sözde ermeni soykırımı

 1. 1
  1900'lü yılların başında türkletin ermenilere yaptığı iddia edilen soykırımdır. büyük ihtimalle vardır. ama her şey karşılıklıdır bu dünyada ne ettiysen onu bulursun. yani diyeceğim odur ki biz ermeni soykırımı yaptıysak öncesinde illaki bir soykırım daha yapılmıştır. yoksa sebepsiz yere kim kimi kesiyor?
 2. görsel
  charizard
  #3306 | 23/12/2012 18:44
 3. 2
  olmayan soykırımdır. her şey karşılıklı iç savaştır.

 4. görsel
  antikaw militarist
  #3309 | 23/12/2012 18:45
 5. 3
  türk tarihindeki ne ilk ne de son utanç kaynağıdır. iktidar hırsı için kardeşini, oğlunu boğazlatan bir osmanlı'nın torunlarından da başka bir şey beklenemez zaten değil mi? Tıpkı Almanya'nın nazi dönemi ile yüzleşmesi ve hesaplaşması gibi bizim de bir an önce kendi utanç verici tarihimizle yüzleşmemiz gerekmektedir. bu gerçeklerle yüzleşmeden, sadece kendimize yalan söyleyen, yalanlarla yaşayan bir toplum olarak tarihe geçmememiz imkansızdır. biraz empati... başka bir şeye gerek yok...

  ha bu arada, yukarıda yazılanlar kesinlikle bir ermeni yandaşlığı değildir. Erivan havalimanına inen türklere ermeni yetkililer tarafından sorulan "ermeni soykırımını kabul ediyor musun?" sorusunun ve alınan cevabın olumsuz olması sonucunda kişinin havaalanından ülkeye alınmamasını tabii ki de kınıyorum. ancak bu durumdan bile anlaşılıyor bir halkın, toplumun psikolojisini nasıl alt üst ettiğimiz... sahiplnecek tek şeyleri var ermenilerin: soykırım. bunu psikolojik bir takıntı olarak politik tavırlarına katmakta, hatta bütün politikalarını bunun üzerine kurmaktalar. mantıklı mı? değil. ama bu bizi ilgilendirmez. her koyun kendi bacağından asılır. bizim yaptıklarımızı kabul etmemiz, ermenilere karşı kaybedeceğimiz bir savaş değil, kendimiz için kazanmış olacağımız bir zaferdir. varoluş için kazandığımız büyük bir zafer. bir yüzleşme hesaplaşma, kabullenme, moral olarak dibe çökme ve sonrasında sağlam adımlarla geleceğe doğru güzel adımlar atma...
 6. görsel
  entelit
  #3322 | 23/12/2012 18:59
 7. 4
  ilk önce hocayı kabul etmeleri gerekir zaten diye düşünüyorduk, ermenilerin
  çünkü kendi elleri o kadar da temiz değildir diyorduk
  bunun haricinde, asala nın öldürdüğü diplomatlarımız var diyorduk efendim...
 8. görsel
  antikaw militarist
  #3325 | 23/12/2012 19:09
 9. 5
  ayrıcana ermeniler türkler kadar hırslıdır bunun haricinde eğer böyle davranılmasaydı, zaten en sonunda salefi yunanlılar gibi ülkemizi işgal için geleceklerdi

  türk tarihinin utanılacak bir konusuda yoktur ne yaptıysa kendi-kendimize yaptık...,

  faşist despot ermenilerin dediklerine karşı geri adımlar atacak değiliz...
 10. görsel
  antikaw militarist
  #3327 | 23/12/2012 19:17
 11. 6
  evet dediklerimiz doğrudur efendim olmayan soykırımdır.
 12. görsel
  antikaw militarist
  #3874 | 24/12/2012 14:10
 13. 7
  emperyalistlerin üzerimize yapıştırmak istedikleri damgadır sadece.
  -diyoruz.
 14. görsel
  antikaw militarist
  #3877 | 24/12/2012 14:14
 15. 8
  kısaca 1915'te ermeniler, taşnak ve hıncak adlı çeteler oluşturup doğudaki türk köylerini basıp oradaki köylüleri katletmiştir. amaçları ise 1.dünya savaşı'nda ingiliz, fransız, arap ve rus askerlere yardım etmek ve "büyük ermenistan" adı altında fransa ve rusyanın desteğni alıp bir devlet kurmakır. bu sebeplerden dolayı ermeniler osmanlılara karşı ayaklanmış ve yaklaşık 523.000 osmanlı vatandaşı katletmiştir.

