kayıt

florence nightingale

 1. 1
  (bkz: ilk hemşire)

  Ayrıca istanbul/Şişli'de özel bir fransız(?) hastanesinin adıdır.
 2. 2
  Hemşire değil aslında bir ölüm meleğidir kendisi. Onlarca kişinin ölümüne sebep vermiştir.
  Kaynak: avrupa'nın elli büyük yalanı
 3. 3
  hastabakıcılığı meslek haline getiren kadın.
  savaş döneminde gece gündüz demeden yaralı askerlerle ilgilendiği için askerler ona lambalı kadın ismini takmıştır.
 4. 4
  (bkz: lambalı kadın). modern hemşireliğin kurucusudur.

  --spoiler--

  florence nightingale daha küçük yaşlarda hastahanelerde hastalara yeterince ilgi gösterilmediğini düşünür ve bunu düzeltmek için hastabakıcı olmak ister. Ailesi nightingale' e izin vermez. hastabakıcıların hastalarla birlikte pis işler yaptıklarını söyler ve karşı çıkar. Çünkü o dönemlerde hastabakıcılık hiçbir işi olmayan kızların yaptığı pis bir iştir. Ailesine ne kadar baskı yapsa da kabul ettiremez ve ailesinden ayrılarak hastabakıcı olur. hastabakıcılığın kötü adını silmek ve bunu meslek haline getirmek ister. Bunu ülkenin bakanlarına kadar iletir fakat izin alamaz.

  1854 yılında üsküdar' daki selimiye kışlası' nda, kırım savaşı sırasında yaralanan ingiliz askerlerinin tedavi ve bakımını yapmıştır. ayrıca italyanca, fransızca ve ingilizce öğrenmiştir. savaşın zor koşullarında, gece gündüz demeden yaralılara baktığı için askerler ona the lady with the lamp yani lambalı kadın adını vermiştir.

  savaştan sonra da bekar kalıp londra' da hemşirelik okulu açmıştır. 1907 yılında liyakat nişanı alan ilk kadın olmuştur. 1910 yılında ölmüştür. 1961 yılında, türkiye' de, şişli' de açılan ilk yüksek hemşirelik okulu' na onun adı verilmiştir. (1989' da merkez olarak kurulan florence nightingale hastanesi de denen binada şimdi şapka biçiminde camdan bir ek bina daha yapılacaktır.) böylece dünya üzerinde ismini altın harflerle yazdıran ilk hemşire olmuştur.

  doğum günü olan 12 mayıs, tüm dünyada hemşireler günü olarak kabul edilmiştir.

  --spoiler--
 5. 5
  Hüsnü özyeğinin %50 pay ile ortağı olduğu özel hastane grubu.
  (bkz: fibabanka )
 6. 6
  (bkz: selimiye kışlası)
 7. 7
  kırım harbi sırasında yaralanan askerlerin tedavi ve bakımlarını yapan hemşire. gece gündüz fark etmeden yaralı askerlerle ilgilendiği için kendisine lambalı kadın denmiştir
 8. 8
  gerçek bir iyilik timsali. ışıklar içinde uyuyordur umarım