kayıt

ırkçılık

 1. 73
  Bir zamanlar düşünsel açıdan çok yakınında bulunduğum şey. Açıkçası atsız kitaplarından çok etkilenmiştim, romantik ve duygusal biri olarak genelde çabuk etkilenirim.

  Sonra serenad okudum ve direkt hayatım olmasa da bakış açım dolayısıyla hayatım da değişti.

  Kendimi artık ahlaki gelişim teorisinde son evrede görebiliyorum. İnsan hayatı her şeyin üzerindedir.

  Hatta dürüst olayım mert fırat ve Mesela İzlanda teorisi de çok uzak gelmiyor artık.
 2. 72
  hayatım boyunca itham edildiğim şey.

  bu ülkede fikir alışverişi yapmak ve rahatsız olunan durumları dile getirmek ne zamandan beri ırkçılık oldu yav...
 3. 71
  insanlığın 2020 yılında hala bununla uğraştığına inanamıyorum ya. cidden anlam veremiyorum...
 4. 70
  kafatasçı grubun webo fotosunu paylaşıp yanındayız demesi ne abi ciddiler mi gerçekten.
 5. 69
  i.hizliresim.com/...

  ezip geçtik. yine ezeriz, sıkıntı tınne......
 6. 68
  anlayamadığım bir mesele var tabii...

  uzunca seneler evvel babam maçtan döndüğünde les ferdinand 'ı kastederek, "kara sik yazdı yine," demişti. türk tipi ırkçılık ile karşılaştığım ilk an oydu sanırım.
  fani madida, john carew veya pascal nouma yasladığında, "fener, zenci sever," diye taşak geçtik zibidilerle!
  ya da ne bileyim, cem yılmaz anlatır oldu, dedim konu uzun ben n'apayım ?

  şu ırkçılık mevzusu bir takım mekanizmalar tarafından uzunca bir müddettir zorla sokuşturulmaya çalışıyor insanımıza! alışmamış götte don durmaz tabii... çoğu zaman aleyhimize işleyen ortadoğululuk bu mevzuda da lehimize işliyor, bu coğrafyada tutmuyor renk ayrımı vesselam...

  evet, iki gündür tartışılan mevzu; hangimiz eti negro yerken siyahi insanları aklına getirdi ki? akla getirilmiş olsa raflarda yer bulabilir miydi? pierre webo en azından otomobiline yakıt alırken dahi olsa benzincinin marketine hiç girmedi mi? rafta duran bisküviyi ve üzerinde yazan o malûm ismi görmedi mi? kinlendi mi? öfkeden delirdi mi? benzincide çalışan çocuklara çıkışıp, "kaldırın lan bunu buradan," dedi mi? yapmadı, çünkü bu milletin genlerinde bu türden kodlamalar bulunmaz, değil mi?

  düşünüyorum tabii... cem yılmaz zenci şakasını kendisini izlemeye gelen pierre webo'ya yapsaydı, ne olacaktı? ya da istese göt vereceğim vincent aboubakar'la günün birinde yolda karşılaşsam ve kendisine evimde maç izlerken her daim kullandığım, "kara sik" şeklinde seslensem başıma ne gelecek? ben bunları anlamakta zorlanıyorum.

  ha, bir de;
  sanki kürtlere sayıp sövmüyormuş gibi,
  sanki alevileri ötelemiyormuş gibi,
  sanki müslüman olmayanları yok saymıyormuş gibi,
  sanki türbanlı kadınları aşağılamaktan zevk almıyormuş gibi,
  sanki siyahilere, "zenci," şeklinde seslenmiyormuş gibi;
  dün yaşanan olayda taraf olan ve
  romen hakemin kendi dilinde, "siyah" anlamına gelen ifadesini ırkçılıkla bağdaştırarak kınayan sosyal medya zibidileri var ya zibidileri,
  onların hepsinin menşeini sikeyim.
 7. 67
  Gerçekten de dünyada bundan daha gerzek çok az şey var

  (#1791022 )
 8. 66
  Amerika'da yine almış başını gitmiş bu fikir doğrultusundaki davranışlar.

  Olum trump.. Ülkenin bi kulak arkası kaldı hani.
 9. 65
  Farklı kökenlerden gelen insanların farklı özellikleri olur, farklı yerlerde yaşamışlardır, farklı kültürleri olmuştur. Irk denilen olay bu kadar. Bazı ırklar fizyolojik olarak daha güçlüdür, bazıları daha hassas, bazıları uzundur, bazılarının karın bölgesi yağ tutmaya daha müsaittir... Bazıları uysaldır, bazıları özgürlükçüdür, bazıları disiplinlidir, bazıları pistir ve bu da tartışma konusu. Senin pis algınla onunki farklı, suyun olmadığı bir yerde elli saat duş alamaz kimse. Taharet musluğu meselesi mesela, gördün mü herkes farklı, yediği farklı içtiği farklı, sıctığı bile farklı... Bu kadar! Sana hitap etmek zorunda değil, hoşlanmak zorunda değilsin, onun yaptıkları yapmak zorunda değilsin. İstediğin gibi yaşamakta özgürsün....

