kayıt

friends

 1. 1
  10 sezon boyunca hiç sıkmayan, hiç bitmesin istenen dizidir. dizinin finali, bütün bölümlerinin aksine duygusaldır.
 2. 2
  bitirdiğimde boşluğa düşmüş gibi hissettiğim özel dizilerden bir tanesi. bitecek diye son sezonu uzattığımı hatırlarım. hatta son bölümü bir hafta bekletmiştim izlemek için.
 3. 3
  238 bölümlük aşmış dizi. 10 sezonluk bir dizi. izleyenleri için bir süre sonra dizi olmaktan çıkıp bir uzuv gibi görülmeye başlanmıştır. yıl olmuş 2013, hala izleniyor düşünün. özellikle ilk sezonu çok komik. zira o garip kıyafetleri bile gülünç geliyor insana. sonradan sonraya alışılıyor, garipsenmiyor tabii.
 4. 4
  chandler bing gibi şahane bir karakteri bünyesinde barındıran dizi. yeni başladım -bir arkadaş sayesinde- çok güzel geldi. sanırım depresyonumun tek ilacı kendileri.
 5. 5
  s01e01:
  the one where monica gets a roommate

  yıllar öncesi görüp de izlemediydim, çok komik de gelmediydi o zamanlar ama şimdi bir şans daha vererek başlıyorum kendisine. bir şeyi komik bulmak ya da bulmamak karışık bir hadise aslında, karakterlere alışmak da cabası. hele 94'ün tipleri giyimler kuşamlar, saçlar başlar falan derken biraz itici geldi. üstelik sezonda 24 bölüm görünüyor. bu kadar ne konuşacaklar şimdiden merak ettim. artık güldürdükleri yere kadar gider gitmez ise bored to death'in yaptığı gibi beni canımdan bezdirirler ve orada kalır. puan fena yüksek bakalım ne olacak merakla bekliyoruz.

  -- spoiler --

  .karakterlerimiz ile tanıştık pat diye, bir koltuk etrafında oturan arkadaşlar. dizi bu şekilde geçecek herhalde. oturtup konuşmaktan fazlası olacak mı bilmiyorum. devamlı bir sitcom ve gülücük efektleri zor olabilir diyorum. hayırlısı bakalım.

  .evliliğinden kaçan kızımız daha sonra devamlı komedi filmlerinde boy gösterdi sanki, diğerleri de kendi başlarında işler yaptı gibi. siyah saçlı kızımız en yaşlı olanı ve onu pek görmedim gibi gibi. her birinin kendince tripleri falan var. zamanla bu tripler daha komik gelecek gibi duruyor.

  .öyle kadın erkek ilişkilerine dokundurmaktan başka da bir şey yapmadılar. kaşığı kavramak gibi olan bir sözü, kaşığı kaldırmak gibi çevirmişler, öyle daha komik olmuş. manası da o belki ama yine de ne bileyim. boş beleş işler hehe.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com.tr/...
 6. 6
  s01e02:
  the one with the sonogram at the end

  -- spoiler --

  .ilk bölümden daha kötüydü, son kısımlarda biraz gülümsetebildiler. genel olarak kötü geldi bölüm. isimlerini bile henüz takip edemedim ya işte lezbiyen karısı olan tipin bir takım hareketleri komik olabilir, içlerinde en komiği o herhalde hehe.

  .bir tarafta evlilikten kaçmış kızımızın yüzük iadesi, diğer tarafta lezbiyen olduğundan ayrılmış kadının hamile olması gibi mühim konuları ele aldılar. bu arada romantik komedi türünde imiş kendisi, bu yüzden de bana çok ters imiş ya bakalım biraz daha şans tanıyorum hehe. bu kadar insan gülüyorsa ben de gülmeliyim hehe.

