insanları bu şekilde ötekileştirmeme yanlısıyım. Buna da belirtmek isterim ki, çevremde iki adet lezbiyen arkadaşım da var. Bir tanesinin sevgilisi var ve kız hakikaten ciddi ciddi gelip bana akıl falan danışıyor. Yani tabii, gereğince kendisine zamanımı harcıyorum.

  Bu sene henüz olmadı zira geçen seneler de lezbiyen ilişki teklifi almışlığım vardır. Bunu hemcinsinizden duymak çok garip bir şey. İlk etapta midem aşırı bir bulanmıştı ama artık duya duya normal geliyor. Kibarca reddetmekle yetiniyorum keza bir tanesinin kalbi çok kırılmıştı.

 33. görsel
  camenta
  #374501 | 26/01/2015 13:39
 34. 18
  ingilizce bilmekle başlar..

  ben daha ömrümce ingilizce bilmeyen tek bi ibne görmedim..

  o açıdan takdirlik..

  ama bu arkadaşların normal olduğunu iddia etmek, anormalliktir.

  şu ibişleri sevgi kelebeği gibi gösterip durmayın lan artık..

  hasta onlar...
 35. görsel
  warlock
  #374503 | 26/01/2015 13:47
 36. 19
  özünde hak-eşitlik gibi yer yer zırvalansa da.. 43-44 ayaklı adamın teki cihangir'de tokmakçı arıyor diye de anayasa falan değişmemeli.

  karşıyım ben bunlara hep...
 37. görsel
  warlock
  #374505 | 26/01/2015 13:50
 38. 20
  ülkemizde ne yazık ki istedikleri koşullarda yaşayamıyorlar. bırakın istedikleri koşulları adamakıllı yaşayamıyorlar. ben bir travesti görünce "yediğin önünde, yemediğin arkanda. eki eki." muhabbetinden de bahsetmiyorum. ülkede herkes böyle baskılara maruz kalıyor. esnaf alıp dükkanına koyduğu gazete ile kategorize ediliyor, kadın etek boyuyla sınanıyor, öğrenci matematik netiyle değerlendiriliyor, genç kız belinin inceliği ile eleştiriliyor, alevi mezhebiyle konu oluyor, kürt milliyetiyle vesaire vesaire. böyle seviyesizlikler bir yana bu insanlar iş bulamıyor ve fuhuşa itiliyor. yakın tarihte kendini boğaz köprüsü'den atıp intihar eden ve maalesef başarılı olan mehtap zengin adında bir trans gündemdeydi. hanımefendi öldü ve konu kapandı. onların uğradığı psikolojik baskı elbette bir esnafın gazete seçiminden oluşan baskıdan çok daha farklı...

  #360352

  toplum olarak ciddi sıkıntılarımız var bu konuda. benim ölen kadına "hanımefendi" dememden rahatsız olan güruh, homofobi bir yana homofobik olmadığını söyleyen insanlardan hangisi bir homoseksüele iş olanağı sağladı? biraz şanslı olan bir homoseksüel maksimum kahve falı bakıyor bu ülkede.

