başlık kilitli

uludağ sözlük

 1. 1
  kutup sözlük ile ilgili entry altında haksız eleştirilerin yer aldığı sözlük.

  Aynı şekilde uludağ sözlük yanında ekşi sözlük entrylerinde de kutup sözlük hakkındaki eleştirileri görüp üzülüyorum. Bu sözlüklerde daha önce hiç yazarlık yapmadım ama sıkı takipçileri oldum, özellikle de ekşi sözlük'ün. sonuçta bir çok insanın bilgilerini, deneyimlerini, anılarını, esprilerini paylaşması güzel bir şey. Düşünce zenginliğinin kendisi başlı başına güzel bir şey zaten. Fakat dünya üzerinde sadece bir tek ekşi sözlük varmış, ya da bir tek ekşi sözlük en iyiymiş gibi tavır takınmaları hoş değil. Bir kere kimse bir başkasına benzemek zorunda değil. Bizi zenginleştiren, bu çeşitlilik olmalı. Herkes aynı formata ya da aynı bilgi dağarcığına da sahip olmak zorunda değil. Bir başkasına, bir değere eleştiri konusuna değinmiyorum bile. onlar aldı başını yürüdü her halükarda. Benim söylemek istediğim, şu anda bu sözlükte bu insanlar bir şeyler yapmaya çalışıyor, henüz yeni başlamışlar ama yine de bir emek ortaya koyuyorlar, bir tarz bir kalite, bir özgünlük oluşturmaya çalışıyorlarken "zamanla yazarları azalır biter", "yaş ortalamaları düşük" gibi yorumlara kaçmalarını yadırgıyorum. Kimse on yıl sonra kimin nerede olabileceğini tasavvur etmiyor. O sözlükler oluşturdukları profil kitlesi ve tecrübenin etkisiyle daha farklı olabilir, başarılı da olabilirler. Buna kimsenin bir şey dediği yok, ama burada da yönetimi, moderasyonu, yazarları hem eğlenceli vakit geçirmeye çalışıyor hem de kendinden bir şeyler katmaya çalışıyor. Bu bir özveridir ve özveri bu hayatta teşvik edilmesi gereken en önemli değerdir. Herşeyden önce buna bir saygı duymak lazım.
 2. görsel
  yazarca
  #11140 | 09/01/2013 13:43
 3. 2
  beyinlerinin anlama işlevlerini yitirmiş yöneticilere sahip yer.
  arkadaşım, onyüzbin kere dedim ki beni o sikko istatistiklerden kaldırın!
  illa başka mecralarda rezil mi etmek gerekiyor sizi bilmiyorum ki.
  hangi fikirle hareket ettiklerini anlamıyorum cidden.
  sen kalk yazar yazarı artıladı diye 'sayfalarca entry oylama' sebebiyle 3516981565 kez 3 er günden çaylak yap.
  sonra sene sonunda ehüheh bizim yazarlarımız oyluyor hede hödö diye tavır takın.
  ayrıca içimde kalmasın.
  (bkz: anan)
 4. 3
  Son zamanlrda çok acip bozulmuş olan sözlük.

  Seviyesizlik, varoşluk, yalakalık had safhada. Bazıları ilgi yalakası, bazıları salak saçma fotoğraflarını sözlüğe atarak troll olduğunu falan varsayıyor, diğer bir kısmı ise nick altından cilveleşenlerle dolu. Ama en önemlisi sevilen yazarlarının çoğunun çaylak yada silik olması. Bazıları yazmayı bırakmış, bazıları ayda bir entry giriyor. Bir kaç ay öncesinden eser yok.

  Sadece üzülüyorum. Modları falan da bir değişik. Bir egoistlik falan... formatı kendine göre uyarlayan modların bulunduğu ( moonlight sonata haricinde ciddi anlamda işiyle ilgilenen moderatör olmayan sözlük ) hele bazı modları var sözlükten kız düşürmeye çalışıyorlar ve zall'ın hiç ilgilenmediği ( şayet ilgilenseydi o son yapılan terbiyesizliği göz ardı etmeyip yazara silik falan atardı ) sözlük.