  .kalan iki eleman nerdeyse hiç komik değil, öyle süs olsun diye duruyorlar herhalde. bir de niye devamlı aynı evdeler onu da bir deseler ya? hakkaten sıkı arkadaş bunlar yahu.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com.tr/...
 7. 7
  s01e03:
  the one with the thumb

  -- spoiler --

  .evren meselesi gülümsetti insanı biraz, karakterlere biraz daha alıştırıyorlar sanki. üç bölümde bunu yapmaları da fena değil. bakalım hala hafiften uyuz oluyorum. bir de 1080p.bluray.x264-maximersk sunumunun üç ve dördüncü bölümler yeri değişmiş, imdb ve altyazı daha doğrusunu söylüyordur herhalde.

  .monica kendine yine bir erkek arkadaş bulur ve bunu sıkı dostları ile tanıştırır, dalga geçeceklerini bekler iken çok severler bunu. eh bu abartılar da hafif komik idi işte.

  .sigara meselesi için zamanlar ne eski, üstüne geyik yapmışlar ama kapalı alanda sigara içilmezliği falan ortalarda yok, yıl 94 tabi. onun da hafif geyikleri vardı işte.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com.tr/...
 8. 8
  s01e04:
  the one with george stephanopoulos

  -- spoiler --

  .hala pek alışamadım, biraz gülümsetme haricinde pek bir şeye sebep olmuyorlar ama tiplere alışınca gidebilir gibi geldi bu bölüm. yine karın erkek ilişkileri meseleleri ağırlıkta ve hep ağırlıkta olacak gibi. bir yere kadar komik tabi bunlar...

  .kızların pijama partısi fena değildi de ne bileyim komik de değildi. karşıdaki seksi adamı izliyorlar muhabbet ediyorlar falan. kafalar güzel tabi de daha komik bir şeyler bekliyor.

  .erkekler de terkedilmiş elemanın acısını dindirmek için hokey maçına falan gidiyorlar, neymiş efendim ilk kadınmış da falan filan. hemşire tipi komikti biraz burada.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com.tr/...
 9. 9
  s01e05:
  the one with the east german laundry detergent

  -- spoiler --

  .bir miktar daha güldürdüler. herhalde alışıyoruz tiplere ve bu böyle gidebilir gibi. kadın erkek ilişkilerini bu şekil devam ettirirler ise bayması muhtemelel ama absürtlük sınırında dolaşırlarsa yine de devam edilebilir. çiftleri ayırıp aralarında bölüşme olayı nedir mesela? çok abartı idi, biraz komikti bu yüzden.

  .çamaşır meselesi ve yakınlaşma çalışmaları da eh fena değildi, sıra kapan kadın da olayların üstüne ek gibi oldu. geriye kalan iki karakterimiz de ayrılık üzerine bir çalışma yaptılar. ayrılık aşamalarına göndermeler falan filan. aman da aman.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com.tr/...
 10. 10
  s01e06:
  the one with the butt

  -- spoiler --

  .al pacino'nun kalçası meselesi komik idi. orada güldüm ve bu ilk gülüşümüz idi bu seri için. ümit vaad ediyorlar sanki. tiplere alışıyor gibiyiz. hala çok eskiler, hala çok tripli oynuyorlar ama komik oluyor herhalde böyle.

  .en azından o zamanın komikliği böyle olabilir. arada güldürmeleri bile yeterli olabilir. her bölüm kadın erkek ilişkisi olacak anlaşılan, bu sefer bir çok erkek ile takılan bir kadın meselesi vardı. çok mühim bir meseleydi tabi.

  .bir de düzen hastalığı meselesine dokundurdular, monica en son yatakta cebelleşiyordu bu düşünceler ile... doktora gitmeli kesin.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com.tr/...
 11. 11
  s01e07:
  the one with the blackout

  -- spoiler --

  .atm'deki olaylar komik idi bu sefer. romantik komedimizin abartı halleri işte. eleman o kadar komik gelmiyordu ama bu kafadan düşünce meseleleri falan hepsi bir komik oldu. sakız şişirme meselesinde de koptum gari. olacak bu işte hehe.