  tüm bunlara rağmen eleştiri yaparken, pembe kot pantolon giyinen beyefendileri "kıllı orman ayıları"ndan korurken eleştirdiğimiz şeyle sınamayalım kendimizi. hani bu "kıllı orman ayıları" pembe pantolonlu beyefendileri kıyafetleri, fiziksel özellikleri ile yargılıyor ve hani özel hayatlarına saygı duymuyorlar ya acaba biz bunlara "kıllı orman ayıları" derken ne gibi bir özelliği ile yargılıyoruz insanları? hani biz toplumca "insanları bu şekilde ötekileştirmeme yanlısıyız." ya acaba bu "kıllı orman ayıları"nı insan grubuna dahil etmediğimizden mi ötekileştirebiliyoruz? iki kez düşünmek, bir kez yazmak lazım. aksi durumda bir zamanların "benim kürt arkadaşlarım var, gayet de iyi insanlar. hatta türklerden daha iyiler." beyanına dönüyoruz. zamanın ünlü geyiği idi, kürtler o zamanlar bu kadar aktif siyaset yapamıyorlardı, hakları bu kadar iyi savunulamıyordu ve bizim sözde özgürlükçü güruhumuz savunacağım diye böyle sıvıyorlardı. şimdi de bu peyda oldu: "benim eşcinsel arkadaşlarım da var yane. çok tatlı insanlar." siz savunmayın efendim. lütfen. mevzuyu ancak bu kadar kişiselleştirebiliriz, bu kadar arkadaşlarımızı homoseksüel ve heteroseksüel diye gruplayabililiriz ve mevzuyu "benim türbanlı bacıma hayatı zindan ettiler." kıvamına taşıyabiliriz. sözde ötekileştirmeye karşı çıkarken homoseksüellik, türban, milliyet, din, ırk üzerinden bu kadar karşı çıkabiliriz.
 39. görsel
  sunshine
  #374509 | 26/01/2015 14:11
 40. 21
  (bkz: ibneliğin alemi yok)
 41. görsel
  warlock
  #374515 | 26/01/2015 14:36
 42. 22
  imam humeyni'nin fetvasına göre yakılarak öldürülmeyi gerektirir. transseksüellik ise eşcinsellikten tamamen farklıdır. çünkü trans birey imam'a göre artık karşı cinstedir.
 43. görsel
  robin hood
  #374516 | 26/01/2015 14:41 
 44. 23
  insanların özeli konusunda hassasım, birileri değilse değil bana ne? beni ilgilendiren şimdi burada görüşünüzü alalım kısmı ve b..k yemek.

  herkes keyfine göre yaşasın, kimsenin tercihleri ters gelse bile kimseyi bağlamasın. ayrıca ters gelmesin, tut çeneni sana ne! çevir başını kendi seçimlerine bak ki insanlar rahat yaşasın!

  hepsi bir tarafa, insanların hangi yön veya tercihi söz konusu olmaksızın kendi öz saygılarının yerlere serip her b..ku merak edip yorumlaması asıl konu.

  yani edep insanların tercihlerine göre not vermek değil aksine çeneni kapatıp hayatını yaşamak saygı duymaktır.
  başkalarının hayatına edep yahu derken biraz edep yahu!


  saygı /saygısızlık değil, sana ne denilecek normal bir insan hayatıdır.
 45. 24
  parayla ibnelik yapıyorsa 'fahişe'dir.

  ya feci bi hastalık bu hee.

  tedavi olması lazım bu etli-götlü kardeşlerimizin.

 46. görsel
  warlock
  #374532 | 26/01/2015 15:22
 47. 25
  eşcinselliğin en büyük etkenlerinden biri doğuştan gelen hormonal bozukluktur. bu kusurlu yapıyı diğer doğuştan gelen kusurlar gibi hastalık kabul ederiz.
  ''Genlerdeki bozukluk nedeniyle kişilerde eşcinsel yönelimler olabiliyor. Çünkü hormonlar genlerdeki kodlara göre üretiliyor. Örneğin büyüme hormonu eğer çocukta yoksa o çocuk büyümez ve cüce kalır. Ancak bu erken dönemlerde teşhis edilir ve gerekli hormonal takviye yapılırsa çocuk normal büyümesini gerçekleştirecektir. Cinsellik de öyle. Erkeklerde testosteron kadınlarda östrojen hormonu vardır. Genetik bozuklukta bu hormonların salınımında bir sorun varsa bu düzeltilebilir ve kişi cinsel kimliğine kavuşabilir.
  Eğer çocuk ergenlikten önce kendi cinsi değil de karşı cins gibi davranışlar sergiliyorsa kesinlikle hormonal inceleme yapılmalı. Hormonları yaş grubunun normal seviyesinde mi değil mi buna bakılmalı. Anormal bir durum varsa önlem alıp gerekli tedavi uygulanmalı.
  Cinsel kimlikte hormonal olmayıp psikiyatrik tablolar da belirleyici olabiliyor. Sosyal öğrenme, çevresel olabiliyor bu. En çok rastlanan öğrenme ise anne çocuğunu aşırı koruyan, onun üzerine düşen biri olabildiği gibi baba ise tam tersi soğuk, mesafeli olabiliyor. Bu gibi modellerin olduğu yerlerde çocuklar eşcinsel kimlik geliştirebiliyor. Çünkü erkek modeli olmadığı, anne de sevgi veren olduğu için cinsel kimlik anneyle özdeşleşiyor ve onu örnek alıyor. ''
 48. görsel
  jallet
  #374534 | 26/01/2015 15:32
tümünü gör