mustafa kemal atatürk

 1. 1
  " İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur.
  Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir.
  O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur! "
 2. görsel
  Mavidenbozma
  #1558227 | 10/11/2018 00:23 
 3. 2
  türkiye cumhuriyeti devletinin kurucusu,çağlar ötesinin insanı,büyük lider,adam gibi adam.
 4. görsel
  robin hood
  #718 | 21/12/2012 15:00
 5. 3
  O kadar baba başlığı için yazdıktan sonra en büyük babaya yazmamak olmaz. Çağının ötesinde adam. Yetiştireceği nesillerin kendi fikrinde olmasını değil aklı ve vicdanı hür nesiller olmasını, gerektiğinde kendi söz ve fikirlerinin değil bilimin, aydınlığın peşinden gidilmesini isteyecek kadar da yüce bir lider.

  Yol yapan değil, yol gösteren lider. Tek dünya lideri. Huzurla uyu.
 6. 4
  Ulu önderimiz baskomutanimiz ve cumhuriyetimizin kurucusudur kendisi.

  Tüm bunların yanında iyi bir idol ve tam bir fenomen olduğunu bütün ulusların bakış açısından görebiliriz.

  Atatürk insana değer veren bir yönetici idi. Halkına her konuda destek veren onları kollayan ve koruyan bir lider idi. Yurtta sulh cihanda sulh düşüncesi de tekrar herhangi bir insanının ya da insanin bu durumlara düşmemesi içindi. Aynı zamanda insan haklarının evrensel bildirgesindeki tüm öğütleri onlar yazılmadan 25 yıl önce ülkesinde gerçeğe çevirmiştir. Kadına verdiği değer ile de tüm dünya ulkelerinin önündedir.

  Bu sadece ataturk'un insan, Türkiye cumhuriyeti ya da dünya görüşü hakkında ufacık bir kısım. Zira kendisinin Örnek olarak sayılabilecek tonlarca düşüncesi ve icraatı var.

  Gelelim bunlarin tamamen dışında gelişen bir örneğine. Sanırım herkes şehit Kubilay hadisesini bilmekte anlatmaya gerek yoktur. Bu olay sonunda Atatürk'ün menemenle ilgili kararı vilmodit idi. Bu bakıldığında oradaki insanları yerlerinden etmek bir tecrittir. Ancak bunu kutsalı olan 1 askerine yapılanlar ve cumhuriyete karşı dincilerin giriştiği çaba ile çirkinlikten dolayı vermiştir. Bu uygulanmadi şayet yıllarca menemen devletten hiçbir destek alamadi. Bu yaptığının bedelini ödedi.

  Eğer bir yerde yanlış varsa bir kutsala dokunma çabası varsa bu en sert şekilde cezalandırılır. Bu yöneticilik gereğidir. Bu sebeple bizim en büyük kutsalimiz bu ülke ve bu adamdır. Ona değil kötü bir söz söylemek, eleştiri adi altında değerini düşürmeye çalışmak da bu sözlükte mümkün değildir. Hele de bunu o da böyle isterdi diye savunmaya çalışmak bomboş bir düşünce. Atatürk'ü eleştirecek bir kişinin değil onun gibi 100 yıl sonrasını gormesini değil daha dün ne olduğunu görmemesi de ne büyük acı.

  Sonuç olarak kutup sözlüğün en önem verdiği değerdir. Herkesin kafasına bunu sokması gerek. O'nun dışında her şeye hukuk ve saygı cercevesinde dokunmak mumkundur.
 7. görsel
  ayk
  #1286438 | 16/12/2017 15:24 
 8. 5
  "...Düşman adım adım her tarafı işgal ederek Ankara'ya kadar gelecek olursa, ben bir elime silâhımı, bir elime de Türk bayrağını alıp Elma Dağı'na çıkacağım. Burada tek başıma son kurşunuma kadar düşmanla çarpışacağım. Sonra da bu mukaddes bayrağı göğsüme sarıp şehit olacağım. ..."

  sözünü okuyunca tek başına bütün bir orduya bedel olduğuna kanaat getirdiğim yegane komutanım.
 9. görsel
  primo victoria
  #1426368 | 19/05/2018 02:28
  • Tüylerim ürperdi. :')

 10. 6
  önderimiz. hiçbir zaman yaptıklarını unutmayacağız.
 11. görsel
  robin hood
  #1565 | 22/12/2012 04:39
 12. 7
  arkasından sallayanları gördükten sonra bir yanım keşke mücadeleyi başlatmasaydı da elin ingilizi, fransızı ninelerinizi düzseydi siz de rahat etseydiniz ben de dedirten, türk milletlerinin başına gelmiş kahramanlarından bir tanesi, en güzeli.