  Saygılı olduğun sürece amına koduğum! İnsanlara zarar vermediğin, ruhsal ve fiziksel olarak tacizde bulunmadığın sürece. Kimseden üstün değilsin aptal seni. Kimseye karışmadan, bulaşmadan, dil uzatmadan yaşamayı öğreneceksin!
 10. 64
  Bu sıralar gündemi meşgul edecek konu olarak seçilmiş anlaşılan.
  İnsanları birbirine karşı kinlendirmek için uygun bir tartışma konusu.
  Çabuk alev alıyor.
 11. 63
  bekir bozdağ kürt ama millete hizmet etme şuurunda
 12. 62
  "senin rengin kara, benden ayrı mekanlarda yaşa, içime girme bulunduğum mekanlarda olma" ırkçılığına göre, "sen benimle birlikte yaşayacaksın ama kendi değerlerini unutup benim değerlerimle yaşayacaksın" ırkçılığı çok daha ağır, yıkıcı bir ırkçılıktır.
 13. 61
  faşistlikle karıştırılan bir düşünce.
 14. 60
  fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilmeyecek tek düşünce sistemi olmalıdır.

  demokrasileri en ileri düzeyde gelişmiş ülkelerde de asla böyle değerleblndirilmez. nefret suçu kapsamında ele alınır ve çok ağır ceza yaptırımları vardır.
 15. 59
  Freud'a göre sebebi erken çocuklukta gözlenen sıkıntılardır.
  • Bildiğim kadarıyla ırkçılık ve kendi gibi olanı sevme içgüdüsel bir şey.
  • biz insanı bu yüzden seviyoruz işte ebedi kardeşim.
  • Yine de verdim eksini...
  • yapma böyle, beni üzüyorsun.
 16. 58
  (bkz: kutup sözlük'te zencilere yapılan zulüm)
 17. 57
  bin yıllık goygoyla varlığı yüceltilebilecek bir şey değildir. çöp suyu olmakla övünen varsa gönül rahatlığıyla "ben ırkçıyım" diyebilir tabii, o ayrı.

  "mert kişi, ben buyum diyendir, benim babam şöyle diyen değildir."
 18. 56
  yıllardır kardeşlik, insan hakları, eşitlik, demokratik hak gibi söylemlerle uyutuluyoruz.

  her nedense bu insan haklarının, eşitliğin, demokratik hakların türk milletine karşı uygulanmadığını kimse sorgulanmıyor.

  doğu türkistanda, ırakta, suriyede türkmenlerin katledilmesi, haklarının kısıtlanması insan hakları ihlaline girmiyor ama bir kürt, ermeni öldüğünde yaygara koparılıyor.

  tarihte ve günümüzde bize yapılan hainliklere bakarsak türk milletinin diğer tüm milletlerden daha fazla ırkçı olması lazım ancak kardeşlik yalanı, din kisvesi vs ile bizim milletimizi sömürüyorlar.

  millet vasfı olmayan kürtler bile ırkçılık yapıyor, emevi zihniyetinin hakim olduğu araplar ırkçılık yapıyor ve aynı zamanda islamın sadece kendilerine has olduğunu üstü kapalı olarak ifade ediyor ama kimsede ses yok.

  türklük bilincine sahip türkçüler doğruları söyleyince de faşist, kafatasçı gibi ithamlarla yargılanıyor.

  bu ithamları yakıştıranların arkasında iki andaval grup var zaten biri siyasal islamcı yeşil komünistler diğeri kan emici kızıl komünistler.
  • türkler, dünya'nın en kimsesiz milletidir. aslında türkler, kendine millet diyen diğerlerinin millet olmasını borçlu oldukları millettir de o yüzden.
 19. 55
  Türk ırkçılığı yapıyorsunuz diyenlerin Kürtleri överek yaptığıdır.

  İnsanın Kendisi ile çelişmesi böyle bir şey.

  (bkz: kürtlerin çok iyi insanlar olması)

  Tamam tamam inandık sgdhhdjd.
 20. 54
  tanımını bilmeyen cahil sözlük yazarları için tane tane anlatalım ki amme hizmeti olsun, sevgi pıtırcığı bölücü sevicileri bilgilensin bi rahatlasınlar.

  ırkçılık tanım olarak insanları rengine, dinine veya diline göre hakir görmek ırksal anlamda üstünlük kurmaya çalışmaktır. hal böyleyken kendi ırkını safkan olarak değerlendirip diğerlerine baskı uygulamak ırkçılık demek.

  türkçülük ise zahiren belli olan özellikleri misalen tarihi karakteristik özellikleri ile övünmek ve onu yüceltmektir. atsız türkçülüğü "ben, yabancı kaynaklı hiçbir fikri benimsemeğe tenezzül etmiyecek kadar milli şuur ve gurura malik bir türk'üm. siyasi, içtimai mezhebim türkçülüktür." diyerek anlatmıştır. bunda ne bir baskı ne bir ötekileştirme var. türk milliyetçiliği ırkçılık değil bilakis kurucu ideoloji ve memleketin emniyet sibobudur.

  daha fazla uzatmadan nejdet sançarın sözüyle bitireyim..

  "Türk'ü sevdim, seveceğim. Ama bunun sonunda ızdıraplar varmış, felaketler varmış, hatta karşılaşılacak türlü kahpelikler doluymuş. Hepsi kabul! Türk Irkı sağ olsun!..."
 21. 53
  hiçbir şekilde izahati olmayan, mizah öğesi olarak ku bundan sonra ırkçılık kokusunu aldığım vakit bimer'e şikayet edeceğim.
  • ku'dan sonra kullanılması ayrı iğrenç diyorum aq. yazamamışım.
 22. 52
  "saçmalamayın tabii ki biz üstünüz" şeklinde yapılınca çok sevimli olan.
 23. 51
  İnanabiliyor musunuz bana bile bu sitede ırkçı dendi. Yazıklar olsun.
  Kötü bir şey, yapmayın.
  • ırkçı ve ermenisin.
  • insanlığa medeniyet'i getiren yüce yunan halkıyla dağdaki ermeni bir mi? yallah.
 24. 50
  Benim arap kardeslerimin oy vermesini engelleyen sözlük yetkililerinin yaptığı eylem. En kısa zamanda suç duyurusunda bulunacağım.
 25. 49
  twitter.com/...