  bu olayları üzerine talat paşa doğudaki ermenileri osmanlının vilayeti olan suriye'ye tehcir etme kararı vermiştir. sarıkamış'ta ruslarla savaşan osmanlı suriye'ye düzenlenen ermeni tehcirini düzenli şekilde gerçekleşemedi ve yorgunluk, hastalık, sıcaklık ve açlık nedeniyle bir çok ermeni öldü.

  tehcir sırasında ölen ermeni sayısı belli degildir bazı insanlar 1.5 ve 2 milyon arasında ermeni öldüğünü iddia etmekte ancak 1914'te yapılan nufüs sayımına göre 1.3 milyon ermeni kökenli osmanlı vatandaşı vardı. bernard lewis "birinci dünya savaşı?nda en fazla 300.000 ermeni ölmüştür" sözleri ise katlian iddasını çürütmektedir.
  ermeni tehciri bir "soykırım"ya da "katliam" değildir. soykırım ya da katliam emrini hiç bir paşa vermemiştir. sadece "doğu cephe'deki isyancıları suriye'ye tehcir edin" emri vardır. tehcir sırasında hastalık, sıcaklık ve açlık nedeniyle bir çok ermeni ölmiştür yalnız bunlar katliam sayesinden değil tehcir sırasındaki nedenlerden ölmüşlerdir.

  soykırım kelime anlamı ile "bir halk veya milleti yok etmek" tir. osmanlı bütün ermeni halkını suriye'ye sürmemiştir. yalnızca doğuda altı vilayetinde yaşayan isyancı taşnak ve hıncak üyelerini tehcir etmiştir. diğer illerdeki ermenilere dokunmamıştır. osmanlı tehciri ermenileri yani isyancıları yok etmek değil, onları suriye'ye yerleştrimek için gerçekleştirmiştir halen suriye'de binlerce ermeninin yaşaması bunun kanıtıdır.

  osmanlıda ermenler; 29 paşa, 22 bakan, 33 milletvekili, 7 büyükelçi, 11 başkonsolos ile yüksek devlet görevine getirlmiştir. bugün türkiye cumhuriyeti'nde de yaklaşık 100.000 ermeni kökenli türk vatandaşı bulunmkatdır. dini lideri ermeni patriği istanbul'da oturmakta ve patrikliğin türkiye'de yüzden fazla ermeni kilise ve okulu vardır. osmanlının ve sonrasında kurulan türkiye cumhuriyeti'nin ermenilere verdiği değer ortada iken

  soykırım iddiarı ile orta dolaşanların 1973 yılında "asala" terör örgütü kurup yüzden fazla türk elçisi oldürmüştür olan ermeniler ise görmezden gelmesi ise oldukça üzücüdür.
 16. görsel
  şimdilik mavi
  #3924 | 24/12/2012 15:12
 17. 9
  tekadamdevrimi.com/...
 18. görsel
  antikaw militarist
  #5560 | 27/12/2012 22:36
 19. 10
  karsiyorum.blogcu.com/...
 20. görsel
  antikaw militarist
  #5563 | 27/12/2012 22:42
 21. 11
  vardır ya da yoktur demenin bize düşmeyeceği hede. ne olursa olsun burada herkes sağdan soldan duyduğu, okuduğu şeyleri yazıyor. kararı verecek olan tarihçilerdir, biz değil.

  türk tarihçiler: ermeniler katliamı başlattı, türkler karşılık verdi.
  ermeni tarihçiler: türkler katliamı başlattı, ermeniler karşılık verdi.

  kim önce yapmış, kim sonra yapmış bunlarla uğraşmaya gerek yok. iki tarafın tarihçileri de belgelerle haklılıklarını ispatlıyor. milyonlara gerek yok, 100 sivilin ölmesi bile katliamdır. bu demek oluyor ki: ortada bir utanç vardır, ve bu utanç iki tarafa aittir. "ama örtmenim kavgayı ali başlattı" demenin bir anlamı yok.
 22. 12
  bi sik bilmeyen monşerler tarafından kabul edilen hadise. bırak tarihi tarihçiler tartışsın sen git puronu iç at ağızlı. zaten dünyada bi bizim at ağızlılarda var çıktığı yeri beğenmemek. noldu şimdi o cücük beyninle okumadan, araştırmadan türk milletine iftira atınca avrupai mi oldun. türk halkının en büyük kanseridir zaten kendi milletini beğenmemek. hadi bu konuda bi bilgin vardır anlarım, ortaya deiller koyarsın anlarım, belgelerle konuşursun, savunduğun argümanları temellendirirsin anlarım, saygı duyarım. a be sik kafalı bunların hiç birini yap(a)mıyorsun ama lafa gelince "bunlardan beklenir yuhaaa" diye ağzından köpük saçıyorsun.

  ermeniler bile bizim monşerler kadar savunamazdı bu olayı. adamların amaçları belli zaten. bir arada kalabilmek, bir millet olabilmek için tutunacak bi dalları olsun istiyorlar. hani israilliler gibi. eğer tarihte yahudilere karşı soykırım olmasaydı belki bugün israil diye bir devlette olmazdı. hani bi laf vardırya "eğer hitler olmasaydı, yahudiler kendi hitler'ini yaratırlardı"* ha işte adamların durumu da bu.

