obsesif kompulsif bozukluk

 1. 1
  Saplantı zorlantı bozukluk. Herkesin başına gelmiştir. Bazen inanılmaz saçma şeyler takıntı olabiliyor. sağ gözü kırptıktan sonra sol gözü de kırpmak örnek saçma olabilir ama benim başıma geldiği için söylüyorum. Eminim herkesin başına bu tür şeyler geliyo ve engel olmak çok zor. Bazıları bir süre sonra geçiyor fakat kendimizi engellemeye çalışmazsanız onlarla bir ömür geçirmek zorunda kalabilirsiniz.
 2. 2
  boktan bir durumdur. zira kendimden biliyorum. öyle üst seviye obsefif değilim ama kimi zaman sizin sınırlarınızı zorlamanıza neden olabilir.
  mesela yolda yürürken bir direğin yanından geçerken ille dokunmak gibi huylar. dokunmazsa bir şey olacak korkusu falan.
 3. 3
  Bu aksaklığın en önemli özelliği kişilerin takıntılı düşüncelerinin ve davranışlarının farkında olmasıdır. bu da onu birçok diğer psikolojik rahatsızlıktan pozitif anlamda ayırır. Bu kişilerde akla takılan düşünceler istemli olarak uzaklaştırılamaz veya saçma olduğunu bile bile aynı davranış çok defa tekrar edilir.
  misal; maç yapıyorsunuz ve koşarken ayağınızın ucunu yere çarptınız mümkünatı yok ki diğer ayağınızı da yere vurmayasınız.
 4. 4
  düşünce ve mantık düzeyinde ortaya çıkan, anlamsızlığı,gereksizliği, yersizliği, hasta tarafından kabul edilen, hastanın irade ve isteği dışında inatçı biçimde sürekli olarak yineleyen takıntılı düşünce ve davranışlar.
 5. 5
  serotonin salgılanmasının düzensizliğinden dolayı oluşur.
 6. 6
  takıntı hastalığı.
  nicolas cage'in matchstick men'de büründüğü rol, hastalığın ne dereceye gelebileceğini gösteriyor.
 7. 7
  ciddi bir psikolojik hastalık olduğu kabullenilemeyen bozukluk tipidir. kişi okb'yi görür, bilir ama hastalık olduğuna inanmaz. hatta bir süre sonra öyle benimser ki karakterinin bir parçası olduğunu düşünür. hal böyle olunca tedavisi daha da güçleşir. tedavisi güçleştikçe okb de sağlamlaşır.
 8. 8
  ben de var mı diye düşündüğüm psikolojik hastalık.sürekli şekilde takıntılı olma ve düşünme halinde olma durumu.genellikle üzerine düşünülen konular ''gelecek kaygısı ve emin olma''dır.insanı aşırı derecede yorar uyku getirir.halsizleşirsiniz ve hayatınızı normal şekilde devam ettirememeye başlarsınız.
 9. 9
  Yerleşik düşünceleri;

  Ben, hem kendimden hem de başkalarından sorumluyum
  İşleri yapıldığını görmek için kendime güvenmeliyim
  Başkaları çok savsak, işlerine gerekli önemi vermiyorlar, işlerini boşluyorlar, çoğu zaman sorumsuzluk gösteriyorlar, yetersiz kalıyorlar
  Herşeyin en iyisini yapmak önemlidir.
  İşin doğru yapılabilmesi için düzene, yol,yöneme ve kurallara gerek vardır.
  Yol, yöntemim olmasa herşey darmadağın olurdu
  Gerektiği gibi yapılmayan iş felaketele sonuçlanabilir.
  Herzaman en yüksek standartların tutturulması gerekir
  İnsanlar benşm yol yönemlerime göre işlerin gereğini yerine getirmelidir.
  En yüksek düzeye ulaşmazsam bunu başarısızlık olarak kabul ederim.
  Yapılan hatalar, kusurlar ve yanlışlar bağışlanamaz.
  Ayrıntılar son derece öenmlidir.
  Benim yapış tarzım genellikle en iyisidir.
 10. 10
  zırt pırt yazdığı mesajları okumak da bir göstergesiymiş.
 11. 11
  takıntı hastalığı. bende de var bundan, mesela elimi bir yere dokundursam dokunduğum yere mutlaka diğer elimle de dokunurum.
 12. 12
  (bkz: okb)
 13. 13
  (bkz: monk)
 14. 14
  Gerçek olanları insanın gündelik hayatını sikip atan psikolojik rahatsızlıktır.
  Gözlemlediğim kadarıyla, bazı insanlar kişilik özelliklerine bir tik atacağını sandıklarından kendilerinde de bu problemin olduğunu iddia ediyorlar; fakat çoğununki huylu olmaktan başka bir şey değil. Ha bence bu da üzerine gidilmesi gereken bir problem ya neyse.
 15. 15
  kişi her şeyi düzenli görmek ister, mükemmeliyetçilerdir, simetriklerdir.
 16. 16
  (bkz: okb)
 17. 17
  (bkz: as good as it gets)
 18. 18
  normal yaşantısına devam eden bir adamın, ayakkabının bağcığını bağlarken, bağcığının kopmasıyla delirmesi arasındaki kadar kısa bir sürede ortaya çıkan, tedavi edilemeyen, geçti sanıldığında aslında pusuda bekleyen bir rahatsızlık.