  ^^

 13. görsel
  black king bar
  #455021 | 04/06/2015 14:56
 14. 8
  Türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu, mükemmel bir asker, siyasetçi ve eğitimci, bütün dünyanın örnek aldığı yüce lider.

  hakkında ne kadar yazılsa azdır. allah ondan razı olsun.

  not: sözlükteki ilk girim. haydi hayırlısı bakalım.
 15. görsel
  honeypie
  #463633 | 16/06/2015 11:17
 16. 9
  "Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır."

  İnsan Hiç görmediği, hiç tanımadığı birini özler mi ? Özlermiş...
 17. görsel
  the wall
  #1256002 | 10/11/2017 09:52
 18. 10
  orospu çocuklarının götünü alev alev eden adam. isyan eden bu ülkenin bütünlüğüne zarar veren bölücüleri yobazları bir günde asmış sike sike bağımsızlığı demokrasiyi laikliği getirmiştir. şimdi sıra bizde.

  izindeyiz atam.
 19. görsel
  yunowimnogood
  #1426276 | 19/05/2018 00:15
 20. 11
  "az zamanda çok ve büyük işler yaptık. bu işlerin en büyüğü, temeli türk kahramanlığı ve yüksek türk kültürü olan türkiye cumhuriyetidir."
 21. görsel
 22. 12
  Aynı zamanda bir dil bilimci gibi çalışan büyük devlet adamı. Bugün kullandığımız pek çok matematiksel terimin altında kendisinin imzası bulunur.
  Bu terimlerden bazıları:
  Toplam,çarpım,açı,bölme,çıkarma,üçgen,dörtgen vb.
 23. görsel
  dolorousedd
  #666003 | 15/02/2016 11:35
 24. 13
  senin kurduğun bir cumhuriyet vardı hani. ekim biçim yapılmaya başladı. fabrikalar kuruldu. köylere insan yetiştirsin diye kaliteli öğretmenler gönderildi. okuma yazma yaygınlaştı. ülkeyi ele geçirmeye çalışan dış destekli hacı hoca görünümlü tipler asıldı. kuran'ı okuyup öğrenmek için türkçeleştirdin. muasır medeniyet seviyesini hedefledin ya maakesef olmadı.

  bilim bilim bilim diyordun ya gelişmek ilerlemek için gerek yok dışarıdan satın alırız dediler. arpa, buğday, pirinç hatta hayvan yemi bile gemilerle ithal ediliyor. eğitim desen içler acısı halde. o köylere giden öğretmenler yerine sınıfta siyaset yapan, çocuklara matematik değil ak parti desteği öğreten hocalar var. işini düzgün yapıp kendilerinsen olmayanları da paralellerin arasına sıkıştırıp gönderdiler.

  paralel demişken. yetişmiş adamlara ihtiyacı vardı. çünkü işini doğru yapan değil kendi gibi düşünen, yaptıklarına ses çıkarmayacak insan arıyorlardı. bir tane cemaat ben senin işini yaparım sende benimkini yap dedi. karşılıklı anlaştılar. cemaat yetişmiş adam veriyordu iktidar ise para ve devletin imkanları. bir nevi kazan&kazan politikası yaptılar desek yalan olmaz.

  sonra mı ne oldu? biz de bilmiyoruz ama anladığımız kadarıyla bizim malımızı kendi aralarında paylaşamadılar. ters düştüler. e iktidar iyi yerlere hep bu cemaatin adamlarının yerleşmesine izin verdiği için iş işten geçmişti.

  onları pradan almanın tek yolu vardı. adalet sistemini kendine göre yontmak. hani sen onun için mülkün temeli falan diyordun ya yalan dolanmış o bunların gözünde. neyse dedim ya kendilerine yontmaları lazım diye. tek çare vardı. ohal ilan edilecek ve khk yönetimine geçilecekti. bunu da 2 şekilde sağlayabilirlerdi. ya darbe yada iç savaş. allah razı olsun insaflı oldukları için darbeyi tercih ettiler. 6 şeritli köprünün 3 şeridini dünya'dan bihaber, herşeyi tatbikat sanan 15-20 er ile kapatmaya çalıştılar. sonra ulu önderleri abdestsiz adamların bulduğu gavur icadı telefonla yarı muhalif kanala bağlandı. evet pek izlemeyip izlettirmediği kanala. neden biliyor musun? orada çıkarsa herkesin haberi olacaktı. yandaş kanalda çıksa millet izlemeyecekti. hatta insanların bir çoğu " a haber gösteriyorsa yalandır" diyecekti.