  Ooff çok eziksiniz. Moonlight sonata ve birkaç kaliteli yazar hariç hepinizden iğreniyorum.

  Bys.

 5. görsel
 6. 4
  çoğunluğunu "bir boktan anlamayan ve bir boktan anlamayıp her haltı bildiğini sanan" insan tipinin oluşturduğu basit sözlük. tek avantajı kalabalık nüfusu.
 7. görsel
 8. 5
  troller sayesinde formattan uzaklaşan; sol frame'inin %50'sini cinsellik, %25'sini troll başlıkları, %20'sini siyaset içerikleri, %4'ünü diğer şeyler ve %1'ni bilgi içerikli başlıkları içeren sözlük.
 9. görsel
  boya içen bukalemun
  #208445 | 27/07/2014 03:26
 10. 6
  yıllardan beri yazarlık yaptığım sözlük, evet diğer yazarlar gibi ben de sıktığını düşünüyorum.
 11. görsel
  yalnizlik manifestosu
  #341437 | 09/12/2014 19:58
 12. 7
  olm buraya iskan politikası falan mı uyguladık n'oluyor amk.

  tanım: interaktif sözlük.
 13. görsel
 14. 8
  gezi döneminde ekşi'de bu hesabımla yazar olduktan sonra ulu sözlüğün de tadına bakayım demiştim, daha o zamanlarda çok sıkıcıydı çok samimiyetsizdi, hala da öyle. itü'nün biraz gideri vardı ama burayı hiç sevememiştim. bi ara trollük mü yapsam dedim ama ona uğraşacak ne vakit vardı ne de troll olabilecek zeka vardı bende. sonra düz adama bağladım işte.

  kutup fena değil gençler, insanlar samimi, siz iyi niyetli davranıyorsanız kimse sizi üzmez. iyi niyetli bi yönetim var burada. ekşi'deki gibi muhattap bulmakta da zorlanmazsınız. buradan gelenlerin kutup kariyerleri hayırlı olsun bakalım.
 15. 9
  Nerede facebook, whatsapp, instagram kullanmayan yazarı varsa bize yollamış sözlük.

  Akssdkdk
 16. görsel
  hadsafhada
  #540868 | 02/12/2015 23:18
 17. 10
  Burada kullandığım kullanıcı adımın aynısı ile yaklaşık 7 aydır yazarlığını yaptığım sözlük.

  Yazarlığım süresince Çok sağlam yazarlar ile karşılaşıp beni derinden etkileyen hikayeler dinledim.
  Yeri geldi Dergilere makaleler yolladık, yeri geldi Whatss ap aracılığı ile Grup kurup fikir Çarpıştırdık.
  Zirvede buluştuğum yazarlar bile oldu. Ve hatta saatlerce telefon vasıtası ile konuştuğum yazarlar, mesajlaştığım moderatörler oldu.

  Bir açıdan insanı kendine bağlayan bu sözlük ortamı bir diğer açıdan cidden kafa ağrıtabiliyor.

  Nasıl mı?

  Mesela orada sırf bana hakaret etmek için Feyk hesap açan tipler gördüm. Özel mesajdan ana bacı söven liseliler, nick altımdan ağıza alınmayacak laflar eden ergenler, iftira atan riyakarlar ve daha neler neler..

  Bilgi kutsaldır. Görüş beyan etmek ise benim kendime görev bildiğim bir eylemdir. Fakat sırf zıt fikirde olduğum için yaptıkları bu şeyler insanın düşünmesine ve hatta yazarlıktan soğumasına sebep olabiliyor.

  Ama ne olursa olsun kesinlikle yazarlık yapmayı bırakmayacağım diyorum. Umarım bu fikirden vazgeçmem.
 18. görsel
  Kutlukbilgekagan
  #546561 | 07/12/2015 18:42
tümünü gör