  .elektrik kesintisi ve bizim ekibin bir başlarına takılması ile devam etti. ross ile rachel meselesini bir şekilde bağlarlar herhalde şimdilik bir italyan araya girdi. eleman tam açılacak kedi atladı, oralar da biraz komik idi.

  .phoebe'nin gitarı ile tanışmış olduk. daha iyi şarkılarda bekliyoruz artık kendisini.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com.tr/...
 12. 12
  s01e08:
  the one where nana dies twice

  -- spoiler --

  .az tebessüm ettiren bir bölümdü sadece. nineler ölür, iki kez ölür. öperken canlanır biz de kahkahayı basarız. basar mıyız? basmayız tabi. cenaze olayları, bir kaç insan, anne kız ilişkileri falan derken de bu olaylar kapmış olur ve öyle geçer gider.

  .chandler gay mi değil mi? o konu da pek gereksiz geldi, fazla da bir komikliği yoktu zaten. herkese soruyor ben gay miyim değil miyim diye?

  .ninelerinin kendileri gibi kafede arkadaşlar ile takılması ve resimlere bakmaları da duygusal komikliklerden olsa gerek. kendilerine gönderme gibi algıladım ben.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com.tr/...
 13. 13
  s01e09:
  the one where underdog gets away

  -- spoiler --

  .pek güldürmediler yine, yok şükran günüymüş falan filan işte. sonunda birlik olmak arkadaş olmak mesajını da eksik etmediler o da biraz sinir bozucuydu. tabi dizinin adı bu, ne güzel de arkadaşlar ama olsun ben uyuz olurum buna yapacak bir şey yok.

  .anahtarı unutma meselesinde de pek gülmedim, biraz hastalık posteri meselesi gülümsetiyor idi o kadar. anne karnındaki bebeğe konuşmalar da komiğime gitmedi hiç. özetle gülmedim hehe.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com.tr/...
 14. 14
  s01e10:
  the one with the monkey

  -- spoiler --

  .ekibimiz yılbaşına yalnız girer, önce randevusuz anlaşması yaparlar sonra herkes birer ikişer eleman bulur ama ross maymunla takılır. derken gece yarısına ulaştığın kimsenin yanında kimsesi kalmaz sadece arkadaşlar kalır, erkek erkeği öper. isimlerini unuttum yine. biri beni öpsün diye zıplar falan. biraz tersten ama öyle oldu yeminle.

  .maymun meselesi bunlar yüzünden olduysa hiç komik değil. kalıcı değildir herhalde. fibi'mizin şarkıları hoş, sevdiceği ile geçirdiği vakitler de biraz gülümsetiyor ama o kadar işte. çok hızlı yaşıyorlar bunlar vesselam.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com.tr/...
 15. 15
  s01e11:
  the one with mrs. bing

  -- spoiler --

  .gülümsetiyorlar ve bu şekilde devam edecekler herhalde. en iyi arkadaşının annesini öpme meselesi ve komadaki erkeğin ideal erkek olma meselesine değindiler bu bölüm. hani iki konuda zaten gülümsetiyor, tiplere de alışınca böyle gider gibi.

  .komadaki elemanın uyanması için daha iyi bir şeyler bulacaklar sandım ama adam sadece sallamadı, herhalde vermek istedikleri mesaj da buydu. ha bu ilişkiler meselelerine göndermeler bitmeyecek belli ki ama yapacak bir şey yok.

  .anne meselesinde burun ve kıyafetler daha dikkat çekici idi. yazarlara gönderme ve meşhur bir tv show'u falan derken öyle geçti gitti bir bölüm daha. yunan oyunu provası en komik kısmıydı sanki.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com.tr/...
 16. 16
  s01e12:
  the one with the dozen lasagnas

  -- spoiler --

  .eh yine hoş ama pek de güldürmeyen bir bölüm oldu. hoşluk için izleniyor sanırım. yardırma olayı pek olmayacak gibi. insan karakterlere alışıyor, elemanlar belli bir çizgide oynuyorlar zaten. tepkilere aşina olunca da öyle gidiyor sanırım.