  yarı muhalif kanaldan milleti sokağa döktü. sonuç ne biliyor musun atam? boş yere 249 insan şehit oldu. benim gözümde şehitlikleri gerçektir. zerre şüphem yok. allah rahmet peygamberimize komşu eylesin hepsini. bir de 249 rakamından önce boş yere yazdım. niye boş yere biliyor musun? bu yayına bağlanamasaydı, o dış mihrak dedikleri türkiye'nin büyümesi istemiyor dedikleri güçler engelleseydi polisle askere çatıştırıp yine galip gelecekti. bu sefer belki 200 polisimiz şehit olacaktı.

  bir yıldır 15 temmuz ağızlarından eksilmiyor. okullardan öğretmen, devlet dairelerinden müstahdemleri görevinden uzaklaştırarak darbecilerin üstesinde geleceklerini zannediyorlar. bundan 4 sene öncesine kadar feto'ya laf edenleri mahkeme mahkeme süründüren milletvekileri 180 derece dönmüş durumda. derece falan söylüyorum sen geometrinin kitabını yazdın bilirsin. vasıfsız başbakan lazım diye bir adam getirdiler yazı yazmayı bilmiyor. "sevgili öğrenciler" olarak yazması gereken yere "sevğilı ogrencıler" falan yazıyor.

  sonuç olarak halkın dikkatini kötü olan yerler çekmesin diye sürekli olarak hedef saptırıyorlar. karnı aç insanların diyoruz yol yaptık diyorlar. işsizlik var diyoruz yol var ya diyorlar. devletin içine sızdılar diyoruz paralel diyorlar. sen bilirsin ama ben yinede bilmeyenler için hatırlatıyım. sonsuz boyunca en az bir noktada kesişen iki doğru paralel olamaz.

  seni sevsinler, aşık olsunlar, gelip anıtkabir'in mermerlerini emsinler istemiyorum. sadece yaptığın doğruları kovalasalar şu an refah düzeyimiz çok daha yukarıdaydı. atam bu arada yol yaptılar. tekra söyleyim yoksa kızıyorlar.

  he bu arada yol, köprü, havaalanı, viyadük yapmasına karşı değilim aksine destekcisiyim. sadece ellerinde bu olduğu için gözümüze sokmalarından sıkıldım. bir de sağlık sektörünü çok övüyorlar.
 25. görsel
  yeksin merceksin
  #1190148 | 15/07/2017 13:09
 26. 14
  "Asla şüphem yoktur ki Türklüğün unutulmuş medenî vasfı ve büyük medenî kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile âtînin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır. Bu söylediklerim hakikat olduğu gün, senden ve bütün medenî beşeriyetten dileğim şudur;

  Beni hatırlayınız."

  Nasıl unutabiliriz ki ata'm...
 27. 15
  Siyasi ve dini görüşünüz ne olursa olsun kendisi halka ve kamuya mâl olmuş bir asker, siyasetçi, devlet adamı, yazar, öğretmendir ve saygıyı sonuna kadar hak eden bir liderdir. Kendisi kesinlikle ve kesinlikle büyük bir lider ve fikir adamıdır.

  Ruhu şâd olsun.
 28. görsel
  profesör claps
  #1558253 | 10/11/2018 00:40
 29. 16
  münferitin münasıbı mükafatından mütefekkir olandır gibi abuk subuk kelimelerin olduğu, garip cümlelerin kurulduğu bir ülkede ve dönemde, sanayi yapmamız lazım diyen adam. dönem şartını bir daha düşünüp bu lafı idrak etmek lazım. ciddi bir öngörü.

  beyler dil bozuk demiş. düzeltmiş.
  savaş var. geldikleri gibi gitmediler. topukları göte vura vura kaçtılar.
  beyler bu kılık nedir demiş. hop modern kıyafet.
  sanayi lazım. hop fabrikalar.
  eğitim lazım. hop modern alfabe.

  eksik gördüğü her şeyi düzeltecekmiş daha da ömrü yetmemiş maalesef.

  geometriye katkılarından ötürü ayrıca bir saygım vardır.