  şimdi siktir git iki tane kitap oku. ha türklerin yazdığı kitapları okumana gerek yok. koskoca bi milleti insanlık suçu işlemekle itham edecek kadar cüretkar biri olduğuna göre üç beş dil biliyorsundur. git rus arşivlerini araştır. fransız, amerikan belgelerini oku öyle gel.
 23. görsel
  robin hood
  #5578 | 27/12/2012 23:11
 24. 13
  ermeni vatandaşların kendi topraklarında yaşam hakkına son veren soykırımdır. soykırım sonrasında evlerine mal varlıklarına el konulmuş, zamanın ideolojik zihniyet yandaşlarına peşkeş edilmiştir.

  (bkz: ermeni soykırımı var diyen yazarlar)
 25. görsel
  Albert Albertino
  #322623 | 20/11/2014 15:52
 26. 14
  eskiler, "ermeni gailesi" diyorlardı.
  "gaile", dert, sıkıntı, keder, üzüntü insanı uğraştıran, bezdiren sıkıntılı iş demektir.
  bir bakıma "baş ağrısı", hatta "baş belası".
  ermeni gailesi, basit bir sorun değil, karmaşık, sui generis bir sorundur, başka sorunlara pek benzemiyor.
  bu gailenin geçmişinde, ermenilerin osmanlı devleti'ne ihaneti var; düşmana hizmeti var; mehmetçiği arkadan hançerlemesi var; masum müslüman köylüleri kılıçtan geçirmesi var, alçaklık, kalleşlik var, yalanın, hilenin daniskasi var, her türlü adilik, kötülük ve de emperyalizmin bütün çirkin oyunları var.
  ermeni çetelerinin "faşist milliyetçiliği", kökleri tarihin derinliklerine kadar uzanan bir ermeni suikast damarı, masum türk kanı döken katilleri "ermeni ulusal kahramanı" ilan etme geleneği, ermeni çocuklarını bu sözümona "kahramanlara" özendirip yeni suikastçılar yetiştirme ve suikast geleneğini kuşaktan kuşağa aktarma kültürü, kimi ermeni papazlarının kanlı suikastçıları kutsayıp yüceltme alışkanlığı, ermenistan hükümetinin, kanlı teröristlere kanat germesi, hatta onlara devlet protokolünde yer vermesi vs. vs. var.
  masum türk diplomatlarını vurmuş, türk kuruluşlarına bombalar savurmuş ve pek çok masum can almış o kanlı teröristler yargılanmamış, cezasız kalmıştır.
  ermeni galiesinin içinde bunların hepsi var.
  ermenistan'ın, türkiye sınırlarını reddetmesi, türk topraklarına göz dikmesi, azerbaycan topraklarını işgal etmesi, yüz binlerce azeriyi yerinden yurdundan etmesi var, azerilere edilen zulim var, hocalı katliamı var, var da var. iflah olmaz, yüzsüz insanlar var... insanı uğraştırır, kahreder...
 27. görsel
  moottah
  #429508 | 16/04/2015 00:36
 28. 15
  Yüzüncü yılında Bulunduğumuz insan dışı olaydır. yoktur demiyorum ortada öldürülen 1,5 milyon insan vardır. Bu insanlar Yaşadıkları topraklardan zorla tehcir ettirilmişlerdir.
 29. görsel
  sosyalist
  #434620 | 24/04/2015 19:50
 30. 16
  (bkz: sözde ermeni soykırımı sözünü tehcir etmek)
 31. 17
  sözdedir. zira savaş alanında bizden de adamlar gitti.

  Soykırım gibi soykırım görmek isteyenler almanya'ya bosna hersek'e bakabilir. şov yapmasın lütfen.
 32. görsel
  yunowimnogood
  #434745 | 25/04/2015 00:36
 33. 18
  pbs.twimg.com/...
 34. görsel
  yunowimnogood
  #499676 | 19/08/2015 21:25
 35. 19
  nüfusu bugün bile 8-10 milyonu zor bulan bir milletin, 100 yıl önce 1.5 milyon insanının öldürüldüğünü söyleyen dangozlarca kabul edilen zırva.
 36. görsel
  kutup
  #499776 | 20/08/2015 00:03
 37. 20
  tam bir saçmalık örneği.