  .ross'un oğlu olacakmış, bunu öğrendik. ilk öğrenmek istemedi ama sonra oğlum olacak lafını pek hızlı söyler oldu. bölüm de orada bitti. aynı zamanda rachel meselesinde adım atamamış oldu. ailecek birlikte olmaları istiyoruz herhalde. o kıvamda bu iş ilelebet sürecek gibi. paulo'muydu neydi. bizim fibi'ye sarkıntılık etti ve işler karıştı.

  .langırt ve masa alımı meselesi. iki elemanın ev arkadaşlığı meselesi de yan konumuz olarak hoştu diyebiliriz.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com.tr/...
 17. 17
  s01e13:
  the one with the boobies

  -- spoiler --

  .pek gülümseyemedim bile. neymiş memeleri görmüş de o, öbürü de pipisini görecekmiş. bu ne lan dedim. bir de sonunda herkes birbirinin bir yerini gördü. baba dahil, komik mi? iyi mi oldu şimdi yani?

  .psikiyatrist tip fena değildi. çözümlemeleri ve bizim grubu mahvetmiş olması iyidi. kimse onu sevmiyor. sonunda fibi'de sevmiyor tamam da çok da uzatmadan meseleyi bitirmiş oldular.

  .joey'in anası babası meselesine daldık. neymiş babası aldatırken daha iyi bir insanmış falan filan. işte tamamen ilişkiler üzerine kurulu bir bölüm ve dizi olduğundan başka da bir şey beklememek lazım belki bilemedim.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com.tr/...
 18. 18
  şu sıkıcı yaz günlerinde imdadıma yetişendir. kardeşim bilgisayarıma indirmese belki çok daha uzun bir süre tanıyamayacaktım böyle güzel bir diziyi. oyuncuların her biri muhteşem. özellikle joey tribbiani, ross geller ve rachel green harikalar.
 19. 19
  s01e14:
  the one with the candy hearts

  -- spoiler --

  .ben bu bölümü yarım bırakmışım sonra tamamlarım diye herhalde sonra unutup izledim diye sildim o yüzden kusura bakmasın sevgili friendsler. hatırlardığım kadarıyla sevgililer gününde bir haller olduydu. chandler'ın azılı sevgilisi falan vardı. joey yine bir tane hatun bulduydu kendine. zaten başka ne işi var ki?

  .ross lezbiyen karısına gitmiş herhalde son kısımda ve kendine yeni birini bulma tavsiyesi ile yola devam etmiş. zaten bu konuda çabaları da sürüyordu anladığım kadarıyla. kalan kızcağızlarımız da eski sevgililer meselesinden arınma olayına girmişlerdi. tabi fikrin sorumlusu sevgili fibi idi. pek de güldürmedilerdi bu sefer.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com.tr/...
 20. 20
  s01e15:
  the one with the stoned guy

  -- spoiler --

  .güldüm biraz bu bölüm. özellikle ross ile joey'in edepsiz konuşma muhabbeti iyidi. arkadan chandler gelince daha büyük bir espiri patlatacak sandım ya şoke olmak ile meşguldü herhalde. en komik sahnesi buydu işte.

  .geri kalanda monica aşçılık ile uğraştı, kafayı bulmuş şef abinin teki geldi. tanıdık bir tipti ya kendisi zaten bu tezahuratlara biraz ayar oluyorum. evli ve çocuklu gibi değil yani bu açıdan.

  .chandler'ın işten ayrılıp daha iyi bir mevkiye yükselmesi ve telefon konuşması da fena değildi. hani amacı nedir ne değildir falan diye sorgularken yine paranın kölesi oldu. en son kısımdaki vurgu da buna yönelikti herhalde.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com.tr/...
 21. 21
  s01e16:
  the one with two parts: part 1

  -- spoiler --

  .pek güldürmediler yine, en komik kısmı ross'un oyuncak bebeği top gibi atmak istemesi meselesiydi. tabi "baba" olacağını fark etmesi falan da iyi göndermeydi ya pek de komik sayılmaz bunlar.