 30. görsel
  hitlerin top sakali
  #1256073 | 10/11/2017 13:49
 31. 17
  hiçbir umudum kalmadığımda bu adam benim motivasyonum. pozitif bilme, çalışmaya böyle önem veren bir liderin milleti bu durumda olamaz diyorum.
  ''vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.'' ulu önder mustafa kemal atatürk
  kendi adıma ne düşüyorsa hep yapacağım. saygıyla, minnetle.
 32. görsel
  Obdachlos lacrima
  #1406111 | 18/04/2018 09:54
 33. 18
  aslında bu başlık iki başlık olmalıdır.
  biri, mustafa kemal. diğeri Atatürk.
  zira bahsedilen kişi çok yönlü olduğundan insani yönünü ve ideolojisini ayrı ayrı ele almak gerekir.

  Mustafa kemal,
  sadece bir insandır. sizin gibi* insandır. iki eli, iki ayağı bir kafası falan var. Rakı içer ama adam gibi içer, sever, aşık olur, izmir sevdalısıdır. Kızar, öfkelenir, tepesinin tası atar.
  çoğu zaman yalnızdır, insan işte!

  atatürk
  asker kökenli siyaset adamıdır. millet için çalışır, vatan için savaşır. gözü karadır, dış mihraklara pabuç bırakmaz. Hak'ın yerini bulmasını ister, elinden geldiğincede bunu sağlar. geleceği, çook ilerisini iyi tayin eder. ona göre hareket eder, plan yapar. 5 yılda sıfırdan ülke kurmuştur. milleti bir araya toplamayı başarmış, kurduğu ülkenin yönetim biçimini değiştirerek, ileri denilen ülkelerden de ileri taşımıştır. başka devlet adamları bir çok şey söyler kendileri hakkında, iyi-kötü. ama en kötü söyleyenlerin bile ortak noktası şu ki; "o bir dahi!"

  bu kısa yazı yetmez daha çok şey var söylenecek, onun hakkında.
 34. görsel
  robin hood
  #811 | 21/12/2012 16:58
 35. 19
  Cumhuriyetin mimarı, ulu önder, ulu ata...
  Tüm bunların yanında hayallerimin ve hedeflerimin kaynağı başöğretmen!
  Bir öğretmen adayı olarak gösterdiği yol ve hedefte,hem gelecekte hem şimdide ilerleyeciğime ve ilerleteceğime dair söz verdiğim atam.
  Mekanı cennet, ruhu şad olsun. Biz ondan razıyız, allah da ondan razı olsun.
 36. görsel
  lodestar
  #1255927 | 10/11/2017 01:32
 37. 20
  şu devirde hayatta olsaydın da televizyonlarda, mecliste, çankaya köşkünde seni izleyip seni dinleseydik.

 38. görsel
  primo victoria
  #1365455 | 03/03/2018 11:37
 39. 21
  99 yıl önce bugün samsun'a çıkarak bir milletin mücadelesini başlatan liderimiz, atamız.

  pbs.twimg.com/...
 40. görsel
  robin hood
  #1426246 | 19/05/2018 00:01 
 41. 22
  Hangi kelime tarif etsin yokluğunun acısını be atam... sol yanımda keskin bir sızı yokluğun. Seni sevmek seni anlamak senin askerin olmak benim için hayatta sahip olduğum en büyük onurdur. Huzur içinde uyu yüce Atatürk...
 42. görsel
  ttech
  #1558245 | 10/11/2018 00:32
 43. 23
  "bir daha gel, gel samsundan"
  bu ahval ve şerait içinde dahi vazifesi, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti'ni kurtarmak olan Türk istikbalinin evlatları seni çok özledi.
  toprak olan naçiz bedenine saygı ve sevgiyle...
 44. görsel
  watashiwanekodesu
  #1558305 | 10/11/2018 01:34
 45. 24
  Yabancı arkadaşlarıma karşı hiçbir zaman milliyetimle övünmedim ama milletimle ve milletimin ulu önderiyle hep gurur duydum.

  Öyle bir miras bıraktı ki değeri maddiyatla belirlenemez, tarif etmeye kelimeler kifayetsiz kalır.

  Ruhu şad olsun.
 46. 25
  rakı ile beyaz leblebi arasında yüzyıllar geçse de kopmayacak bir bağ kurmuş tarihi şahsiyet.

  kimileri yaptığı devrimi eksik bulur, kimileri fazla.

  Son günlerde ağızda sakız. yazık.
 47. görsel
  entelit
  #720 | 21/12/2012 15:02
tümünü gör