  lan nasıl soykırım olabilir ittihatçılarla taşnak ermenileri arasında ? ittihatçılar fellik fellik saklanırken taşnak örgütçüleri onların gazetelerini kitaplarını anadolu'ya yayıyordu. ak partimiz ile mhp'nin düşman olduğunu sanmak gibi bir şey bu. mantıksız. metazori.
 38. görsel
 39. 21
  sözde olmasına rağmen gerçek soykırımlar olan alman, çin, israil, sırbistan... soykırımlarından daha çok gündem olmuş mevzu.
 40. görsel
  okurgezer
  #499785 | 20/08/2015 00:12
 41. 22
  niye sözde onu anlamadım. yaptık. soykırım denmez aslında çünkü sadece ermenilere yapmadık...
  neyse temel olay şu:
  osmanlı ayaklanma çıkarmaya başlayan, ve rusya'ya yaklaşan ermenileri uzaklaştırmak ister. bu olaylar olurken terakki gelir, yeni bir ülke kurma hayaliyle bu işe devam eder ama daha acımasız bi şekilde. sonra terakki saraydan atılır ama iş işten geçmiştir. ermeniler uzaklaştırılırken büyük bir çoğunluğu zaten yolda doğal şartlardan ölür. wikide onları yerleştirdiğimizde yardım ettiğimiz yazıyor ama emin değilim. yüksek ihtimalle yapmışızdır.

  sadece ermenilere yapmadık dediğim şu: türk hristiyanları da uzaklaştırdık. onları suriye kısmına, ermenilerin bir çoğunu da şu an bulundukları bölgelere yerleştirdik. bu yüzden soykırım denemez.

  savaş bittikten sonra evlerine geri dönebileceklerini söyledik bu arada.

  ayrıca ermenilerin aklında akdenize bağlı bir ülke kurmak vardı.
 42. görsel
  oban123
  #693959 | 05/03/2016 01:42
 43. 23
  ermenilerin türkiye'den para ve toprak koparmak adına yıllardır peşinden koştuğu bir sözde soykırım. soykırım böyle olmaz arkadaşlar. soykırım arıyorsanız bakabileceğiniz pek çok örnek var. şimdi saymayayım. araştırıverin. ha hiç ermeni ölmemiş demiyorum. ölmüşler. göç sırasında her zaman insan ölmüş. şimdiki gibi ulusoy'a atlayıp gitmiyordu zamanında insanlar. göç sırasında insanlar ölmüş işte. durum bundan ibaret. açlıktan ölmüşler. çete baskınlarına uğrayıp ölmüşler. vs, vs...
 44. görsel
  PUTUK
  #693966 | 05/03/2016 01:46
 45. 24
  modadır.

  Bizzat rahmetli babaannemden dinlemiştim, Ruslar ve Ermenilerin köylerimize gelip neler yaptıklarını, köyün en güzel kızını seçip götürdüklerini, karşı koyanlara neler yaptıklarını, kızların nasıl samanlıklara saklandıklarını ve çok dahasını...
  Nedir bu taraflılık, sen yaptıncılık? Nedir bu mağduru oynamak? Biz de mağduruz o halde. Evet, size yapıldığını söylediğiniz şeylerin aynısının bize yapıldığını söylüyorum ve birinci ağızdan dinledim.
  Moda oldu anasını satayım.
  Soyu devam eden bir milletin soyunun kırıldığını, onlara soykırım yapıldığını söylüyorlar. Komik.
 46. görsel
  hiç
  #862300 | 03/06/2016 16:04
 47. 25
  tarih biliminin konusu olmaktan öte siyasi saçmalıklara konu olmuş tartışmalı olay.

  özür diliyoruz kampanyası filan çıkmış şimdi, bana ne kardeşim ben mi yaptım? tarihi olaydır incelenir okur ders çıkarırız ölen de öldüren de yıllar önce göçmüş gitmiş ne sorumlu ne kurban kalmamış ortada.

  işin türk ermeni kısmı da umurumda değil, "türkler yapmaz öyle şey" diyecek kadar ne umursuyorum ne öyle bir inancım var, ne de ermeniler ile ilgili genel yargılarım var. benim gördüğüm insanlar ırk fark etmeden anasını babasını bile kesecek yapıda, beklerim yani. bilimsel yöntemle gider inceler açığa çıkarabildiğin kadarını çıkarırsın. gerisi devletlerin çıkarları için yuvarlanmalarından başka bir şey değil.

  şimdi kabul edildi diyelim, devletten yetkili biri çıkıp "evet biz yaptık" derse ona da gülerim. senin neyine lan nereye sen yaptın düdük daha doğmamıştın bile. öz güvene bak herifteki.
 48. görsel
  anoktainoktagnokta
  #862308 | 03/06/2016 16:27
tümünü gör