  yaygın davranış şekli bu rahatsızlıktan kurtulmaya çalışmaktır. oysa bu imkansıza yakın. beyin nakli, kişilik nakli falan yapıldığı gün tekrar konuşalım bu mevzuyu. bunun aksine, rahatsızlığı kişiliğin bir parçasına dönüştürmek de bir yöntem olabilir. belki tehlikeli bir yöntem, ama yaratıcılığı sikip atan torba torba ilacın da işe yaradığını söyleyemez kimse.
 19. 19
  (bkz: mükemmel olmak zorunda)
 20. 20
  obsesif, obsesyon insanın isteği dışında beklenmedik zamanlarda zihninde sürekli dönüp duran düşünce veya düşünceler. genelde rahatsız edicidir ve kaygıya sebep olur.

  kompülsif, kompülsiyon ise bu düşünceler ile başedebilmek kişinin yaptığı davranışlardır. tabii hepsi değil mesela sağ ayak ile adım atmak bunu hem tetikliyor hem de olağan şeyler olarak kalıp kişiliğe ve düşünce yapınıza zarar vermiyor.

  aması geliyor mesela el ile toklaşırken bu adam ellerini yıkadı mı? bu tuvalet kapısı kolu temiz mi? ellerimi minimum iki veya daha fazla sayıda yıkamazsam mikrop kapar mıyım?

  bunu düşünüyorsanız inceden obsesif olma yoluna girdiğinizin göstergesedir.

  ikinci ama siz bunları düşünürken bir yandan da yahu bırak saçmalamayı şeklinde bir düşünce daha zihninizde dönmeye başlıyorsa.

  obsesiflik ve el yıkama sayınız ile kompülsifliği tamamlayarak bu hastalığa sahip oluyorsunuz.

  şiddet.

  yahu bu şiddete sebep oluyor mu?

  çok fena oluyor.

  çünkü bağnazlık ötesinde bir düşünceye saplanıp kalanlar var veyahut işte kendisine takıntı ettiği şeyler var mesela halının o kısımın kullanma gibi düşünceler beyinde dönerken bunu birisi yaparsa olay çıkar şiddete kadar gidebilir.
 21. 21
  saçma salak psikoloji kalıplarından ve yaftalarından sadece birisi. efendim bu her insanda vardır kabul edelim lütfen. kimisinde azdır kimisinde çoktur. belki çok olanlara hastalık teşhisi koyulabilir; fakat bu hastalık denen, teşhis denen saçmalığı taşımayan insan yok. yok yani böyle bir dünya.

  sürekli kişisel bozukluk ile ilgili terimlerin olduğu bir dal bu psikoloji. arkadaş psikoloji bize kişiliğin nasıl olduğunu belirtebilir mi? şu olmasın bu olmasın o olmasın. onlar olmasın da ne bok yersen ye.

 22. 22
  Herşey daha kötüye gidiyor.
  kullandığım ilaçlara bünye alışınca ilaç etki etmemeye başlıyor
  ne anafranil
  ne prozac
  ne faverin
  ne zedprex
  ne rileptip .
  herşey daha kötüye gidiyor .
  bi çözüm bulmalıyım ...
  • arkasından bi xanax patlat da yaşıyo musun yaşamıyo musun görşsdflsşdf
  • bi umudum o kaldı
  • Aylardır paxera kullanıyorum. O kadar ilaç kullandım bi bunun faydasını eh denebilecek seviyede gördüm. Yine de al birini vur ötekine
  • paxera ve paxil kilo aldırır, xanax beyni eritir. psikoloğa gitmeniz daha iyi bence ama siz bilirsiniz.
  • Bırakma aşamasındayım zaten, ağırlık terapi üzerine.
 23. 23
  bally çek dünyalar senin olsun. sende dünyanın.

  şaka lan çekme. kimse çekmesin.
  • şaka dediğin iyi oldu kanka
 24. 24
  Selectra kullanmaya başlamama neden olan sorun
  • Pek iplemedi herhalde doktor. Onu her gidene yazıyorlar ya da umarım ciddi değildir ondan selectra yazmıştır
  • Ben de neden fayda goremedim diyordum..
  • Ahahahha hocam lustralın bir tık ötesi doz fazlası bu.kadar, zaten faydasını görmedim derseniz değiştirir büyük ihtimalle
 25. 25
  Bende homofobi olarak seyreden hastalık.

  Neyseki azaldı.