  .phoebe meselesinde de pek gülümsemedim bu sefer. iki kardeşi ile takılan joey ve bunun kendi arkadaşlık ilişkilerine etkisi üzerine denemeler yapmış gibi oldular. bölüm sonu da phoebe'i "ikizini" altında bir şey olmadan görmüş bulunduk.

  .chandler yönetici pozisyonunda fırsattan istifade bir kıza takıldı. kovaması gereken kızdan istifade etmiş oldu ve eline zımbayı yedi. hani elinizi masada tutmayın uyarısı da biraz gülümsetebilir tabi insanı.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com/...
 22. 22
  s01e17:
  the one with two parts: part 2

  -- spoiler --

  .sezonun en tatlı bölümü oldu, alışıyorum herhalde yavaştan. 16 bölüm geçmiş ya hayırlısı tabi. maymun meselesini sevdim. zaten o dönemlerden sonra dizilerden maymun bunlardan geliyor herhalde. yazık hayvana falan ya komikti tabi. parmak tutma falanla da duygusala bağladılar.

  .yaş günü meselesinde pasta hoplatma ve ross'un düyası da komikti. önceki oyuncak bebek atmaca meselesine hafif gönderme yapmışlar herhalde. gülümsetsinler ben ona da razıyım.

  .falling skies'ın sevgili tom'u sakalsız ve genç hal ile zuhur etti. clooney abimiz de vardı. buralardan itibaren pek ünlü olmuş dizimiz herhalde. bakalım kimleri göreceğiz daha daha... sağlık sigortası meselesinde de pişman olup geri dönmeleri falan mesaj gibiydi sanki ya öyle şeylere bulaşan bir dizi de değil pek.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com.tr/...
 23. 23
  s01e18:
  the one with all the poker

  -- spoiler --

  .gülümsettiler, poker meselesine eğildik ailecek. kadınlar poker oynar mı oynayamaz mı? kendilerine hoca bile tuttular ama pek olmadı gibi. en son ross kazandı ama aşk gözünü kör etmiş elemanın, işe de alınmadığı için rachel'e kıyak geçmiş oldu.

  .büyük bahiste giren müzik hoştu. para isteme muhabbeti de hafif gülümsetti beni. phoebe'nin valeye bakışı ve parayı lanetlemesine de gülümsedim az biraz.

  .rekabetçilik meselesinde tencere dibin kara şeklinde çevirmişler herhalde. monica kelime oyununda tabak fırlatmış onun tekrarı vardı, eh komik ama çok abartıyorlar hareketleri sanki. tahmin oyununda joey'in uçuk tahmini de fena değildi.

  -- spoiler --

  kokakirec.blogspot.com.tr/...
 24. 24
  komedi dizilerinin şahıdır. sonradan çekilen çoğu komedi dizisi bunun özentileri gibi geliyor. şimdi isim verip taşlanmak istemiyorum ama bu eski olmasına rağmen çok kaliteli bir yapım. tam 10 sezon. insanda hep" ulan yeniden çekilse, devam etse..." gibi duygular uyandırıyor. öyle çok seviyorsunuz ki phoabe, chandler, rachel, monica, ross, joey... hepsi arkadaşınız oluyor. en çok hangi karakteri sevdiğinize bile karar veremiyorsunuz.
 25. 25
  how i met your mother adlı dizi ile çok sık karşılaştırılan dizidir. şahsi fikrim friends çok daha iyidir. ayrıca himy'ye göre karakterlerin dengesi daha başarılıdır. himy'de barney çok ön planda kalıyor. ama friendsde öyle bir durum yok. ross'un inekliğine chandler'in esprilerine joey'nin saflığına rachel'ın tikiliğine phobe'nin phoebeliğine(daha iyi açıklayamam izleyenler bilir) monica'nın takıntılarına aynı oranda gülüyorum. zaten karakterlere alıştıktan sonra dizi iyice tadından yenmez bir hal alıyor.